Globální výroba jaderné energie klesá

Nová zpráva mezinárodní organizace World Watch Institute hovoří o tom, že zatímco minulý rok dosáhla kapacita výroby energie z jádra ve světě rekordních 375,5 GW, letos poklesla na 366,5 GW. S jadernými elektrárnami má po katastrofě JE Fukušima v Japonsku problém čím dál tím více zemí.

Jaderná elektrárna Dukovany, Česká republika, foto: ČEZ
Jaderná elektrárna Dukovany, Česká republika, foto: ČEZ

Pokles instalované výrobní kapacity jaderných elektáren na celém světě je dán předevěím následky ničivého zemětřesení a následné tsunami v Japonsku. Ta způsobila druhou nejvážnější jadernou havárii v dějinách v elektrárně Fukušima.

V návaznosti na to se Německo rozhodlo, že do roku 2022 odstaví všechny své jaderné reaktory. A několik jich odstavilo prakticky okamžitě. O bezjaderné budoucnosti pak rozhodlo také Dánsko, Švýcarsko a další země.

Například Itálie, kde ve všelidovém referendu ještě za vlády premiéra Berlusconiho obyvatelé odhlasovali, že nechtějí, aby do roku 2030 získávala Itálie z jaderných elektráren 25 % elektřiny.

V Itálii fungovaly do roku 1986 čtyři jaderné reaktory. Byly ale vypnuty okamžitě po havárii v Černobylu. Od té doby si Itálie vystačila bez vlastních jaderných elektráren – pouze ji dovážela.

Teprve nedávno odstupivší premiér Berlusconi chtěl opět s budováním jaderných elektráren začít. V referendu se ale téměř 95 % volících (těch bylo 57 % ze všech obyvatel Itálie) rozhodlo, že jaderné elektrárny ve své zemi nechtějí.

První jaderné elektrárny má v následujících letech začít budovat také Polsko, které v současné době „žije“ především z uhelných elektráren. Zda se to podaří je otázka. V České republice se pod taktovkou národního energetického gigantu ČEZ již rozeběhly přípravy na dostavbu JE Temelín.

Ta má podle skromných odhadů vyjít na několik stovek miliard korun. Odborníci, např. známý renomovaný ekonomický novinář Miroslav Motejlek, však upozorňují, že stavba bude nerentabilní a pravděpodobně velmi předražená.

Je tedy možné, že svět pomalu začne ustupovat od jaderné energie? V současné době dodávají jaderné elektrárny na celém světě asi 6 % energie a 13-14 % elektřiny. Z toho zdaleka nejvíc najdeme atomových elektráren v USA, Japonsku a Francii.

Právě Francie je velmi zajímavým příkladem. Jaderné elektrárny jsou tam primárním zdrojem elektřiny. V roce 2004 tam vyrobily 425,8 TWh z celkově vyrobených 540,6 TWh elektřiny. To znamená podíl 78,8 %. V roce 2002 provozovala tamní EdF celkem 59 jaderných elektráren.

Podle Reuters ale poslední výsledky veřejného mínění ve Francii ukazují, že část veřejnosti už se od jaderné energie odklání. Navíc Francii čekají v květnu 2012 prezidentské volby, a tam může hrát jaderná energie také svou roli jakožto jedno ze stěžejních témat.

Proti jaderným elektrárnám do budoucna mluví také stále se zvyšující náklady na jejich výstavbu. Jak potvrzuje příklad z České republiky, ale například také z Finska, kde se už dlouhá léta táhne výstavba třetího reaktoru JE Olkiluoto, pořizovací náklady jsou ue JE enormní.

Ekonomická realita navíc začíná hrát ve prospěch obnovitelných zdrojů energie jako jsou větrné a solární elektrárny. Čím dál tím víc jsou ve hře také paroplynové elektrárny – prakticky pouze takové se od poloviny 90. let staví v Itálii a chystá se i její výstavba v ČR v Počeradech.

cleantechnica.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

11 komentářů: „Globální výroba jaderné energie klesá

  • 7. 1. 2012 (15.54)
    Trvalý odkaz

    EU plánuje v následujících 20 letech 40 nových jaderných elektráren. Řada zemí ohlásila nové programy na podporu jaderné energetiky a to od velkych zemí jako je USA, Čína k mnoha menším.

    Samotné Japonsko je ve svízelné situaci, kdy těžce hledá alternativu, ale nenachází.

    Reagovat
  • 15. 12. 2011 (15.25)
    Trvalý odkaz

    Větrníky se nám sice nezdají hezké, ale jsou hezké třeba sloupy vysokého napětí? Hlavně pak kolem velkých elektráren a na páteřních tazích. Je to věc zvyku a myslím, že třeba zničená příroda těžbou uhlí nebo uranu je mnohem víc devastující než pár stožárů větrníků, které se přeci po objevení nějaké lepší technologie dají lehce rozebrat a odvézt. Ale rozvaha v jejich výstavbě je určitě na místě. Podpora fotovoltaiky má jít směrem k aplikacím na střechách domů. Tam to nic moc nehyzdí ani nezabírá ornou půdu. Ale to bychom nebyly v Čechách, aby podpora tohoto nebyla uměle účelově potlačena ve prospěch solárních tunelpolí.

    Reagovat
  • 14. 12. 2011 (13.28)
    Trvalý odkaz

    Mně jsou obnovitelné zdroje sympatické. Bioplynky, solární elektrárny na střechách marketů a továrnách ale rozhodně ne na polích-supr věc. Ale krajina u Vídně, kde se všude vrtí větrníky se mně až tak nelíbí. Všechno chce dělat s rozmyslem a nepodléhat panice. Rušit jaderné elektrárny, které ještě mohli sloužit a elektřinu vyrábět z uhlí a plynu mně připadá hloupé.
    A co se týče bezpečnosti jaderné energie-kolik lidí(starší technologie)zabila? Podle mě to bude méně než kolik lidí zemře v dolech. Jen v Číně je to ročně několik tisíc lidí

    Reagovat
  • 13. 12. 2011 (12.27)
    Trvalý odkaz

    Richelieu , vrátí se do čásů, kdy bylo tvé jméno synonymem moci. :o)
    Jen je otázkou, jestli to bude zavřením JE, nebo výbuchem JE. ;-)

    Reagovat
  • 13. 12. 2011 (11.27)
    Trvalý odkaz

    A ted si predstav ze po nejake havarii ve francii, zavrou vsechny reaktory. Co asi tak potom budou delat??

    Reagovat
  • 12. 12. 2011 (19.26)
    Trvalý odkaz

    To: Luděk Švehla
    Je to bez rizika, vyrábí to levnou elektřinu a prostě bez konkurence. Francie taky mohutně investuje do nových JE.

    Reagovat
  • 12. 12. 2011 (15.56)
    Trvalý odkaz

    To Shal: Mají nasmlouvané kontrakty malá domů, stejně jako u nás. Všechny rozumné země (USA jimi dlouhodobě nejsou) se ale jádra vzdávají. Je to rizikové, drahé, prostě k ničemu!

    Reagovat
  • 11. 12. 2011 (12.34)
    Trvalý odkaz

    Dočasná záležitost. Čína otvírá mnoho nový jaderných elektráren každý rok. USA taky hodlá posilovat svou jadernou energetiku a rozvíjející se ekonomiky taky začínají investovat do jaderných elektráren.

    Reagovat
  • 9. 12. 2011 (22.02)
    Trvalý odkaz

    Nejsem pro odklon od JE, nicméně Temelín bych v dnešním politickém prostředí razantně odmítal.. stejně jako desítky a desítky jiných projektů, které jinak vidím jako zásadní. Dokud se nevyřeší jasná průhlednost, takové miliardové zakázky bych stopnul téměř všechny.
    Jinak, co se týče odklonu od JE u ostatních zemích.. vcelku dobrá příležitost udělat spoustu nového a tím se celkově posunout. Problém vidím v tom, že ti pomalejší, respektive méně vyspělé okolní země, by na tom mohly mimoděk tratit v nutnosti úprav přenosové soustavy a politicko ekonomických regulí, apod.. Ale do toho vidím jen okrajově, uvidíme..

    Reagovat
  • 9. 12. 2011 (19.59)
    Trvalý odkaz

    Potěšující zpráva. Jsem také odkloněn od jaderné energie.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *