Hyperion – miniaturní jaderné elektrárny, první zájemci z ČR

Hyperion jaderný reaktorBritský magazín The Guardian informuje o tom, že podle vědců z Americké národní laboratoře v Los Alamos, kde byla vyvinuta první atomová bomba, budou do pěti let na trhu miniaturní jaderné reaktory schopné dodávat elektřinu až 20 000 domácností. Vláda technologii na jejich výrobu již licencovala soukromé společnosti Hyperion, která již přijímá první objednávky a hodlá začít masovou produkci právě zhruba do pěti let. Miniaturní jaderné reaktory budou už v továrně zapečetěny, nebudou obsahovat žádný vojensky zneužitelný materiál a bude je prakticky nemožné ukrást, protože budou zapuštěny v betonu v zemi a navíc budou velmi horké. Svými rozměry se mají blížit malým zahradním boudám na nářadí.

John Deal, výkonný ředitel Hyperionu, řekl „Naším cílem je generovat elektřinu za cenu 10 centů za kilowatthodinu kdekoliv na světě. Reaktory budou stát zhruba 25 milionů dolarů. Pro komunitu o 10 000 domácnostech to znamená 2500 dolarů za jednu.“ Podle něj má už dnes Hyperion přes 100 firemních objednávek, zejména od naftařských a energetických společností. Jednou z prvních firem, která si malé nukleární reaktory objednala, je česká investiční skupina TES Group. Ta se zajímá o nákup šesti miniaturních jaderných reaktorů o výkonu 27 MWe pro své projekty v Evropě, například v Rumunsku, a na Blízkém východě. Pokud se osvědčí, TES zvýší počet objednaných reaktorů až na padesát. Hyperion chce vybudovat tři továrny, které mají v letech 2013 až 2023 vyrobit na 4000 reaktorů. Reaktory budou na místo dodávny nákladním truckem a utopeny v podzemní nádrži s betonem. Každých 7-10 let pak budou muset být odeslány zpět do továrny, kde budou znovu naplněny.

Hyperion jaderný reaktor

Co se týká bezpečnosti, Deal tvrdí, že „Událost podobná té v Černobylu by nemohla nikdy nastat – reaktor neobsahuje žádné pohyblivé součásti. Potřebovali byste navíc rozsáhlé zdroje na to, aby bylo možné obohatit využitý uran.“ Hyperion není jediná firma, která se vývojem malých jaderných reaktorů zabývá, mezi dalšími je to například Toshiba. Miniaturní jaderné reaktory jako je například zmíněný Hyperion Power Module by se mohly stát nástrojem k nezávislosti na ropě, ale i celkové energetické nezávislosti některých komunit. Navíc mohou být využity ve velmi odlehlých oblastech či při přírodních katastrofách. Nabízejí dodávk energie 24 hodin denně 7 dní v týdnu, nepřetržitě, a to za cenu nižší, než klasické elektrárny, ale i než obnovitelné zdroje energie. Nebo se naopak mohou stát doplňkem bohatého mixu alternativních zdrojů, jako je solární, geotermální, větrná či .

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.