Nové turbíny mohou zvýšit výkon tepelných elektráren
Vědci v americké výzkumné laboratoři Sandia úspěšně pokračují ve vývoji nového typu paroplynových turbín. Ty slibují zvýšit efektivitu převodu tepelné energie na elektrickou až k 50 %. To by znamenalo výrazné zvýšení účinnosti pro uhelné, jaderné, plynové a např. také solární termální elektrárny.
Výzkum vědců se zaměřil na turbíny postavené na bázi Braytonova cyklu. Vymyslel jej v 19. století George Brayton, ačkoliv navržen byl už kolem roku 1790. Je základem např. mnohem pozdějších proudových motorů.
V současné době naprostá většina paroplynových turbín v uhelných a dalších elektrárnách pracuje na bázi Rankinova cyklu. Podle Wikipedie vyrábí Rankinův cyklus v současné době asi 80 % elektřiny na světě.
Spojené státy chystají zavírání uhelných elektráren
GE představuje motor J920 a novou technologii plynových motorů
Právě tyto turbíny by měly být nahrazeny novějšími, modernějšími běžícími v Braytonově cyklu. Ty budou mít vyšší účinnost, nekorodují za vysokých teplot a zároveň zabírají až 30x méně místa.
Např. paroplynová turbína běžící v Braytonově cyklu, která zabírá čtyři metry krychlové místa, může mít výkon až 20 MW. V současné době nicméně probíhají testy s mnohem menšími prototypy.
V nejbližší budoucnosti by měla být vybudována 10MW demonstrační minielektrárna. Praktické využití nových typů turbín je však vzdáleno jetě minimálně mnoho dalších let.
Pokud by se však výzkum podařilo dotáhnout do úspěšného konce, znamenalo by to výrazné zvýšení výkonu jaderných, uhelných, plynových i solárních termálních elektráren. Prakticky většiny elektráren na celém světě.