Británie chce stavět jaderné elektrárny na vyhořelé palivo

Katastrofa v jaderné elektrárně Fukušima v Japonsku, která následovala po zemětřesení a ničivé vlně tsunami, znamenala přehodnocení postoje k jaderné energetice po celém světě. Nejostřeji zareagovalo Německo, které se rozhodlo odstavit všechny své reaktory k roku 2022. Naštěstí už méně panicky zareagovala tradičně konzervativní Británie. Ta se chce naopak do budoucna na jaderné elektrárny soustředit. V plánu má i stavbu JE využívajících vyhořelé jaderné palivo.

Uzavřená jaderná elektrárna Rancho Seco v Kalifornii, foto: alfredo-9/sxc.hu
Uzavřená jaderná elektrárna Rancho Seco v Kalifornii, foto: alfredo-9/sxc.hu

Podnět ke stavbě elektráren využívajících pro svůj běh MOX, tedy vyhořelé jaderné palivo z jaderných reaktorů první a druhé generace, podala Royal Society, britská Královská společnost. Jde o společenství více než 1400 vzdělanců, které vzniklo už roku 1660.

Vyhořelé jaderné palivo MOX, představuje kombinaci plutonia s uranem, znovuzpracovaným uranem nebo zcela vyhořelým uranem. V současné době se v Evropě palivo MOX využívá asi ve 30 reaktorech (Belgie, Švýcarsko, Německo, Francie).

Zpracování vyhořelého paliva se pak provádělo ještě donedávna v samotné Británii v průmyslovém komplexu Sellafield. Ten byl dokončen v roce 1996 a do provozu se dostal teprve v roce 2001. Dodával zpracované vyhořelé palivo předním energetickým firmám v Japonsku – mimo jiné se využívalo i v JE Fukušima.

Závod v Sellafieldu ale provázely dlouhodbě ekonomické obtíže a katastrofa ve Fukušime se stala pomyslným hřebíčkem do rakve. Závod byl proto v srpnu 2011 uzavřen a 600 zaměstnanců rozpuštěno v ostatních provozech komplexu Sellafield.

Je proto zajímavé, že Královská společnost přichází s doporučením na znovuzaměření se britského jaderného průmyslu na palivo MOX, tedy zpracování a využití vyhořelého jaderného paliva.

Na druhou stranu, Británie má světově největší zásoby vyhořelého jaderného paliva v podobě 112 tun. Navíc chce údajně do roku 2025 přidat dalších 16 GW jaderné kapacity. A to bude znamenat další zátěž v podobě nového jaderného odpadu. Jeho zpracování přímo v Británii by tak dávalo dobrý smysl.

Guardian.co.uk, ifandp

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

8 komentářů: „Británie chce stavět jaderné elektrárny na vyhořelé palivo

  • 30. 10. 2011 (23.47)
    Trvalý odkaz

    Tom holt jako obyčejně fabuluje, když se mu ten jeho domeček z karet hroutí.

    Reagovat
  • 21. 10. 2011 (9.09)
    Trvalý odkaz

    Lidi, co mate porad s temi Nemci a odpady!? Nejaka ceska firma se nabidla ze zpracuje/zlikviduje odpad, dostala za to zaplaceno tak ji to privezly. Potom se to fingovane zapali no a je po problemu…

    Odpad je jinak v nemecku velice zadane „zbozi“ z Italie se napriklad vozi komunalni odpad vlakem do nemecka na ekologicke spaleni. Nemecke spalovny nejsou 100% vytizene a tak se heldaji kdo by jest edodal… byl o tom nedavno porad na ZDF.de

    Reagovat
  • 20. 10. 2011 (20.22)
    Trvalý odkaz

    Nikoli jaderná lobby milý tome nýbrž realita všedního dne nazatížená zelenými halucinacemi o oze.

    Reagovat
  • 20. 10. 2011 (19.23)
    Trvalý odkaz

    S plutoniem je ta potíž, že je hodně jedovaté. Manipulace a používání bude vždycky velký risk. Jenom, aby nám to pak nevozili někam na skládku, jako Němci odpady. :-)

    Reagovat
  • 20. 10. 2011 (18.13)
    Trvalý odkaz

    Chytrý „tom“ by si měl zopakovat psaní I/Y (správná verze: [ti]provozovatelé spočítali a pochopili).

    Reagovat
  • 20. 10. 2011 (14.33)
    Trvalý odkaz

    Jaderná loby už i tady? Správná verze:
    „Nejzodpovědněji zareagovalo Německo, které se rozhodlo odstavit všechny své reaktory k roku 2022. Naneštěstí už méně pragmaticky zareagovala tradičně konzervativní Británie a zbytek světa……“

    Ve Sellafieldu se za 1,4 miliardy liber daňových poplatníků „vyrobilo“ třináct tun oxidu plutonia za osm let. „Úctyhodný výkon“. Po 8 letech si to provozovatelé spočítaly a pochopily že tudy cesta nevede a zavřeli to. Teď dumají na tím, co s nebezpečným radioaktivním odpadem kterého tam jsou stovky tun a nikdo jej nechce.

    Reagovat
  • 20. 10. 2011 (13.10)
    Trvalý odkaz

    otázka, jestli těch 16 GW bude produkovat nebo spotřebovávat MOX

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *