Japonsko 2030: solární elektrárna na každé nové budově

Na čtvrtečním summitu G8 ve francouzském městě Deauville přednese japonský premiér Naoto Kan zásadní projev o energetickém směřování své země. Očekává se, že premiér Kan ohlasí rovněž ambiciozní plán, aby všechny nové japonské budovy postavené po roce 2030 byly povinně vybaveny !  
“instalace
Obrázek: CoCreatr

Před několika týdny, v reakci na jadernou katastrofu v elektrárně Fukušima, premiér Kan prohlásil, že je třeba „začít od nuly“ a vytvořit novou energetickou koncepci.

Země vycházejícího slunce tak stojí na rozcestí, jak pokračovat ve své energetické politice. Na svět prosakují zprávy, že po ukončení provozu současných již nebude stavět žádné nové. Místo toho se soustředí na .

Není to tak překvapivé. Jako ostrovní země má velmi omezené zásoby a . Proto se jeví do budoucna jako ideální řešení.

Jako bylo poznamenáno v úvodu, jeden z hlavních bodů nové koncepce bude bezprecedentní návrh požadující instalaci na každou japonskou budovu postavenou po roce 2030.

by vůbec měla hrát prim v nové japonské energetické koncepci. Jak říká Lucy Birmingham pro magazín TIME: „, , vodní energie a mají velký potenciál v Japonsku, ale vypadá jako nejrychlejší způsob jak dodat více elektrické energie do .“

Instalovaný výkon všech japonských je přibližně 180 GW (10x víc než v ). Ročně je v Japonsku vyprodukováno 1 000 000 GWh elektrické energie. Z tohoto množství je 30 % elektrické energie získáváno prostřednictvím uhlí, 25 % pomocí , 24 % je z jaderné energie, 11 % z a 7,5 % energie dodávají .

Pokud bude Japonsko chtít nahradit 10 % vyrobené elektřiny solární energií, musí zastavět území alespoň 1000 km2. Což je plocha zhruba 32 x 32 kilometrů. Pří dvojnásobné účinosti (30 %) by se potřebné území zmenšilo na 22 x 22 km.

Každopádně z japonského snažení by jsme se měli radovat i my. Technický, finanční a lidský potenciál, kterým Japonsko vládne povede k dalšímu urychlení vývoje solárních elektráren. Tedy hlavně zlepšení jejích účinností a zlevnění výroby.

Clean Technica

2 komentáře: „Japonsko 2030: solární elektrárna na každé nové budově

  • 26. 5. 2011 (16.32)
    Trvalý odkaz

    2030? Je správně ten rok? Solární elektrárny na většině nových střech budou daleko dříve i bez nějakého nařízení.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *