Izraelská firma ZenithSolar vyvinula solární systém s dosud největší efektivitou na světě – 75 %. ZenithSolar uvádí, že kromě již zmíněné vysoké účinnosti dosahuje tento systém také nejnižších nákladů na instalovaný výkon.

Klasické, běžně dostupné solární panely dosahují účinnosti 13 – 20 %. Maximální účinnost, které se podařilo některým firmám na světovém trhu s použitím vylepšených technologií dosáhnout činí zatím jen 40 %.
Hybridní solární panely – voda i elektřina v jednom
Solární panely vyrábějící elektřinu i teplo od PVT Solar
SolarDuct PV/T – solární fotovoltaika a solární termika v jednom
Nejenže solární systém firmy ZenithSolar výše uvedená procenta účinnosti vysoce převyšuje, ale stává se zároveň účinnější než jakákoli tepelná nebo jaderná elektrárna. Tyto údaje také jednoznačně vyvrací názory skeptiků, že je solární energie neúčinná a drahá.
Koncepce ZenithSolar je založena na koncentrovaných fotovoltaických systémech (Concentrated Photovoltaic systems, zkráceně CPV) s použitím nízkonákladových zrcadel, která odrážejí a koncentrují sluneční záření do malých, vysoce účinných solárních článků z polovodičových materiálů.
Zrcadla dokážou světlo dopadající na články zkoncentrovat až tisícinásobně. U konvenčních CPV musí být nadměrné teplo ze solárních článků pomocí chlazení odstraněno, aby se udržela vysoká účinnost přeměny světla na elektrickou energii a aby nedošlo k jejich poškození. CPV systém od firmy ZenithSolar dokáže přebytečné teplo vznikající na solárních článcích zachytit a využívá je k ohřevu teplé vody.
Zjednodušeně řečeno, jedná se v podstatě o myšlenku kombinace CPV systému, u kterého se sluneční energie koncentruje pomocí čoček nebo zrcadel, a takzvaného hybridního článku, který pro změnu kombinuje solární kolektor na ohřev teplé vody s fotovoltaickým panelem pro výrobu elektrické energie, čímž se tak výrazné 75% účinnosti podařilo dosáhnout. V současné době firma instalovala první systémy v Kibbutz Yavne ve středním Izraeli.


To vypada uplne neuveritelne. Kez by to bylo co nejdrive v seriove vyrobe. Jednu takovou otacivou parabolu mit na strese, tak je kazdy barak temer sobestacny :-)
Kukal jsem na jejich stránky a pokud jsem to správně pochopil tak třeba takový jejich modul Z20, který má plochu 22 metrů čverečních dává el. výkon 4 kWp tep. výkon 11 kWp. Takže kdyby ty čísla byly prohozené bylo by to super :))
je potreba se na to podivat i z druhe strany. S cisly lze carovat, a to se deje i v tomto pripade. Scitaji se zde dve naprosto ruzne veci. Je to podobne, jako bychom u aut scitali energii na pohyb a energii, ktera je vyuzita pro vytapeni v aute, coz je vlastne jen ‘odpad’. Uvedomme si, ze zvlaste u vyuzivani solarni energie, a je jedno, zda u PV nebo u PT, je podstatne, zda premenenou energii jsme schopni v danem miste a zaroven casu vyuzit. Nicmene pokud i tato zabalena nepravda pomuze rozsireni PV nebo PT, tak ji fandim.
pozreb som sa na to ze na akej ploche dosiahnem slubovany vykon… a ako bolo spomenute ci je to iba el. energia alebo aj ostatne (tepelna)
Je to podvod , těch 75% není účinnost přeměny sl. záření na el. energii , ale účinnost přeměny záření v teplo a el. energii a to je rozdíl…
Podle mě se jedná pouze o marketingově zneužité překrucování čísel.
Jen nechápu kde vzali, ze jaderny elektrarny maj ucinnost pod 75% u jaderné elektrárny se to pohybuje kolem 80-90% a stojí taky za zmínku, že až bude zataženo, tak se jim může o nějakých % jen zdát :D
No jo, je to tradiční překrucování čísel. Zabírá to plochu 27m čtv. klasické levné panely na té ploše dají 4 – 4,5 kW. V době, kdy zařízení podává takový výkon, tak je teplá voda dobrá tak akorát na mytí, protože topit asi nebude potřeba. A 11kW na mytí, to je tak pro nějké lázně. Nehledě na ten obludný stožár, který musí stát někde na zemi, nebo na rovné hodně pevné střeše. Myslím, že to nebude ten přínos pro krok kupředu.
Honzo, vyžití paliva v jaderné elektrárně je z bídou 8%. Navíc Carnotův cyklus může mít v ideálním případě maximální účinnost kolem 60 %, skutečná však mezi 25 a 35 %.
Měl bych návrh pro lepší chlazení. Ten držák co drží ten FV článek v ohnisku otočit nahoru, tak aby se z něj stala tepelná trubice (heatpipe). Odvod tepla by se zvětšil v řádech tisíců.
@tom
Využití paliva NENÍ účinnost…
Využití paliva pouze znamená, že s přijatelnou účinností lze spálit pouze 8% objemu zaveženého paliva a zbytek je nutno poslat na přepracování (tedy až se to ekonomicky vyplatí)
klidně si to prdnu na střechu jako designovej prvek,když mi to vyrobí tolik elektřiny, že mi e.on ještě vrátí peníze a já s nima částečně zaplatím hypotéku, takovejch 90000 Kč ročně a víc…
Vždyť je to s tou účinností stupidita. Pokud autor sčítá vyrobenou elektrickou energii s produkovaným teplem, tak v tom případě má JE nebo uhelná účinnost něco pod 100%. Protože jak známo elektřina něco přes 30% a ten zbytek je teplo ve stejné formě jako zde, horká voda resp. pára.
Ono to celé není tak jednoduché, jak to vypadá. Slunce nejvíc svítí v létě, kdy tepelnou energii téměř nepotřebujeme. Na jaře a na pozzim je to to samé. Slunce svítí přes den, kdy je teplo a v noci, kdy je zima zase nesvítí slunce. Ještě větší problém je, když bude pod mrakem. Tento systém potřebuje přímé slunšní světlo, které zrcadla nasměrují přímo na článek. Jenže v naší zeměpisné poloze je během roku více záření rozptýleného, které zrcadlová parabola na článek nezaostří. A účinnost je v pytli. Takže někam na pouště ano, jinak ne. Co je ale super, to je minimalizace rozměrů článku, takže snížení ekologické zátěže při výrobě.
Pokud je 3 x 80 = 240, tak tyto kolektory musí mít účinnost 240 % : http://www.jakbydlet.cz/clanek/481_inteligentni-dum-inteligentne.aspx