Levné průhledné solární články – ze zubní pasty!
Tým z Oxfordské univerzity objevil novou metodu výroby levných, poloprůhledných solárních článků. Základem je oxid titaničitý, který se nachází například v zubní pastě.
Nový způsob výroby solárních článků by podle Dr. Henryho J. Snaitha mohl přinést na trh velmi levné průhledné solární články/panely. Ty by se pak měly masově prosadit při stavbě nových budov.
Lze je totiž vyrábět jako průhledné sklo v mnoha barevných provedeních. Tím se architektům otvírají zcela nové možnosti s ohledem na design.
Plastické solární články – cesta pro budoucnost?
Širokospektrální solární články dokážou zpracovat “celé” světlo
Navíc nový výrobní proces využívá běžně dostupné, netoxické materiály, čímž se celkově snižuje jeho uhlíková stopa. Je levný a snadno prosaditelný.
Nové solární články využívají pokročilé materiály jako jsou uhlíkové organické polovodiče, keramické materiály a anorganické polovodiče objevené v posledních deseti letech.
Podle Dr. Snatiha by měla účinnost jeho nových solárních článků dosáhnout až 10%.
Rád čtu tyhle články, dychtivě polykám slovo za slovem a s trpělivostí sobě vlastní čekám na to velké „ALE“,které se povětšinou skrývá v poslední větě :)
Kéž by těch 10% byla nejen nedosažitelná limitní hodnota. To by mě zajímalo, na kolika % jsou teť? 2, 3% nebo snad víc?
Jenom proto, že to jsou „běžně dostupné, netoxické materiály“, tak snižují uhlíkovou stopu? Co to je za hovadinu? Se zas někdo snaží být ekologický za každou cenu, co?