Evropa chce 15% elektřiny vyrábět v Africe

O projektu jsme již informovali v magazínu Ekologické bydlení několikrát. Nyní se kupodivu zdá, že gigantický podnik by se skutečně mohl dočkat realizace. Připravenost k obrovské investici v hodnotě kolem 400 mld. euro hlásí zhruba 20 německých společností v čele s , Deutsche Bank, a dalšími. Projekt je považován za jednu z největších soukromých iniciativ v oblasti vůbec. Prozatím nebyly uzavřeny žádné konkrétní smlouvy, nicméně společnosti „vyjádřily o projekt zájem“. Z celkových 400 mld. by 350 mld. spolkla konstrukce , zbylých 50 mld. euro by pak stálo vybudování nové , která by dovedla generovanou elektřinu do .
Koncentrační solární elektrárny Ausra
Zatímco giganti jako RWE, E.on a další jsou z plánu nadšení, vzrušení chladí Frank Asbeck, šéf SolarWorldu, největší německé firmy zabývající se . „Stavět v politicky nestabilních zemích vás přivede ke stejné závislosti, jako je závislost na ropě,“ komentoval situaci. Odhaduje se, že projekt DESERTEC by dokázak pokrýt až 15% celkové spotřeby elektřiny celé Evropy. Dne 13. července by se zástupci firem svolných k prosazení projektu měli sejít v Mnichově. Velmi kladně se k projektu staví a , které to mají do „co by kamenem dohodil“. Naopak poněkud chladnější je , která velmi spoléhá na .

Koncentrační solární elektrárny - mapa slunečního záření

katharinehamnett, iHNed.cz, sueddeutsche.de

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Evropa chce 15% elektřiny vyrábět v Africe

 • 9. 4. 2010 (19.50)
  Trvalý odkaz

  Tak to su zbytocne obavy. Ak by sa take kvanta el. energie mali prenasat na take velke vzdialenosti, tak jedine ekonomicke riesenie je pouzit jednosmerne supravodive kable, lebo su pre take objemy ovela lacnejsie a efektivnejsie. A Samozrejme „nezamoruju“ prostredie elektromagneticym ziarenim, lebo su jednosmerne.

  A co sa tyka tej sialenosti. Neviem co sa viac oplati postavit, ci 60 x 1 GW slnecnych elektraren na pusti, alebo 10,000,000 x 6 kW tu v europe na strechach, ked tam stoji prenajom pozemku pod celu elektraren tolko co tu prenajom mozno 10 strech…

  A to nehovorim o dvojnasobnom slnecnom ziareni na pusti.

  Reagovat
 • 19. 6. 2009 (9.05)
  Trvalý odkaz

  Tak to je holej nesmysl.

  Je treba decentralizovat celou soustavu.
  Mame se soustredit na vytvoreni nezavyslosti kazde konkretni budovy a ne utracet biliony na extremne drahou prenosovou soustavu pres celou evropu.
  V USA zjistili ze vysokoenergeticke prenosove soustavy jsou nebezpecne protoze vyvolavaji nemoci jako rakovina, leukemie a mimo jine maji vliv na pocasi coz se donedavna nevedelo.
  Cesko takovy problem zatim nema protoze neprenasi takove mnozstvy jako jinde ale to se timto muze zmnenit.

  Pokud tyto prostredky dame do kazde budovy tak nebude treba neco takoveho stavet.
  Je treba slevnit vyrobu kremiku na solarni panely, pak by mohla jit cena rapidne dolu.

  Pokud bude cena 6Kwp domaci solarni elektrarny do 100 000Kc tak nastanou instalace v masovem meritku.

  Pokud chteji neco stavet v pousti, tak jedine produkci cisteho kremiku za pomoci slunce.

  A jeste jedna vec na zaver – strechy uz tu jsou a jsou zadarmo a elektricke vedeni uz maji take.
  Tak proc vymejslet nejakou silenost.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *