Česká energetika na rozcestí – kam se vydá?

Asociace obnovitelných zdrojů uspořádaly v budově Poslanecké sněmovny seminář, věnující se a jejich budoucnosti. Na semináři vystoupily významné evropské osobnosti zabývající se . Na semináři jednoznačně zaznělo, že se v oblasti podpory obnovitelných zdrojů ubírá přesně opačným směrem než ostatní vyspělé evropské a světové .  
ČEZ elektrárna mělník
obrázek: ČEZ

Zatímco tyto země podporují přechod k , se chce i nadále spoléhat převážně na jádro a . Tento přístup jde i proti ekonomické logice. Je známo, že zatímco obnovitelné zdroje mají do budoucna potenciál ke zlevňování, konvenční zdroje budou i nadále nevyhnutelně zdražovat.

I proto například německá strana Zelených připravila svůj ambiciózní plán – dosažení 100 % vyrobené z OZE do roku 2030. „Pokrytí 100% spotřeby elektřiny z OZE není nereálný cíl, studie PricewaterhouseCoopers s několika scénáři to potvrzuje,“  komentoval na semináři tento přístup univerzitní profesor Anthony Patt, externí konzultant společnosti PricewaterhouseCoopers.

Právě konvenční zdroje a jejich omezenost stojí již teď za současným nárůstem . , bývalý vicepremiér a ministr životního prostředí ČR, k tématu využití obnovitelných zdrojů v ČR uvedl: „Nám v České republice nejde o to, že bychom měli nyní plánovat produkci 100 % elektřiny z OZE. Je však pro nás klíčové neztratit kontakt s technologickým vývojem ve světové a evropské energetice. Nespoléhat slepě jen na jeden či dva primární zdroje. Jde o diverzifikaci zdrojů, o energetickou bezpečnost našeho státu, o , o udržitelný rozvoj. Nyní se rozhoduje o naší budoucnosti.“

Myšlenku, že by Česká republika snad mohla uspokojit německou poptávku po elektřině pomocí svých , vyvrací poslanec Německého spolkového sněmu Hans Josef Fell: „Německo chce aktuálně zastavit provoz svých jaderných elektráren. Je ale naprosto logické, že v budoucnu elektřinu pocházející z jádra nebude chtít dovážet. A to ani z České republiky.“

Cílem semináře bylo také poukázat na hlavní problémy a nedostatky připravovaného Zákona o podporovaných zdrojích energie. „Návrh Zákona v podobě, jak jej předkládá vláda (i ve verzi komplexního pozměňovacího návrhu Hospodářského výboru PS), povede k zásadnímu zpomalení až zastavení rozvoje OZE, k zásadnímu znejistění oboru a odlivu malých a středních firem ze sektoru. Zákon v této podobě znevýhodňuje malé , nahrává naopak velkým energetickým gigantům a obchodníkům s elektřinou,“  vysvětluje Pavel Doucha z advokátní kanceláře Šikola a partneři.

Dle Asociací totiž není účelem tohoto návrhu Zákona skutečný rozvoj OZE, ale pouze formální dosažení závazného cíle uváděného jako tzv. Národní akční plán. Podle návrhu Zákona bude totiž podpora udělována pouze do vyčerpání meziročních limitů instalovaného výkonu a předpokládané výroby energie uvedených právě v tomto Plánu. Pro některé obnovitelné zdroje však již byly tyto limity vyčerpány, pro až do roku 2020.

Pokud vláda chce podpořit občany ve snaze vyrobit si vlastní elektřinu a být tak alespoň částečně nezávislí na neustále rostoucí ceně, měla by těmto drobným instalacím pro domácí účely dát plnou podporu. V návrhu Zákona také chybí záruka prodeje elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. Trh by přitom mohl podpořit výrobu většího množství čisté elektrické energie. Naopak je zde omezení práva volby mezi formami podpory, tj. výkupní cenou a zelenými bonusy.

Návrh Zákona také nedostatečně podporuje využívání účelově pěstované . To ve svém důsledku povede ke zdražování biomasy a pelet pro domácnosti a malé lokální či zdroje tepla. Nový Zákon navíc nepodporuje ani tzv. . Staví se tímto přímo proti případné energetické nezávislosti občanů na velkých energetických společnostech.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

7 komentářů: „Česká energetika na rozcestí – kam se vydá?

 • 31. 12. 2011 (20.18)
  Trvalý odkaz

  Energie na příděl. Tak to už jsme tady měli, za bolševika jsme si to užili dost. Je to uměle vytvářený nedostatek, který má přivést peníze k monopolním dodavatelům a distributorům. Proto je takový odpor k FVE a obnovitelným zdrojům obecně, protože umožňují malou pružnou a decentralizovanou výrobu. To se monopolům samozřejmě nelíbí, přišli by o zisky.

  Reagovat
 • 25. 9. 2011 (18.57)
  Trvalý odkaz

  Domnívám se, že v roce 2020 celé Česko zapláče, protože budeme v hluboké hospodářské krizi vyčerpaní výstavbou jaderných molochů a drahou elektrinou. Techlogický pokrok obnovitelných zdrojů už v té době může být tak daleko, že energie z obnovitelných zdrojů bude nepoměrně levnější pokud zůstane současný trend, tj. rychlý vývoj v oblasti OZE a stagnující vývoj v oblasti JE.

  Reagovat
 • 23. 9. 2011 (10.45)
  Trvalý odkaz

  tak se napij těch sraček, které vznikají jako odpad v jaderné el. Kašlu na celý čez, hned jak to bude možné, přejdu na sol. energii.

  Reagovat
 • 22. 9. 2011 (14.24)
  Trvalý odkaz

  musim plně souhlasit s prvním článkem až na urážky pana Bursíka, nevim proč ale já mam toho kluka docela rád, mimochodem zelená úsporám tu rozjel on:-) nic to ovšem nemění na tom, že německo se žene do pekla nedostatku energie, címž ji pěkně prodraží i nám! ruský plyn považuji za rozumnou alternativu, jen doufejme že rus nebude příliš !nenažraný! ostatně má plynu nejvíc na světě a EU je velký a solventní odběratel, tak se snad dá dohodnou na rozumný ceně ne??? Naše země je pro všechny prozatím vyvinuté druhy čistých energií ABSOLUTNĚ nevhodná a proto jadernou koncepci vítám… druhý článek – nikdo vám nebude bránit si koupit solární panel a namontovat si ho kam se vám zachce, ale laskavě mě nenuťte vám na to doplácet, což je největší zhovadilost kterou tady kdo vymyslel zajímalo by mě jak bychom na tom mohli být s geotermální energií ( že by námět na další článek)

  Reagovat
 • 22. 9. 2011 (7.25)
  Trvalý odkaz

  Celá myšlenka, která se táhne článkem je státní podpora. Ekologický právní servis, Hnutí Duha ani věčný student práv p. Rovenský najsou odborníci na energetiku.

  Reagovat
 • 22. 9. 2011 (6.14)
  Trvalý odkaz

  Bursik neni odbornik, ani nemuze byt je to politik, tak nevi mco tu placate. Ma samozrejme odborniky, kteri mu radi jak to je.

  A nevim o jake zavislosti nemecka na uhli a ruske plnu mluvite.
  Je to prave naopak stavaji se mene a mene na tom zavisli, coz dokazuje fakt, ze uz ted jim spotrebu oze kryje 20%. Tak co to tu placate o zavyslosti? Kdyz vyrobi vice energie v oze, tak je logicke, ze tim mene ji odeberou z ostatnich zdroju a 20% uz je setsakra dost.

  A nevim proc stale nadavate na majitele fve, ty za to nemuzou muze za to topolankova vlada, ktera vcas nesnizila ceny za vykup na rozumnou miru. Dotaci od statu je obrovske mnozstvi ne jen na fve, tak nevim proc se vsichni zamerili jen na fve a ne na ostatni dotace.

  Kdyz bych si chtel postavit malou fve na strese sveho domu, tak nevim proc by me v tom mel stat branit

  Reagovat
 • 20. 9. 2011 (19.27)
  Trvalý odkaz

  Za prvé bych chtěl poznamenat, že energetikou by se neměly zabývat „osobnosti“ ale odborníci. Fell a Bursík každopádně nejsou jedno ani druhé ale fanatici a magoři. Za druhé, pokud těmi vyspělými evropskými ekonomikami je myšlena například Francie tak to máte pravdu. My bohužel následujeme Německo, a to někam kde si opravdu ale opravdu nikdo ve skutečnosti nepřeje být. A pokud ano tak neví o čem mluví. SIce jsme poněkud zpomalili v úprku směrem k propasti ale i tak nás to OZE šílenství z nulovými výsledky bude stát pěných pár stovek miliard. Německo pomyslnou hranu již zřejmě překročilo. Mimochodem pokud mluvíme o tom na co se kdo spoléhá tak právě Německou tou svou podporou tzv. oze se stále více stává závislým na špinavém uhlí a ruském plynu. A ČR rovněž, ovšem nikoli kvůli tomu, že nepodporuje přechod k oze ale právě proto, že schválila ten zločin jménem zák. č. 180/2005. Problémem ČR totiž není elektřina ale teplárenství a peníze které se vylíjí do kanálu (rozuměj do kapes solárních tunelářů) pak chybějí na zateplování apod.
  A za třetí cena energie rostá právě kvůli oze.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *