Japonsko 2030: solární elektrárna na každé nové budově
Na čtvrtečním summitu G8 ve francouzském městě Deauville přednese japonský premiér Naoto Kan zásadní projev o energetickém směřování své země. Očekává se, že premiér Kan ohlasí rovněž ambiciozní plán, aby všechny nové japonské budovy postavené po roce 2030 byly povinně vybaveny solárními elektrárnami!
Obrázek: CoCreatr
Před několika týdny, v reakci na jadernou katastrofu v elektrárně Fukušima, premiér Kan prohlásil, že je třeba „začít od nuly“ a vytvořit novou energetickou koncepci.
Země vycházejícího slunce tak stojí na rozcestí, jak pokračovat ve své energetické politice. Na svět prosakují zprávy, že Japonsko po ukončení provozu současných jaderných elektráren již nebude stavět žádné nové. Místo toho se soustředí na obnovitelné zdroje.
Není to tak překvapivé. Jako ostrovní země má Japonsko velmi omezené zásoby uhlí a plynu. Proto se obnovitelné zdroje jeví do budoucna jako ideální řešení.
Jako bylo poznamenáno v úvodu, jeden z hlavních bodů nové koncepce bude bezprecedentní návrh požadující instalaci solárních elektráren na každou japonskou budovu postavenou po roce 2030.
Solární energie by vůbec měla hrát prim v nové japonské energetické koncepci. Jak říká Lucy Birmingham pro magazín TIME: „Geotermální, větrná, vodní energie a biomasa mají velký potenciál v Japonsku, ale solární energie vypadá jako nejrychlejší způsob jak dodat více elektrické energie do rozvodné sítě.“
Instalovaný výkon všech japonských elektráren je přibližně 180 GW (10x víc než v České republice). Ročně je v Japonsku vyprodukováno 1 000 000 GWh elektrické energie. Z tohoto množství je 30 % elektrické energie získáváno prostřednictvím uhlí, 25 % pomocí zemního plynu, 24 % je z jaderné energie, 11 % z ropy a 7,5 % energie dodávají hydroelektrárny.
Pokud bude Japonsko chtít nahradit 10 % vyrobené elektřiny solární energií, musí solárními panely zastavět území alespoň 1000 km2. Což je plocha zhruba 32 x 32 kilometrů. Pří dvojnásobné účinosti solárních článku (30 %) by se potřebné území zmenšilo na 22 x 22 km.
Každopádně z japonského snažení by jsme se měli radovat i my. Technický, finanční a lidský potenciál, kterým Japonsko vládne povede k dalšímu urychlení vývoje solárních elektráren. Tedy hlavně zlepšení jejích účinností a zlevnění výroby.
Ano. Je to správně. :)
2030? Je správně ten rok? Solární elektrárny na většině nových střech budou daleko dříve i bez nějakého nařízení.