GE představuje tepelnou elektrárnu s 61% účinností

Společnost , jejíž technologie pomáhají dodávat čtvrtinu na světě, dnes oznámila představení první nového typu, která přichází s dosud nevídanou kombinací flexibility a účinnosti. Díky schopnosti pružně reagovat na výkyvy ve výrobě v závislosti na fluktuaci a tato technologie umožní integraci většího množství do přenosové soustavy.  
elektrárny GE FlexEfficiency
obrázek: GE Energy

Elektrárna kombinovaného cyklu typu FlexEfficiency* 50 má výkon 510 megawatt a zajišťuje účinnost paliva přes 61 procent. Elektrárna je výsledkem investic společnosti GE do výzkumu a vývoje ve výši více než 500 milionů dolarů a je také klíčovou součástí dlouhodobého úsilí společnosti navrhovat a vyrábět po celém světě technologie, které pomohou zajistit čistší a efektivnější výrobu energie.

Zatímco dnešní elektrárny poskytují buď flexibilitu, nebo vysokou účinnost, nová elektrárna v sobě spojuje obojí dosud nebývalým způsobem. Pro kombinaci flexibility a účinnosti GE užívá pojem ‘FlexEfficiency’. Toto spojení je nezbytné, pokud se do sítí po celém světě mají zapojit obnovitelné zdroje ve větším měřítku a navíc ekonomicky výhodným způsobem.

Společnost GE čerpala ze svých odborných zkušeností v oboru leteckých proudových motorů. Díky nim navrhla elektrárnu, která může pružně zvýšit výrobu až na úroveň přesahující 50 megawatt za minutu, tedy dvakrát více, než je dnes obvyklé.

 • Čistší energie díky nové kombinaci proudového motoru a technologie plynové turbíny
 • Nová elektrárna poskytuje účinnost paliva přes 61 % a nevídanou flexibilitu provozu
 • Technologie umožňuje lepší uplatnění obnovitelných zdrojů, především větrné a solární energie
 • Nová elektrárna představuje první produkt v novém portfoliu GE FlexEfficiency

Provozní flexibilita v tomto rozsahu podnikům umožní dodávat elektřinu rychle, když je jí třeba, a poté výrobu zase utlumit. Díky tomu zajišťuje rovnováhu v  a umožňuje využití více obnovitelné energie ze zdrojů jako vítr a slunce. Běžná elektrárna typu FlexEfficiency 50 tak bude zajišťovat dostatek elektřiny pro více než 600 000 evropských domácností.

Zemní plyn pomůže zvýšit využití obnovitelných zdrojů

„Naši klienti by rádi zvýšili zastoupení energie a kvůli tomu se značně zvyšují nároky na stabilitu rozvodné sítě. Současně je na ně kladen další požadavek: je třeba zvyšovat účinnost a snižovat emise elektráren na . Provoz typu FlexEfficiency 50 představuje nesmírnou příležitost růstu v novém segmentu pro naše technologie a je v souladu s naším závazkem budovat čistší budoucnosti,” uvedl Paul Browning, viceprezident divize GE Energy zodpovědné za tepelné elektrárny.

„Již léta pracujeme na rozvíjení , které mohou současně zajišťovat nevídanou účinnost i přímo řešit problémy související s nestálostí sítě kvůli větrné a . Potřeba propojit flexibilitu a účinnost je čím dál palčivější také kvůli tomu, že stále více zemí po celém světě zavádí nové emisní normy.”

Provoz typu FlexEfficiency 50 je prvním produktem v novém portfoliu GE FlexEfficiency a je součástí závazku společnosti GE zajišťovat prostřednictvím investic do inovací, výzkumu a vývoje technologie pro čistší energii. Navazuje na řadu dalších novinek GE uvedených v nedávné době, jako jsou např. nejvýkonnější , nejvyšší zaznamenaná účinnost , a také na akvizice v celkové hodnotě 11 miliard dolarů, které posílí portfolio podporující zpracování a přenosu .

„Většina ‚dnešních‘ technologií pro výrobu elektřiny je napojena na přenosovou soustavu ‚včerejška‘. Instituce i jednotlivci ve všech zemích hledají ekonomicky výhodné způsoby využití solární, větrné a plynové energie ve větším měřítku. Často se však domnívají, že je mohou jednoduše připojit do současné přenosové sítě,“ prohlásil Steve Bolze, prezident a CEO divize GE Power & Water.

„V GE jsme posílili naše globální portfolio s ohledem na efektivní výrobu energie prostřednictvím čistých technologií. Očekáváme, že průkopnická technologie FlexEfficiency pomůže využít hojné zásoby zemního plynu a současně chceme vydláždit novou cestu pro širší využití obnovitelných zdrojů energie a to vše s menším dopadem na přírodní zdroje.“

Návrh pro vyšší udržitelnost

Inženýrům GE se podařilo vyhnout typickému kompromisu mezi flexibilitou a účinností tak, že k návrhu elektrárny přistoupili z perspektivy komplexního zařízení a řídících systémů. Elektrárna FlexEfficiency 50 umožňuje flexibilní provoz díky integraci několik specifických produktů

Jde o plynovou turbínu budoucí generace typu 9FB, která pracuje na 50 Hz (tedy globálně nejčastěji užívaný síťový kmitočet) a parní turbínu 109D-14, která funguje na odpadní teplo vyrobené plynovou turbínou, dále moderní generátor GE W28 a integrovaný řídící systém Mark VIe, jenž všechny zmíněné technologie propojuje, a konečně kotel na spalinové teplo.

„Očekává se, že do roku 2030 se globální poptávka po energii zdvojnásobí. Už dnes se přitom výroba energie podílí na emisích skleníkových plynů 40 procenty. Tyto skutečnosti vedou k tomu, že se podniky a státní orgány musí důkladně zamyslet nad tím, jak výrobu energie zefektivnit,“ uvedl Ricardo Cordoba, prezident GE Energy pro západní Evropu a severní Afriku.

„Tato inovace může významně ovlivnit emise CO₂ a nabídnout zemím chytrý, efektivní a ekonomicky výhodný způsob, jak v energetice dosáhnout cílů strategie 20-20-20.”

Mezinárodní energetická agentura (IEA) včera vydala zprávu, v níž uvádí, že je reálné zvýšit podíl různých typů obnovitelné energie, pokud budou elektrické sítě a trhy vhodně nastaveny tak, aby zajistily nejlepší možné využití flexibilních zdrojů. Elektrárna kombinovaného cyklu FlexEfficiency 50 nabízí dosud nebývalou flexibilitu, která tento problém pomůže vyřešit, a to bez kompromisu v podobě nižší účinnosti paliva.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

6 komentářů: „GE představuje tepelnou elektrárnu s 61% účinností

 • 1. 5. 2012 (9.15)
  Trvalý odkaz

  Dle značně zmateného popisu se pravděpodobně jedná o zcela běžný paroplyn. Pokud je dosaženo celkové účinnosti 61% (pokud je to tedy poměr el. svorkového výkonu ku příkonu v zemním plynu, což není jasně řečeno )je to skutečně úctyhodná hodnota, která je důsledkem jednak značně efektivních el. generátorů u spalinové i parní turbíny ale především velmi vysokých teplot spalin a tím i materiálové odolnosti spalovací turbíny. Termodynamické zákony zatím ještě platí.

  Reagovat
 • 31. 5. 2011 (9.50)
  Trvalý odkaz

  presne… nedocital som sa co je na tom take svetoborne, ved v clanku sa pise stale o paroplynovom cykle, ktory je uz znamy a funkcny peknych par rokov… to, ze zrazu pride mrak nad solarnu elekraren je len otazkou regulacie prenosovej sustavy, ktora dava pokyn na zvysenie vykonu napr. paroplynu

  Reagovat
 • 30. 5. 2011 (13.41)
  Trvalý odkaz

  Máme nově k dispozici tyto podrobnější informace:

  Doba spuštění je přitom kratší než 30 minut. Dá se tedy přirovnat k letadlu s možným rychlým a opakovaným startem a přistáním. Umožňuje tak zapojení většího množství obnovitelných zdrojů do sítě.

  Náklady na výstavbu takovéto elektrárny budou srovnatelné s jakoukoliv jinou elektrárnou kombinovaného cyklu na zemní plyn (kombinuje plynovou a parní turbínu). Úspory paliva i emisí však budou výraznější. Roční úspora paliva bude až 6,4 milionů kubických metrů zemního plynu, což odpovídá roční spotřebě zemního plynu více než 4 000 domácností v EU. Emise CO2 se sníží o více než 12 700 tun ročně – toto množství odpovídá odstranění 6 000 automobilů z evropských silnic. Každá elektrárna navíc ročně vyprodukuje o 10 tun oxidů dusíku méně. FlexEfficiency* 50 má tedy o 10% nižší ekologickou stopu ve srovnání se současnými elektrárnami kombinovaného cyklu s týmž výkonem.

  Testovat se bude ve Spojených státech, turbíny se budou vyrábět ve francouzském Belfortu.

  Reagovat
 • 27. 5. 2011 (15.12)
  Trvalý odkaz

  Ja dakujem za vizionárské príspevky p.Horčíka.Teším sa na 8 6.Intersolar Mníchov

  Reagovat
 • 27. 5. 2011 (14.35)
  Trvalý odkaz

  povídání velice zajímavé, docela mně i zaujalo
  ale nedozvěděl jsem se ani půl slova o principu
  šlo by to nějak napravit?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *