Spojené státy chystají zavírání uhelných elektráren
Steven Chu, ministr energetiky USA, je známým zastáncem jaderných elektráren. Ve vládě Baracka Obamy se zároveň snaží podporovat obnovitelné zdroje a nový přístup k energetice. Na nedávné konferenci o obnovitelných zdrojích energie ve Washingtonu upozornil, že během následujích pěti až osmi let bude ve Spojených státech uzavřena řada zastarávajících uhelných elektráren.
Byl to prezident Barack Obama kdo minulý měsíc řekl, že Spojené státy by se měly zbavit daňových úlev pro výrobu elektřiny z fosilních paliv. Ty každoročně stojí USA přes 4 mld. dolarů. Tyto peníze by místo toho měly být upotřebeny na rozvoj obnovitelných zdrojů energie.
ČEZ uzavře elektrárnu Prunéřov I. v roce 2019
Dotace pro fosilní zdroje 12x převyšují dotace pro obnovitelné energie
Stevn Chu pak minulý týden řekl, že většina uhelných elektráren v USA je stará 40 až 50 let, což je zhruba projektovaná životnost takovýchto typů elektráren. A je proto logické, že v následujících letech budeme svědky uzavírání těchto provozů.
Obama už dříve proklamoval, že Spojené státy by se měly zaměřit na to, aby v roce 2035 vyráběly až 80% elektrické energie z čistých zdrojů. Mezi ty počítá jak větrné elektrárny, tak i ty jaderné.
Navíc by se měly stavět pouze takové nové uhelné elektrárny, které zachycují a ukládají oxid uhličitý. Tuto technologii nazývá „clean-coal“, neboli „čisté uhlí“. V roce 2010 se v USA vyrábělo 314 GW v uhelných elektrárnách.
Steven Chu, ani Obama, ani nikdo jiný dosud však nepředložil přesný plán toho jak se budou v USA zastarávající uhelné elektrárny uzavírat. Existují prozatím pouze dohady. Např. Správa energetických informací odhaduje uzavření 7,7 GW do roku 2018. Konzultační společnost Brattle Group odhaduje 50 až 65 GW do roku 2020.
Jisté je, že za jejich uzavíráním nebudou stát ani tak pravidla EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí), ale nové regulace v oblasti znečištění mědí a dalšími chemikáliemi, které způsobují kyselé deště a smog.