General Electric testuje revoluční materiály pro energetiku

větrná energie - turbíny v ziměVýzkumnící společnosti General Electric během několika minulých let pracovali s nanotechnologiemi a snažili se porozumět principu tzv. „superhydrofobních“ materiálů, tedy materiálů, které velice silně odpuzují vodu, a tento princip následně využít v praxi. Zájem GE míří v poslední době zejména do odvětví energetiky a letectví.

Například námraza na lopatkách větrných turbín ve výšce 60 metrů nad zemí způsobuje značné tření a snižuje výkon větrníků. Turbíny leteckých motorů, které musejí fungovat ve výšce 10 km nad zemským povrchem, jsou konstrukčně řešeny tak, že jsou odolné proti námraze, nicméně tato řešení jdou často na úkor energetické účinnosti. „Co kdybychom lopatku větrné turbíny nebo leteckého motoru opatřili nanomateriálem, který by dokázal odpuzovat vodu?“, klade si otázku Joseph Viciquerra, šéf projektu organizovaného Laboratoří pro mechanickou integraci a operabilitu při Globálním výzkumném centru GE v Niskayuně (USA, stát New York). „A co kdyby tyto materiály dokázaly odpuzovat i led?“ , pokračuje ve své otázce. Výsledkem by bylo obrovské zlepšení účinnosti.

Tato nová nanotechnologie je inspirována lotosovými květy, které jsou pokryty zvláštním zvrásněným voskem, který odpuzuje vodu. Kapky vody se dostanou do kontaktu s extrémně vodoodpudivým povrchem, roztříští se na kousky a zase složí, podobně jako Terminátor, odrazí se jako basketbalový míč a stále si zachovají svůj dokonalý tvar kapky.

Dnes spoléháme na aerodynamickou sílu větru, který působí proti ledu a vlastně ho vytlačuje z turbíny. Proto GE vyvinula opravdový „odmrazovací“ materiál, jenž nevyžaduje od systému žádnou další energii nebo teplo. Materiál sám o sobě nabízí úžasné možnosti a využití v náročných aplikacích, kdy je třeba zabránit námraze, nicméně výzkumný tým GE již pracuje na dalším zdokonalování těchto materiálů, které nabídnou ještě širší využití. Zároveň se výzkumné středisko snaží vytvořit na podobných principech zcela nové „anti-námrazové“ povrchy, na nichž se námraza nebude tvořit vůbec.

zdroj: tisková zpráva, obrázek: J.C. Shepard

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *