Rozhovor: Filip Procházka, majitel ostrovního fotovoltaického systému

Filip Procházka bydlí „na samotně u lesa“. Jeho dům odmítl úřad připojit k rozvodné síti, a tak se rozhodl pro vlastní řešení. Vybudoval ostrovní fotovoltaickou elektrárnu, která dnes zvládá pokrývat většinu jeho spotřeby elektrické energie. Jeho snem je co největší nezávislost.  
fotovoltaika - ostrovní systém

K vybudování nezávislého ostrovního fotovoltaického systému vás de-facto přinutil místní úřad. Jak se na to díváte zpětně, dal byste přednost vyřešení přípojky, nebo vám ostrovní solární elektrárna vyhovuje?

Jsem s tím maximálně spokojen. Kdybych věděl to co vím teď, po ročních zkušenostech s ostrovním systémem, přípojku bych býval vůbec neplánoval. Je to zbytečné cestování za úřady s rizikem, že vám nevyhoví, plýtvání časem nad přípravou projektové dokumentace pro tyto úřady, čekání na vyjádření od dodavatele elektrické energie, který navíc v mém případě ani nedodržel 30ti denní zákonem stanovenou lhůtu na vyjádření, a spousta dalších komplikací. Energetická (a nejen energetická) soběstačnost je dlouhodobá jistota, navíc člověk získá to nejcennější, a tím jsou zkušenosti. Samozřejmě, v místech kde již přípojka je může být FV systém do budoucna velkou úsporou energie a to až tak, že odběr ze sítě nebude vůbec potřeba.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak v současné době váš domácí elektrický systém vypadá, tj. co je to za solární elektrárnu, jak je spojena se spotřebiči, jaké spotřebiče s ní napájíte, jak jste zajištěn proti dnům kdy slunce nesvítí?

Jedná se o systém poskládaný z běžně dostupných a vhodně zvolených komponent. Vždy aktuální schéma zapojení domácnosti včetně připojených publikuji na webu mypower.cz. Kreslím ta schémátka i pro svůj vlastní přehled, občas nad tím hodiny sedím a přemýšlím co ještě vylepšit, jak systém zefektivnit a v budoucnu plně zautomatizovat. Kdo ví, kdo z takto veřejně přístupného schématu může odhalit nějaký možný budoucí problém, případně poradit, nebo to využít i jako inspiraci pro svou vlastní energetickou soběstačnost. Solární energie z panelů je regulována solárními regulátory tak, aby byly dodrženy technické parametry baterií. slouží jako úložiště energie například pro noční provoz. Pokud je energie nedostatek, pak příjde na řadu náhradní zdroj, kterým je benzínová elektrocentrála. Tu využívám jednak pro velké výkony (například pračka, elektrické nářadí, nebo některá zahradní technika, většina je benzinová), a jednak přes zimu, nebo přes méně slunečné dny pro dobíjení. Dobíjí se pomocí 30A, 12V dobíječe, plně dobito je za dobu od 1 hodiny do 3 hodin. Záleží na okamžité spotřebě a také na situaci. Je zbytečné zapínat centrálu například dvě hodiny před východem slunce, pokud to není nezbytně nutné a člověk beztak už padá únavou po celonoční práci.

fotovoltaický systém schéma elektrického zapojení

Co všechno vybudování takového systému obnášelo? Kolik jste nad tím strávil času, kdo vám s tím pomáhal?

Většinu práce na prvotním projektování systému a výběru vhodných komponent řešila odborná elektromontážní firma, která původně měla řešit klasickou přípojku elektrické energie, včetně výkopu a uložení kabelu. Jako plán B byla navržena právě ostrovní fotovoltaika. Zadáním z mé strany pro firmu byl nejnižší potřebný výkon 600W. Na mě pak bylo se systému přizpůsobit a vymyslet způsob jak to udělat, aby to „prostě šlo“, abych mohl se systémem fungovat i bez přípojky z elektrárny a i v čase, kdy nebude dlouho svítit slunce. V té době jsem měl ale domácnost těžce výkon mrhající, nazval bych to „energetické zvěrstvo“ v podobě například čtyř trvale jedoucích starších desktopových PC (router, server, fileserver, desktop) i když to nebylo nezbytně nutné a veškerou jejich činnost s přehledem nahradilo jedno jediné minipc s desetinásobně nižší spotřebou. Na základě zadání tedy firma systém nadimenzovala a já za rok života se systémem zoptimalizoval svou spotřebu natolik, že systém z hlediska elektrické energie teď utáhne nejen domácnost, ale i kancelář. Hodně mi pomáhá i publikování informací o systému. Například na FB stránce projektu mypower.cz diskuzním fóru projektu mypower.cz se už sešlo spousta dobrých nápadů, jak systém ještě zefektivnit.

Je možné s takovou „konfigurací“ docela normálně „fungovat“? Tj. žít a pracovat doma podobně jako kdyby byl člověk připojen k rozvodné síti?

Ano. Už rok jsem živým důkazem, že i s malým ostrovním systémem tohle možné je. Je ale potřeba aby se člověk zbavil některých civilizačních návyků, které k životu nejsou nezbytné. Například u mě v domácnosti nenajdete mrazák. Nepotřebuji ho. Cokoliv mraženého si mohu kdykoliv koupit v obchodě a v zimě je mrazák kdekoliv venku. Nemám televizi. Už pátým rokem nemám potřebu sledovat TV. Internet ji plně nahradí. Ani ji mít jako podkres v domácnosti, což například sleduji u rodičů. Celý den je trvale zapnutá klasická jen jako podkres. Přitom 70% času se na ni nikdo nedívá. Já osobně tenhle podkres řeším internetovým rádiem hrajícím z notebooku do zesilovače a beden, kdy notebook i zesilovač je napájen sluncem. Spotřeba nezbytná pro takový podkres pak nebude celá TV ale zlomek energie při podobém efektu – tedy nemít doma „ticho jako v hrobě“. Důležitá věc je zvyknout si odpojovat fyzicky spotřebiče od zdroje elektřiny. Například tiskárna trvale zapojená ve standby režimu je z dlouhodobého hlediska velký žrout, zároveň by snížila efektivitu systému, což by znamenalo častější start elektrocentrály a vyšší náklady na benzín.

fotovoltaicke panely- ostrovní systém

Jaké byly náklady na vybudování takového systému? A jaké jsou dnes provozní náklady vaší domácnosti při započítání nákladů na benzin pro elektrocentrálu?

Náklady na systém byly 170 000 Kč, to znamená materiál + práce + doprava. Financování jsem řešil částečně půjčkou od kamaráda, částečně úvěrem v bance, uskromněním se z pohledu osobních finančních výdajů a také zvýšením doby strávené za PC při řešení většího množství pracovních povinností (v mém případě vývoj softwarových aplikací), což umožnilo splácet realizační firmě systém průběžně i při jeho realizaci. V porovnání s klasickou přípojkou v mém případě vyšla cena ostrovního FV systému o 70 000 Kč vyšší. Provozní náklady na benzín jsou za posledních 30 dnů 0 Kč, a to zcela vážně. Poslední 20l kanystr naturalu 95 jsem kupoval před měsícem a ještě leží plný u centrály. Teď poslední dobou pěkně svítí slunce a já ani s malým 800Wp systémem (i když je zataženo) nejsem schopen se svými spotřebiči baterie přes noc vybít. Přes den „jedu přímo na slunce“. Jedná se o notebook, muziku (zesilovač + bedýnky), 5GHz wifi, switch. Toto vše je napájeno 12 V. Jak jsem zjistil, 220V (a tedy střídač, který zajistí převod 12V → 220V) potřebuji jen na noc na osvětlení, protože mám v domácnosti prozatím stále 220V . Plánuji ale také 12V , protože sám převod 12V → 220V není efektivní a znamená ztráty energie. Systém bývá i v těchto únorových dnech plně dobit už kolem desáté dopoledne. Vše můžete vidět na grafech na mypower.cz. Centrála se tam projeví skokovým nárůstem napětí na jedné z větví baterií a to pouze v noci, protože přes den by to bylo naprosto zbytečné a dobíječ by dobíjení okamžitě odpojil. Dobíjena je z centrály v současném zapojení systému napevno jen větev s větší kapacitou, na grafu zelená, tedy větev číslo 2.

Řešil jste i takové detaily jako je další nízkonapěťový rozvod v domě. Vyplatí se něco takového?

Ano, docela hodně se zvedne efektivita systému. Zjistil jsem to poslední dobou a byl jsem z 220V na 12V doslova „vyhnán“ hlavním střídačem, který přes zimu vypověděl službu a šel na reklamaci. Místo něho jsem narychlo pořídil méně kvalitní (modifikovaný sinus) 300W náhradní střídač a na něho doteď fungují 220V rozvody pro osvětlení, nabíječky , nabíječku aku šroubováku, foťáku, atd., a plně dostačuje. Jsem za ten výpadek vděčný, protože to byl impuls k okamžitému přechodu na 12V, díky kterému systém začal stíhat mé spotřebě a dokonce více než je třeba, takže bývám často v přebytku. V podstatě jsem ještě přes veškeré optimalizace takto dále snížil svou spotřebu přepojením nezbytných a trvale běžících věcí na 12V (notebook, Wifi, switch). 600W střídač běžící celou noc a nenapájející jediný spotřebič (tedy kromě 220V PIR čidel venkovního osvětlení) je z dlouhodobého hlediska zbytečná ztráta. Díky přechodu na 12V jsem se také zbavil dříve zapojené 1000VA UPS (záložní zdroj 220V), která dle mého názoru sama o sobě také nebude úplně efektivní i když běží v režimu ONLINE, tedy nezálohuje napájení ze své baterie.

Celý systém velmi podrobně měříte a výsledky měření navíc publikujete na svém webu www.mypower.cz. Proč, má to nějaký užitek (další optimalizace), případně ozývají se vám další zájemci a ostrovní systémy?

Kontaktují mě lidé, kteří také budují zdroje alternativní energie a nejen z oblasti ale také z oblasti , což mě osobně příjde také hodně zajímavé. Kontaktují mě také lidé, kteří zvažují instalaci ale nejsou si jisti, zdali to skutečně je možné být energeticky nezávislý. Já teď už vím bezpečně, že to jde :). Díky námětům od lidí z internetu skrze projekt MyPower.CZ také vážně uvažuji nad rozšířením nejen o další FV panely ale také o pořízení nějakého řešení na dny kdy fouká vítr. Projekt MyPower.CZ vznikl z mého nadšení nad fungováním systému. Chtěl bych těmito poznatky ze života s ostrovním systémem a jeho měřením skutečně doložit, že ono to vážně jde, být energeticky soběstačný. A nejen poznatky svými ale také nejlépe zkušenosti a měřením systémů i dalších provozovatelů ostrovních systémů.

Filip Procházka
Filip Procházka

V létě lze očekávat výrazně přebytky výkonu . Nebylo by lepší je přeci jen připojit do sítě a tyto přebytky prodávat?

V mém případě není jak, snad maximálně vzduchem nějakým hodně výkonným laserem :). Na pozemek není díky obecnímu úřadu přiveden kabel, který by přenos energie umožnil. Takže platí, že co systém vyrobí, to buď spotřebuji a nebo přebytky mohu pouštět třeba do vodotrysku na zahradě. Co se mě týče spíše bych nebyl pro prodej v takovém podání jako je tomu teď. Nepříjde mi současný systém financování FVE férový ani vůči odběratelům (povinné dotování FVE v ceně energií) ani vůči provozovatelům FVE (návrhy na povinné zpětné zdanění). Spíše bych byl pro a maximálně pro dobrovolné lokální propojení nejbližších ostrovních systémů s regulací tak, aby se dala energie kontrolovaně přesunout nebo průběžně přesunovat v případě že jeden samostatný systém nemá dostatek energie a druhý má naopak přebytek. Podobně jako je tomu u sdílení konektivity například u mesh wifi sítí. Tohle chce ale daleko více rozšířit a decentralizovat zdroje energie.

Jak se na vaši chatu dívají sousedi, co tomu říkají?

je umístěn na straně kde není běžně vidět. Jižním směrem vedle pozemku je téměř neprostupný prales. Takže spousta lidí co zde jezdí jen velmi zřídka na rekreaci o tom ani netuší. V chatové oblasti je zde pouze pár trvale bydlících, nicméně s těmi se pro změnu zřídka kdy potkávám. Ostatní (například známí) to hodnotí velmi kladně, ale nejsem si jist, zdali si uvědomují, že s tím opravdu jde pokrýt celá spotřeba a že nedostávat faktury za od energetických společností vážně už je dnes možné.

Původně byl váš plán osamostatnění zaměřen čistě na elektřinu. Plánujete i nějaké další zásahy do vaší domácnosti abyste si zajistil komplexní nezávislost na vnějších sítích? Řekněme třeba , využití odpadového tepla, nebo něco podobného?

Každopádně. Fotovoltaický systém sám o sobě se současným výkonem nezajistí například . Chci řešit i ohřev vody sluncem , nebo hybridními FV panely, chci také po mírné úpravě využít současné krbová kamna (max 6 kW) opět na ohřev vody jak na vytápění, tak na ohřev vody do koupelny a do . Abych pravdu řekl, úplné odříznutí se od energetické závislosti je mým snem. Týká se to nejen energií, ale i pitné vody, pokud bych byl vlastníkem statku a pole, tak i stravy. Takto samostatný a co nejvíce ekologický způsob života mě velmi láká.

dům chata fotovoltaika kamna kočka

Přemýšlíte do budoucna třeba také o ?

Když teď sleduji ty přebytky, které nastávají každý den už v 10 dopoledne, mrzí mě, že mám auto jen s benzinovým motorem a ne například , který by teď mohl být připojen na FV systém a celý den využívat přebytků ke svému dobíjení. Cesta do města například za účelem nákupu a zpět by vyšla hodně levně. Také mě celkem nedá spát myšlenka na nějakou demontovatelnou nadstavbu na současné automobily s náhonem jen na jednu z náprav. Možná by nebylo až tak technicky neřešitelné vymyslet odpojitelný a demontovatelný modul v podobě elektrického náhonu na nehnanou nápravu s tím, že benzín by byl v té chvíli v provozu na nejnižší nezbytné otáčky (neutrál), protože by bylo potřeba řešit náhon na hydrauliku posilovače řízení, brzd, atd. Možná by to mohla být do budoucna inspirace pro nějakou firmu, či konstruktéra s perfektními znalostmi v oboru strojírenství. Plně nejspíše nebude úplně optimální, bude dobrá záloha pohonu, třeba benzínem. Řekl bych tedy že pokud se nepodaří najít způsob jak řešit náhon na současném tak aby úprava byla cenově snesitelná a prošla technickou prohlídkou, budu silně uvažovat o pořízení hybridního automobilu, tedy elektřina + benzín/nafta/ …. nebo „ethanol do palivových článků“ ? :)

Děkuji za rozhovor.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

79 komentářů: „Rozhovor: Filip Procházka, majitel ostrovního fotovoltaického systému

  • 4. 8. 2012 (14.06)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,připojuji se také k vaší diskusi. Připravuji se teď k pořízení malého systému – cca 500 Wp. Jsem vděčný za každou radu a také brouzdám po internetu a sbírám teoretické zkušenosti. Je jasné, že onen pán, který si pořídil systém za 300tis. se nechal napálit od podvodníků. Kdyby si to spočítal, jsou panely, vzhledem ke kapacitě akumulátorů, hluboce poddimenzovány, a v žádném případě nestačí akumulátory dobít. Je jasné, že mi na celkovou spotřebu nebude kapacita stačit. Ale zateplení mého podkrovního domku určitě ano. Topný kabel 5 metrů, 75W/12V, zalytý šamotovou hmotou do 2,5 metru šamotových desek, a připevněných na zeď na chodbě, mi ušetří palivo (samozřejmě část nákladů na brikety). A spočítejte si, kolik by stálo zateplení fasády polystyrénem. A když to dáte všechno dohromady zjistíte, že se to určitě vyplatí. A v létě na zahradě zapojím ponorné čerpadlo 12V do umělého jezírka a povedu vodu hadicí 5 metrů a do výšky 2 metry do umělého vodopádu a potůčku, který vtéká zpět do jezirka. Spočítejte náklady! A chce někdo tvrdit, že se fotovoltaika nevyplatí? Zdravím. Pepa

    Reagovat
  • 29. 6. 2012 (1.15)
    Trvalý odkaz

    „Slunce mi fakturu neposle, diky za tuhle jeho vlastnost.“

    S radosti ovsem vyrobci akumulatoru a stat z vysi DPH si tez neco veme – cena akumulatoru je proste nutna k tomu pocitat – ptoste maj mensi zivotnost.

    Reagovat
  • 29. 6. 2012 (1.10)
    Trvalý odkaz

    „2MWh nejde ale znam i domacnost“

    Mrazak – treba maso i zelenina – chata ci nakup z ekochovu – nerikam primo biochovu na vesnici.

    Elektricka trouba – pect je bavi a k tomu pekarna chleba.
    A ne vsude je dostupny plnyn a plyn. bombu si do bytu rozhodne dat nehodlaj – takze i varna konvice, sporak a mycka tez.

    Pocitac – deti chteji hrat hry jinak budou ve skole pro posmech spoluzakum – takze jeden vykony, zatimco vy sledujete v TV dokument a manzelka v loznici pise na notebooku cosi.
    K tomu router s VoIP – babicka ma jen pevnou linku a z ciziny je vyhodne volani VoIP ci proste zdarma mezi VoIP telefony.

    Tiskarnu vypinaji vypinacem – omylem tisk, kdyz nedko spi v pokoji kde je umistena.

    Reagovat
  • 29. 6. 2012 (0.58)
    Trvalý odkaz

    http://www.solarni-moduly.cz
    To je popisovano obsahle – leden , unor katastrofa.

    Mycka pri detech uspori cas – je nutne i zehlit – a mikrovlnou troubu povazuji na ohrivani za perfektni vynalez.
    A u troby si stezuji ze plyn blbe pece a tak si koupili radeji na elektrinu.
    A bez rychlovarne konvice na kavu se neobejdou – jsou i na 12V – 15minut jestli byste chtel v lete setrit i plyn.

    Reagovat
  • 29. 6. 2012 (0.55)
    Trvalý odkaz

    „Zaplatil jsem 170K a aspon na 30 let“

    To je otazka – zdali tak dlouho – jinak stou pripojkou jste specificti – a to je opravdu to misto kam se mohou i vyplatit.
    A o LEd osvetleni a jeho dopadu na oci si casem jiste neco reknem – bud vse ok – a nebo potize proste s ocima.

    A o mrazku jsem psal – pokdu chcte chovat zvirata a mit i maso pro sebe pak se bez toho neobejdete a ja treba nesnasim smrad i 4 taktni benzinove sekacky.
    A motorove pily bych se bal – leda elektrickou.
    Mensi vybrace.

    Reagovat
  • 29. 6. 2012 (0.49)
    Trvalý odkaz

    To vas sice stale, ale akumulatory maji omezenou zivotnost a pracka na to nefunguje.

    Proste i zivotnost akumulatoru k tomu musite pripocitat a benzin pro centralu do pracky.
    Takze ono to tak zadarmo neni.

    Pak tepla voda – existuje bojler do karavanu a maringotek na propan-butan a nebo solarni kolektory – otazka co v zime – ten bojler by je mohl prihrivat v zime – vodu z tech panelu.

    Nikdo nevi jak je LED osvetleni dobre pro nase oci – oni se totiz vyvojove prizpusobilu svetlu ohne a to prave muze byt u svetla Led diod problem.

    Mrazak – nekde je zcela nzebytny – male hospodarstvi nebo casto zavata silnice a nikam se nejde dostat, a aby se to opravdu nezkazilo tak -18C je proste nutne.

    Reagovat
  • 6. 5. 2012 (20.22)
    Trvalý odkaz

    Zdravím Stando
    1) žádné. Pokud se bude jednat o čistě ostrovní systém, pak žádné.

    2) Myslím že ano, ale chce to vyzkoušet a se 175Wp bych řekl že by to chtělo více slunečných dnů a pořádně nabít baterie na dobu kdy na místě budete. Otázka jak dlouho budete v místě pobývat a jakou kapacitu baterií celkem tam budete mít. Myslím že uvedených 180Ah ve vámi odkazovaném systému by mohlo pro vaše potřeby i bohatě stačit, ještě k tomu když bude hezky a baterie bude i během pobytu dobíjena. Zkuste téma nadhodit na http://www.mypower.cz , jsem si jist, že vám všichni ochotně poradíme, celou záležitost do detailu promyslíme a společnými silami k vaší spokojenosti vyřešíme :) Pokud se se systémem a vašimi zkusenostmi poté také pochlubíte na fóru, bylo by to skvělé :)

    Reagovat
  • 5. 5. 2012 (16.41)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den pane Procházka,
    Velice mě zaujaly Vaše zkušenosti s ostgrovním solárním systémem a proto si dovoluji poprosit o Váš názor na následující problematiku.

    Máme na zahradě obytnou buňku s plochou střechou bez zavedené elektriky a soused nechce dát souhlas, aby el. přípojka vedla přes jeho pozemek.

    Vzhledem k tomu, že se na zahradu dostaneme tak cca 6 x do roka (je vzdálena 200 km od našeho trvalého bydliště) a v sezóně zde trávíme dovolenou, řešil jsem doposud např. připojení elektr. nářádí elektrocentrálou ( 1000W).

    Nyní mě zaujal „ostrovní solární systém“ a chtěl jsem se zeptat:
    1. Jaká povolení od úřadů bych musel mít, pakliže bych chtěl provozovat systém a napájet např. jednu malou chladničkou a jednou žárovkou, t.j. cca do 500 W/denně ?
    2. Myslíte si, že ostrovní systém 175 Wp (viz níže uvedená webová stránka) by utáhl malou ledničku a jedno světlo v sezóně ? http://www.obchodsolar.cz/obchodsolar/eshop/6-1-Ostrovni-systemy/0/5/398-Ostrovni-solarni-system-175Wp.

    Předem děkuji za odpověď.

    P.S. Měnič napětí mám (čistí sinusovka 600 W/1200W).

    Standa

    Reagovat
  • 2. 5. 2012 (12.09)
    Trvalý odkaz

    teda .. dlouho jsem tu nebyl, pro Nora B., pokud je jeste zajem o vymenu zkusenosti, z me strany urcite, mrknete na mypower.cz a ozvete se v diskuzi a nebo info@mypower.cz :)

    Pro Marka: jj, rozumim. Berte to ale tak, ze treba me tohle co mam naprosto staci a krom par kanistru benzinu pres zimu (tak mesic max dva kdyz jooooo nesviti – vic ne, a rok ma 12 mesicu) neplatim zadnou fakturu za elektriku, coz je skvely pocit. Navic jak ctu ze se energie zdrazi, treba i diky DPH, no vite … me je to jedno, tyhle zpravy, ktere spoustu lidi nas*rou me vubec zily netrhaji :) Slunce mi fakturu neposle, diky za tuhle jeho vlastnost. A jinak nekombinoval bych cenu energie z FVE (hrusky) s cenou samotneho FVE (jabka), pac jinak totez musime udelat u auta. K cene paliva pripocist porizovaci cenu auta. A to nikdo nedela. U FVE se mylne traduje, ze cena energie se sklada z porizovaci ceny a zivotnosti, ale u auta rikame, ze jezdime za 37 za litr, nebo 10kc za km. Ale u FVE mame elektriku za 0 za kwh. Tim nijak neni dotcena porizovaci cena. Auto 200000, muj FVE 170000. A pokud budeme energii z FVE pocitat z porizovacich nakladu, pak u auta nejezdime za 37 ale tak za 100 za litr a za 30 za km (povinne ruceni, servis, pneu, olej, benal). Nekombinoval bych proste hrusky a jabka. Ano, FVE me stala 170K (dnes by sla poridit tak za polovinu) ale ta elektrika z ni je zadara. Jeste jiny priklad. Nemusel jsem porizovat FVE, mohl jsem za 100K poridit kabel a pripojit se k EONu a platit mesicni faktury do konce zivota a podridit se cene, kterou nadiktuje EON az treba do nebeske vyse. Nechci a po zkusenostech uz nikdy chtit nebudu. Zaplatil jsem 170K a aspon na 30 let mam pokoj, v noci svitim, cerpam vodu, pracuji na PC, posloucham muziku, divam se na filmy, k tomuto potrebuju elektriku ale nemusim za ni platit pac mi ji sviti docela dost na strechu. Musim platit za FVE (coz uz je zaplaceno), ne za elektriku. Za tu mi faktury nechodi a ani chodit nebudou. Jinak jeste jedna vec.. standardni domacnost se spotrebou 2MW za rok… nedelal bych tyhle prumery. Ono to pak vypada ze to jinak nez s 2MWh nejde ale znam i domacnosti (treba v panelaku) se spotrebou 800kWh za rok. Proste neplytvaji. Nemaji na lednicce a mikrovlnce digi hodiny zerouci 24/7 10W a proste uvedomuji si jiste veci. Zprumerovat, zglobalizovat a z toho vychazet, to je jak smichat vsechny barvy dohromady a rict ze khaki je nejlepsi na omitky a ze se bude libit vsem. Nebude. Lidi jsou hrozne ruzni. Nekteri dokazou vyjit i s tim co vyrobi muj malinky FVE, nekteri nevyjdou ani kdyby meli vlastni jadernou elektrarnu. Lide jsou hrozne individualni.

    A toš ať svítí :) Cim vic, tim lip :)

    Reagovat
  • 29. 4. 2012 (13.22)
    Trvalý odkaz

    marek: pokud nesnášíte polopravdy možná vám vyhovuje absolutní totalita a to je zas jen váš osobní postoj dementa a pragmatika který ví o životě hovno a na papíru by si postavil i elektrárnu ..držkou jde všechno že?

    Reagovat
  • 5. 4. 2012 (14.46)
    Trvalý odkaz

    Proc myslis?
    Moze met klidne aj satelitni net, co ty vis?

    Reagovat
  • 13. 3. 2012 (10.45)
    Trvalý odkaz

    těším se na další články, sám bych energetickou soběstačnost alespoň trochu zajistil, od ČEZu se jen tak neodpojím ale rád bych mu vlastními solárními panely a větrnou turbínou pomohl zajistit své energetické potřeby :-)

    Reagovat
  • 5. 1. 2012 (13.15)
    Trvalý odkaz

    Ruda: To co popisujete za 300 000Kč Je dost nehoráznost. Materiál v !!maloobchodu!! pro koncového zákazníka na to stojí pod 130 000Kč, z toho baterie, které jsou pro tuto aplikaci vyloženě nevhodné a do dvou let mrtvé – 70000Kč.

    Panely jsou poddimenzované 4X, musel byste jich mít čtyřnásobek. V ostrovním režimu dokrmovat v zimě větrnou elektrárnou a elektrocentrálou.

    Prostě jste díky své neznalosti naletěl partě diletantů a vydřiduchů. Máte zkušenost za 200 000Kč protože reálná cena toho, co teď máte je 100 000Kč když to jdete koupit nové.

    Ostrovní systém se dnes vyplatí když si ho uděláte svépomocí. Měl by se zaplatit do 10let.

    Reagovat
  • 17. 10. 2011 (12.11)
    Trvalý odkaz

    Mam taky nejaky ten panel + aku. Blby je, ze abych v zime prezil, potrebuji mit panelu vice, ale pak mam velke prebytky energie. Nevadilo by se mi, kdybych mohl v dobe prebytku neco natlacit do site, a cerpat tretinu dodaneho mnozstvi trebas v noci nebo v zime. Kvuli EU musime snad 13% davat zelene energie, takze kdyby byly jine podminky, mozna by panely byly na strechach (a nikomu by to nevadilo, protoze by na to nedoplacl) a ne na poli, kam patri spise obili.

    Reagovat
  • 8. 10. 2011 (15.06)
    Trvalý odkaz

    Filipe, váš poslední příspěvek je dost mimo, porovnává neporovnatelné. Bydlení ve svém je sice dražší, ale nabízí nesrovnatelně vyšší standard. Což se určitě nedá tvrdit o ostrovní FVE.
    Podívejte, mě nejde o Vás, váš způsob života, vaše ideje, vaši spotřebu. Mě jde jen o racionální konstatování, že energie z fotovoltaického ostrovního systému je několikanásobně dražší než ze sítě. Navíc, pro vyšší spotřebu (standardní domácnost, standardní spotřebiče, spotřeba 2MWh/rok) se tento systém nehodí vůbec. Na závěr Vás ještě jednou prosím, aby jste do ceny za 1kWh spotřebované el. energie, promítl veškeré investiční náklady na pořízení a chod celého ostrovního systému. Jen tak se doberete té správné ceny za vaši elektřinu.

    PS: Můj vpád do této diskuse neberte osobně. Jsem racionální člověk, který nesnáší polopravdy obsažené v článcích ve kterých se píše o spáse, jménem obnovitelné zdroje energie. Takhle bych mohl psát do diskusí pod spoustou dalších článků na tomto webu :-)))

    Reagovat
  • 7. 10. 2011 (19.53)
    Trvalý odkaz

    P. Filip! Dobrý večer,máme doma to isté čo Vy,pošlite mi prosím kontakt na Vás, aby sme si mohli vymeniť skúseností, prajem pekný večer!

    Reagovat
  • 4. 10. 2011 (6.14)
    Trvalý odkaz

    me napadlo .. vy bydlite ve vlastnim, ze Marku? Proc vlastne nebydlite v najmu? Ja mam za to ze mit vlastni bydleni vyjde taky draz nez najem. Treba pokazi se vam kotel na vytapeni, musite koupit novy (financne zadna sranda), upadne vam kus omitky, musite spravit na vlastni naklady, rozbije se vam strecha, musite udelat novou, tohle by vam v najmu nehrozilo. Mozna dle tohoto vaseho pohledu na FVE by i najem vysel levneji nez vlastni barak. Stejne jako CEZ a fotovoltaika, nebo jako jezdeni MHD a jezdeni autem. A ted babo raď…

    Reagovat
  • 3. 10. 2011 (22.51)
    Trvalý odkaz

    Dobra… No a na kolik me tedy prisla elektricka energie kuprikladu za posledni mesic? Ja vam to reknu. Od brezna ani korunu. V unoru jsem naposledy zapnul centralu pro dobijeni. Od te doby jsem pro FVE neudelal naprosto nic. Nedal jsem do ni ani korunu. Bavim se stale o dobe od brezna do ted, coz je rijen. A pochopitelne ze mam nizsi spotrebu nez jsem mel v panelaku. Protoze jsem poznal ze tytez funkce muzu mit se spotrebici, ktere maji daleko nizsi spotrebu. Nicmene tohle by mi docvaklo i kdybych FVE nemel a byl stale na elektrine z distr.site, pac by me ty mesicni zalohy CEZu beztak vadily.

    Reagovat
  • 3. 10. 2011 (19.50)
    Trvalý odkaz

    Filipe, jestli chcete porovnávat ceny, tak musíte zohlednit i investiční náklady. Tj. pořízení samotné elektrárny, elektrocentrály + její provoz, investice do oprav (akumulátory), atd.
    Ve svém příspěvku píšete, že roční výroba vaší veškeré el. energie Vás prakticky nic nestojí. Naproti tomu, srovnatelná spotřeba u Čezu by Vás vyšla na 14kKč. Ročně tedy ušetříte 14kKč. Rozdíl mezi investičními náklady Čez-FVE 70kKč bude vyrovnán po cca 5 letech.
    Když se podívám do ceníku, tak zjišťuji, že za uvedených 14kKč se dá u Čezu pořídit cca 2900kWh/rok. Tarif D02d. V této ceně jsou zohledněny i stálé měsíční platby (jistič do 3x10A do 1x25A včetně). Nechce se mi věřit, že máte takovou spotřebu. S vašimi spotřebiči bych to tipoval spíše na 500 kWh/rok. U Čezu tedy za 2800Kč/rok. To znamená návratnost 25 let. A to jen za předpokladu, že už do FVE nestrčíte ani korunu. Což si myslím, je nereálné. Janě, ceny elektřiny jistě porostou, ale pořád to bude méně, než investice do provozu FVE.
    Zatím pořád tvrdím, že provoz ostrovního systému je výrazně dražší než elektřina od Čezu.

    Reagovat
  • 1. 10. 2011 (8.21)
    Trvalý odkaz

    jeste poznamecka: „Na podporu výkupu z OZ platíme všichni 44.4 hal/kWh.“

    Nikoliv.. Ja nic takoveho neplatim. A dokonce ani nikdo nic takoveho neplati me :) Zadne zelene bonusy, zadny vykup ani dotace nemam a ani nechci. Elektrinu neprodavam, ale akumuluji, nebo primo spotrebuji. K tomu pripocitejte zvysujici se DPH i za tu el. od CEZu, spotr.dan, vyplaty dividend akcionaru CEZu (stat) atd.. :) Tohle vse v cene je + cena za rezervovany vykon (jistice) + cena za uziti DS. Tohle vsechno platite :) Ja tohle podporovat ale nechci, s vlastni FVE nemusim a presto elektriky mam dost, tolik kolik potrebuji :)

    „Elektřina z ostrovního systému je vždy několikanásobně dražší než ze sítě.“

    U me tohle neplati. Bohuzel, at pocitam jak pocitam, proste bohuzel. Neplantejme do toho ale porizovaci cenu, jinak do ceny od CEZu musite take pripocist zrizeni pripojky v mych podminkach. Tzn + 100K za vykop = stavebni prace, ulozeni kabelu, cenu kabelu, atd. U me v me lokalite bez pripojky je rozdil mezi CEZem a FVE 70K. O 70K byla drazsi FVE nez CEZ. a tak tedy napriklad co se navratnosti tyce v mem pripade na usporach oproti srovnani se spotrebou bez FVE je za cca 5 let (70K/14K=5). Nicmene uz i po tuhle dobu 5ti let neplatim CEZu ani korunu a pak minimalne dalsich 5 let (nez chcipnou panely) nebudu platit taky. Za tech 10 let pocitam ze koupim jeden panel, ktery bude mit vykon jako cela moje dnesni FVE za par kacek. Vzhledem k technologickemu vyvoji. Kdo vi co bude za 10 let :)

    Reagovat
  • 1. 10. 2011 (7.54)
    Trvalý odkaz

    No a jaky z toho tedy plyne Marku závěr? Mám tedy odmontovat svou FVE a pozadat CEZ o pripojku a nechat si kazdym rokem zdrazit elektriku jo? :D

    Reagovat
  • 30. 9. 2011 (19.26)
    Trvalý odkaz

    Matěji, mou domácnost to utáhne taky . Stačí jak zainvestuji do ostrovního systému dvě mega a pojede to taky. Roční náklady na údržbu systému, baterie, benzín se sice budou pohybovat na úrovní 100k Kč, ale pojede to. Jde jen o cenu. U Čezu to mám do 30k Kč. Elektřina z ostrovního systému je vždy několikanásobně dražší než ze sítě.

    Na podporu výkupu z OZ platíme všichni 44.4 hal/kWh. Mrkněte do ceníku, jistě to tam najdete. Naprostá většina této částky připadá na FVE. A bude ještě hůř. Po roce 2013 přestane stát uplatňovat 26% srážkovou daň pro výrobu z fotovoltaiky a taky skončí dotace z prodeje emisních povolenek. Cena by se pak měla vyšplhat nad 70hal/kWh. Samozřejmě jen za předpokladu, že se do té doby už nic nepřipojí – což je nereálné. V Německu je už tato částka vyšší, než cena silové elektřiny. K tomu se my v krátké době dopracujme taky, nemějte obavu. Tím máte vlastně pravdu, ceny se potkají :-)

    Reagovat
  • 30. 9. 2011 (13.57)
    Trvalý odkaz

    Mareku, Vaši domácnost by to neutáhlo, Filipovu to utáhne v pohodě a není v tom žádný rozpor. Tak jako Filip neříká že je to vhodné pro KAŽDOU domácnost, tak Vy byste také neměl zobecňovat a říkat že „Idea je to pěkná ale naprosto nepoužitelná“. Nepoužitelná možná pro Vás.

    Při správné péči, která není zas tak obtížná je životnost olověných AKU v ostrovním systému daleko větší než 3 roky. Lithium ani nemluvím.

    Žádných 50 haléřů kvůli FV neplatíte. Nevěřte všemu co vypustí z tlamy ti kteří si nepřejí abyste je opustil.

    Fakt je ten, že cena elektřiny z FVE klesá zatímco cena elektřiny ze sítě roste a v roce 2015-16 se potkají.

    Reagovat
  • 30. 9. 2011 (12.11)
    Trvalý odkaz

    fajn… ja zase uz rok vystacim s komplet ostrovni FVE a v zime obcas pripomuzu centralou. Jelikoz ted dokupuju jeste neco dalsiho na strechu, tak uz ani ta centrala nebude potreba vubec ani v zime. U me je uspora oproti dobe kdy jsem bydlel v panelaku 14K CZK za rok, coz ted nemusim platit, za dobu co mam FVE mi (logicky) neprisla zadna faktura za el. a dostupnost el. je pro me 100% protoze s pripadnym vypadkem muzu delat neco sam ihned, ci jeste pred jeho vyskytem, pokud nejaky nadchazejici problem odhalim a ne az se servis z CEZu probere :) Pac na nem nejsem zavisly, ze ano:) Me to proste takhle staci a umim s tim jak vyzit coby domacnost, tak mi to staci i k obzive ve forme prace z domova. Tos tak nejak je to treba konkretne u me domacnosti. Jeden z mych znamych, ktereho tento obor taky tak trosku zajima a resil jsem to s nim, je s tim se spotrebou v panelaku skoro stejne jako ja na chate :) Naprosto minimalni. Fény, zehlicky a el. trouby proste neresi, druha generace bydli ve svem. Taky domacnost v podstate o dvou lidech, on a pritelkyne. Sto pro existuje spousta domacnosti, ktere s tim vystaci bud castecne nebo uplne a to naprosto s klidem :) Neverim ze jsem jediny, kteremu takova ostrovni FVE naprosto staci:) Samozrejme nerikam, ze s tim vystaci kdejaka domacnost, napriklad s mym vykonem ktery mam na strese by spotreba pro vase spotrebice byla trosku mimo. Na to co potrebujete mit v provozu by samozrejme byla potreba daleko vetsi FVE, a nebo kdokoliv muze kdykoliv zustat u cezu, nikomu v tom nebranim :). V tom problem neni :) Jak rikam naroky na spotrebu el. jsou silne individualni. Ted jeste co vlastne si chceme dokazat? Ze to co mam by mi nemelo stacit, a ze ted kazdou chvili zapinam centralu a platim za benal misto elektriky? Nebo wo co go? Fajn :) mate vysokou spotrebu, tak to bude levnejsi mozna fakt zustat u cezu, proc ne:) Ja mam nizkou spotrebu, tak mi staci mala ostrovni FVE :)

    Reagovat
  • 29. 9. 2011 (20.34)
    Trvalý odkaz

    Filipe, bydlím v dvougeneračním rodinném domku. Rodiče v jednom bytě, má rodina ve druhém bytě, celkem 7 lidí. Naše celková spotřeba je 9.000kWh/rok. Mám tarif přímotop, ale k topení elektřinu prakticky nepoužívám. Odhaduji to na max 50kWh/rok. Největší spotřebu má můj počítač. Jsem fanda do distribuovaných výpočtů, takže mi jede počítač nonstop skoro celý rok. Spotřebuji takto cca 1.600kWh/rok. Když tuto činnost zruším, dostanu se na spotřebu 7.400kWh/rok. Průměr na jeden byt pak vychází 3.700kWh/rok. Kdybych zainvestoval desítky tisíc do úsporného led osvětlení, mohl bych ušetřit dalších 300kWh/rok. Průměr by pak byl 3.400kWh/rok.
    Co se týče špičkové spotřeby:
    Myčka – 2.000W
    Pračka – 2200W
    El. trouba – 2200W
    Rychlovarná konvice – 2000W
    Mikrovlnka – 1400W
    Žehlička 2000W
    Fén 1500W
    Vysavač 1500W
    Domácí vodárna – 1300W
    Garantuji Vám, že s takovými spotřebiči je max. 8.000W zcela běžný jev.
    K tomu průzkumu.
    650kWh/rok pro dva, kteří se v bytě moc nezdržují, – možná. Pro čtyřčlennou rodinu v rodinném domě zcela nemožné. Jen blbá lednice, která se minimálně 20x denně otevře udělá 500kWh rok. Průměr jedna pračka/den udělá dalších min 500kWh, myčka to samé. Pečení a žehlení jakbysmet. Pak jsou tady stan-by spotřebiče které nelze vypnout. El. ovládání vrat, TV zesilovač, Wifi klient, router, switch. V mém případě toto spotřebuje cca 300kWh/rok. A tak bych mohl pokračovat dále.
    Teď mi řekněte, jak chcete s touto spotřebou vyjít v zimním období, kdy je spotřeba nejvyšší a sluneční svit naopak nejmenší. To bych musel mít tu elektrocentrálu puštěnou několik hodin denně. Cena za benzín by byla astronomická.
    Akumulátory vydrží na požadované kapacitě max. 3 roky. To je ještě astronomičtější suma než ten benzín. Ostrovní systém je v takovém případě naprosto nepoužitelný. Hlavně je šíleně neekologický. Uvažovat ještě s hybridní FVE-VtE nebo dokonce FVE-CEZ je úplné barbarství. Od Čezu vyjde elektřina vždy několikanásobně levněji!
    Od Čezu mám 2.66Kč za 1kWh s dostupností 99.999/rok bez starostí. V této ceně je i cca 50hal pro příživníky s fotovoltaikou.

    Reagovat
  • 28. 9. 2011 (18.16)
    Trvalý odkaz

    skoda ze se tady neda editovat prispevek .. :) bych nepsal 3 ale jeden :) Jeste bych poprosil Marka, zdali by mohl uvest nejaky zdroj pro: „Současná rodina žijící v rodinném domku se nemá šanci dostat pod 6.000W max. a 40.000 Ah/12V + benzínová centrála.“

    Z ceho se vychazelo, jak se to pocitalo, jaky byl vzorek domacnosti, kde pruzkum probihal, kdy pruzkum probihal, atd. Na MyPower.CZ ted mam ve foru pruzkum spotreby domacnosti http://tinyurl.com/mpw-pruzkum . Sice tam je zatim malo odpovedi, mozna to je tim ze do fora je mozno prispivat pouze jako registrovany, ale mozna z toho casem zjistime nejake vysledky.

    Ta spotreba je rekl bych silne individualni a take tak to bude s potrebou spickoveho okamziteho vykonu. Udelat prumer muze dat hodnoty takove, ze FVE je zdanlive na nic, pricemz to jeste nemusi znamenat ze jista klidne i nadpolovicni cast domacnosti muze s malou ostrovni FVE (treba i hybridni FVE-VtE / FVE-CEZ / FVE-CENTRALA, atd..) vyjit uplne s prehledem. A jista cast domacnosti by potrebovala vlastni jadernou el., protoze by jim nestaci ani 3x100A na 230V.

    Reagovat
  • 28. 9. 2011 (18.00)
    Trvalý odkaz

    jeste k Markovi: „Už na začátku článku se dovídáme, že se Filip musel přizpůsobit technologii.“

    No ja si nemyslim ze nekolik desktopovych PC je lepsich nez jedno treba intel Atom miniPC, ktere je navic nekolikanasobne levnejsi nez v souctu ty desktopy a ma nekolikanasobne nizsi spotrebu nez ty desktopy a udela vsechnu praci za ty desktopy (a jeste se u toho nudi). Ja bych tomu nerikal prizpusobovani techniky ve smyslu omezovani, ale zkratka vyvoj a velky krok kupredu. Nebo myslite ze by bylo lepsi udrzovat stale pri chodu ty 4 stare zerouci PC stuj co stuj, i kdyz to zralo elektriky jak nevim co a topilo jak 200W topne teleso? K cemu by mi to bylo dobre… :)

    Reagovat
  • 28. 9. 2011 (17.49)
    Trvalý odkaz

    Marku .. k tomu levičácky-anarchistickému diletantství, a vy jste uz nejaky ten ostrovni system osobne zkusil, mate aspon jeden panel na strese, nebo jste stale na CEZu? Ja uz s tim vice nez rok bydlim a take s tim podnikam z domova (domov = ona popisovana 4patrova chata, obor IT, vyvoj www aplikaci, vzdalena sprava serveru atd…). Uz rok jsem k tomu nepotreboval ani jeden elektron z DS. Rano se probudim a mam elektriku, vecer usinam a mam elektriku, pres den pracuji a mam elektriku. Co vic potrebuju, tedy co se elektriky tyce?

    Reagovat
  • 25. 9. 2011 (20.05)
    Trvalý odkaz

    Zdravím Filipa a všechny obdivovatelé ostrovních systému. Idea je to pěkná ale naprosto nepoužitelná. Už na začátku článku se dovídáme, že se Filip musel přizpůsobit technologii. Až do teď si člověk techniku vždy přizpůsoboval svým potřebám. Limit 600W max a 600 Ah/12V je návrat o jedno století zpět. Současná rodina žijící v rodinném domku se nemá šanci dostat pod 6.000W max. a 40.000 Ah/12V + benzínová centrála. Což je ostrovním systémem neufinancovatelné. A k vůli bateriím je to navíc i ekologické barbarství. Ano, ostrovní systém na chatu, kde není možnost připojit se tradičním způsobem. Ale radovat se z toho, že si postavím ostrovní systém a s vysmátým obličejem půjdu k Čezu s výpovědí (viz. výše jirka.martinek) je projevem tradičního levičácky-anarchistického diletantství :-)

    Reagovat
  • 20. 9. 2011 (13.03)
    Trvalý odkaz

    15. Filip : jakou mají PicoPSU účinnost? kvalitní zdroje mají nad 80% při 20% nominálního výkonu.

    Reagovat
  • 3. 9. 2011 (19.21)
    Trvalý odkaz

    Ruda: Pane pokud systém se skládá z komponentů jak popisujete, a chová se jak popisujete, někde je vážná chyba. Panely máte na jaký směr, jaký sklon? Měniče pokud vám vypínají při 24,0V tak to je vážná chyba, to se vypnou už při malé zátězi. Dobré měniče za dobrou cenu jsou HQ, modifikovaný sinus, vypíná při 21V. Tento 1000W měnič mi v pohodě rozběhne starou ledničku Calex, což jsem opravdu příjemně překvapen protože každý říkal že na lednici je sinus nevyhnutný ..
    Udělal jsem ale opatření, že měnič se v noci od cca 11 do 6h automaticky vypíná. V klidu papinká při 24V 300mA takže 7W ale za 6 hodin to je 43W to odpovídá spotřebě konvice při vaření ranního kafe .. Takové drobnosti v systému jsou právě kameny úrazu.
    Holt asi vám ten systém špatně navrhli .. vy se právem zlobíte .. a pak to působí jako anti-reklama na veškeré FV systémy. A to je veliká škoda ..

    Reagovat
  • 10. 8. 2011 (9.44)
    Trvalý odkaz

    V současné době připravuji podklady pro architektonickou a provozní studii domu, který bude plně soběstačný, se záměrem pro vytápění i ohřev vody využívat slunce. Díky využití recyklovaných a přírodních materiálů snížíme cenu. Dokumentaci připravuji se záměrem jednoduše takovou stavbu replikovat. Děkuji velice za existenci webu http://www.mypower.cz/. Kuba

    Reagovat
  • 16. 3. 2011 (9.30)
    Trvalý odkaz

    jeste pro rudu: 1x sinus 1500W je hrozny zrout. Vyhodte to a snazte se mit domacnost nezavislou na cistem sinusu. Snazte se mit domacnost nezavislou na trvalych 220V. Jinak to nedate a FV vas proste neutahne. Pres noc vam ten stridac sezere to co se pres den nasviti kdyz je zatazeno. Pokud mate zapojene napriklad UPSky – vyhodte je. Zrout. Desktop PC? Bezny PC zdroj? Vyhodit, koupit PicoPSU. Vsechno jde, jen kdyz se chce. Firma vam doda vzdy ostrovni system na zaklade vaseho zadani – pozadovany vykon, nebo limit ceny atd… Poladit domacnost uz musite sam. Ja to delam ted posledni rok. Uplne v poho. Jen se musi chtit.

    Reagovat
  • 16. 3. 2011 (9.23)
    Trvalý odkaz

    13. Ruda: pokud jste na ostrovní FV úplně nezanevřel, zkuste se přihlásit na forum.mypower.cz, vice zdokumentovat váš systém a myslím, že by to šlo společnými silami doladit tak aby vám domácnost stíhala i s FV. Mě to taky nestíhalo, ale je potřeba prostě pár věcí udělat jinak a stíhat to začne až moc. A to mám poloviční výkon jako vy.

    Reagovat
  • 15. 3. 2011 (20.06)
    Trvalý odkaz

    Vlastním ostrovní systém – 8panelů kyocera KD 135 GX,2x měnič (1x sinus 1500W,1x trapez 2000W) ,8x baterie 230Ah LZ Banner,nabíječ aku 30A,atd.Dodala a montovala to ODBORNÁ firma. Na ničem jsme nešetřili. Cena 300.OOO,-Kč.
    Má zkušenost po roce provozu – VYHOZENÉ PENÍZE.
    V zimě to nefungovalo vůbec,museli jsme centrálu zapínat každý den na cca.5h.
    Nyní,kdy celý den svítí slunce to vydrží na 3hod.
    Máme zapnuto úsporné osvětlení,TV,čerpadlo k plyn.kotli.
    Předpokládám,že příští rok už baterie nebudou mít kapacitu žádnou.
    Většina firem nabízí ostrovní systémy ale nemají to domyšlené.Např. měniče 24v/220v jsou určeny většinou pro kamion,nebo autobus – vypínají při poklesu napětí pod 24v (aby auto nastartovalo).
    Takže musíte zapnout centrálu,čímž se zase zkracuje cyklus. Těchto podobných chyb je mnoho. Ostrovní systém je vhodný tak na chaty,ale podle mých zkušeností rozhodně ne na normální trvalé bydlení,pokud Vám ovšem nestačí si večer přisvítit úspornou žárovkou a připojit max notebook.Investice rozhodně lituji.300.000,-Kč bych za dobu funkčnosti rozhodně v centrále nepropálil.Podotýkám že bez el.přípojky (na samotě) žijeme s rodinou 8 let,tudíž rozhodně nepatříme do kategorie náročných. Vím,že jste tuto zkušenost asi slyšet nechtěli,ale i já bych rád potkal někoho komu větší ostrovní sestava několik let funguje u trvalého bydlení.

    Reagovat
  • 15. 3. 2011 (16.02)
    Trvalý odkaz

    S partnerkou se letos chceme „trhnout“ od státu-soběstačný pozemek(voda,potrava,energie)fandíme všem příznivcům.Kde chce dát řeč, kontaktujte mne-bendamilan@centrum.cz

    Reagovat
  • 15. 3. 2011 (15.03)
    Trvalý odkaz

    Jarda: teeeeda .. to bych netusil ze se potkame na ekobydleni :) v diskuzi :D a to dokonce po 100 letech. Kde je te konec chlape? Prejdi konecne na jabber a pokecame :)

    Reagovat
  • 14. 3. 2011 (16.46)
    Trvalý odkaz

    Zdar Filipe
    Super, drzim palce at mas spoustu dalsich zlepsovaku :)

    sam planuju taky solary na chalupu. ale jeste setrim.

    Reagovat
  • 11. 3. 2011 (10.37)
    Trvalý odkaz

    doufam ze nam nikdy nevypnou internet…at se od sebe muzeme ucit

    Reagovat
  • 10. 3. 2011 (21.12)
    Trvalý odkaz

    JEN TAK DÁL DRŽÍM PALCE PŘÍKLADY TÁHNOU MÁM NEUVĚŘITELNOU RADOST….A CO TY KYSELÉ OBLIČEJE VÝROBCŮ A DISTRIBUTORŮ ELEKTRICKÉ ENERGIE..JAK PÍŠI BOJUJTE JSTE MEZI PRŮKOPNÍKY..

    Reagovat
  • 3. 3. 2011 (21.15)
    Trvalý odkaz

    Zdravím všechny, sám sjem postavil nízkoenergetický dům blížící se k pasivu. Mám solární panely, akumulační nádrž 926 l a fotovoltaiku: 4 kw. Narozdíl od pána výše nemám ostrovní systém, ale jedu na zelený bonus. Ostrovní systém u mne bohužel možný není, protože normálně fungující rodina s vícero dětmi jednoduše elektřinu spotřebuje. Jsou tam výkyvy větší, ale jak říká Toyota: Nic není nemožné. P.s. až budou elektromobily s větší kapacitou baterií a dojezd alepson 200 km, pořizuji :-)

    Reagovat
  • 2. 3. 2011 (18.19)
    Trvalý odkaz

    Ja sam chcem stavat pasivny dom. Bol som u jedneho znameho ktory takyto dom ma … Ludia by ste neverili ale tam je taky vzduch ze sa citite ako keby ste sedeli v lete v auguste na terase a je prijemnych 21 stupnov a bezvetrie. Proste paradna mikroklima prijemny cerstvy vzduch clovek sa neciti unaveny neboli ho hlava… no proste bomba … a to este nehovorim ze tych 21 stupnov tam mal cez zimu v decembri ked bolo vonku -14. Pozerali sme a rekuperator ukazoval na digitalnom meraku dlhodobu spotrebu 60watt !!! cize ziadne dokurovanie!!!

    Ja uz by som iny dom ako pasivny nechcel. Su to proste usetrene peniaze.

    Niektori ludia hovoria ze je to drahe … nieje!!! V dnesnej dobe sa da pasivny dom postavit v dost dobrej cene. Napr ja chcem stavat dom bez strechy tym padom mi odpada investicia pol miliona do strechy. Nepotrebujem kurenie cize dalsich 200 000 usetrenych ale zas treba tam rekuperator vzduchu takze to kurenie sa len nahradi tym rekuperatorom. Cize cena je skoro rovnaka. Jedine okna su drahsie ale aj to zalezi aky typ okna myslime. Nakolko v pasivnom dome sa nevetra pomocou okien ale rekuperatorom, tak je mozne velku vacsinu okien v miestnosti nahradit len sklennymi vyplnami cize v kazdej izbe sa bude dat otvorit len jedno rohove okno. Tymto padom nam odpadaju nalady na kovania na otvarane okna a podobne…

    A nakoniec je mozne dat na strechu fotovoltaiku a mate plusovy dom… ale to je uz cena nad ramec… I ked je to zaujmava varianta keby vam chodia mesacne vypisy s tym ze vam daju 300€ namiesto toho ze ich musite zaplatit :-)

    JA TO VIDIM AKO ALTERNATIVU NA TO KED BUDEM STARY A NEBUDU UZ ANI DÔCHODKY … MYSLIM ZE TO BUDE JEDINA VARIANTA AKO SI SPOKOJNE PREZIT SVOJU PENZIU

    Reagovat
  • 1. 3. 2011 (15.42)
    Trvalý odkaz

    Jo tak to je frajer. Jen tak dál, ničeho se nebát a zkoušet. Určitě se hodně věcí později prosadí i jinde.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *