Nové turbíny mohou zvýšit výkon tepelných elektráren

Vědci v americké výzkumné laboratoři Sandia úspěšně pokračují ve vývoji nového typu paroplynových turbín. Ty slibují zvýšit efektivitu převodu tepelné energie na elektrickou až k 50 %. To by znamenalo výrazné zvýšení účinnosti pro , , plynové a např. také .  
elektrárny paroplynová turbína Siemens

Výzkum vědců se zaměřil na turbíny postavené na bázi Braytonova cyklu. Vymyslel jej v 19. století George Brayton, ačkoliv navržen byl už kolem roku 1790. Je základem např. mnohem pozdějších proudových motorů.

V současné době naprostá většina paroplynových turbín v uhelných a dalších pracuje na bázi Rankinova cyklu. Podle Wikipedie vyrábí Rankinův cyklus v současné době asi 80 % elektřiny na světě.

Právě tyto turbíny by měly být nahrazeny novějšími, modernějšími běžícími v Braytonově cyklu. Ty budou mít vyšší účinnost, nekorodují za vysokých teplot a zároveň zabírají až 30x méně místa.

Např. paroplynová turbína běžící v Braytonově cyklu, která zabírá čtyři metry krychlové místa, může mít výkon až 20 MW. V současné době nicméně probíhají testy s mnohem menšími prototypy.

V nejbližší budoucnosti by měla být vybudována 10MW demonstrační minielektrárna. Praktické využití nových typů turbín je však vzdáleno jetě minimálně mnoho dalších let.

Pokud by se však výzkum podařilo dotáhnout do úspěšného konce, znamenalo by to výrazné zvýšení výkonu jaderných, uhelných, plynových i . Prakticky většiny elektráren na celém světě.

solarthermalmagazine, foto: Siemens
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.