Oxid uhličitý může být užitečný v geotermálních elektrárnách

Využívání je technologicky náročný, ale ekologický zdroj energie – jak elektrické, tak i tepelné. Jako nosné médium, které vynáší tepelnou energii z nitra země, se používá voda. Co se však stane, pokud vodu nahradíme jinou sloučeninou, například takzvaně problémovým neboli CO2? Může to přinést nějaké výhody? Ve , konkrétně na Minnesotské universitě, jsou přesvědčeni, že ano. 

“geotermální

Obrázek: HDR tutorial

Nápad na použití CO2 vzešel od pánů Jimmyho Randolpha a Martina Saara z universitního oddělení pozemních věd (Departament of Earth Sciences). Již v roce 2008 si položili jednoduchou řečnickou otázku, proč nenahradit vodu v oxidem uhličitým.

Na svoji otázku nenalezli zápornou odpověď. S nápadem se tedy obrátili na svou domovskou universitu, kde pro svůj nápad našli pochopení. Výsledkem byl štědrý grant ve výši 600 000 dolarů.

Jak bylo načrtnuto v úvodu, hlavní myšlenkou je nahrazení vody vysoce stlačeným oxidem uhličitým. To přináší několik výhod. Nejdůležitější je možnost bezpečného pod zem.

Za další, plynné nosné médium mnohem lépe prostupuje zeminou a získává teplo o mnoho efektivněji. Provoz celého systému se stává ekonomičtějším a technologicky méně náročným.

Co více! Problémem klasických geotermálních zdrojů je, že voda z hlubin přichází silně mineralizovaná. Následkem je zanášení technologického zařízení, častá výměna rozvodných trubek a nutnost opakovaného čištění celého systému. Za použití oxidu uhličitého nic takového nehrozí.

Jako další výhodu oba výzkumníci zmiňují možnost využití systému v regionech, kde je voda nedostatkovým zbožím – suché regiony nebo .

Pánové Randolph a Saar nyní pracují na prototypu zařízení a rovněž chystají založit novou společnost, která zastřeší prodej systému potencionálním zákazníkům.

Pokud se ptáte na nevýhody, tak vás musím zklamat. O nich se nikde nepíše. Pokud však víte, kde by mohl být „zakopaný pes“, rádi si přečteme vaše názory v diskuzi pod článkem.

5 komentářů: „Oxid uhličitý může být užitečný v geotermálních elektrárnách

  • 18. 6. 2011 (5.17)
    Trvalý odkaz

    CO2 je momentálne nosná téma (oteplovacia panika) a tak na získanie grantu postačuje dostatočne….

    Reagovat
  • 15. 6. 2011 (12.45)
    Trvalý odkaz

    Jako další výhodu oba výzkumníci zmiňují možnost využití systému v regionech, kde je voda nedostatkovým zbožím – suché regiony Afriky nebo Asie.

    Zato CO2 tam mají plnou prdel, co? :-DD

    Řekl bych, že nejde ani tak o použití plynného jako spíše superkritického CO2 (nicméně článek jsem nečetl). Určitě bude problém s tím, jak získat čistý CO2, aby ho víc nevzniklo (a neuvolnilo se do ovzduší) při výrobě.

    Reagovat
  • 14. 6. 2011 (12.37)
    Trvalý odkaz

    1. Preparovat CO2
    2. Stlacit CO2
    3. Nahnat do podzemia
    4. Stratit tlak unikom do podzemneho priestoru
    5. Viazat teplo na neucinny nosic (v porovnani s obycajnou vodou).

    Tam vidim zakopanych tolko psov, ze skutocne sa nejedna o nic prinosne. Je to len dalsi hype v suvislosti akoze s ukladanim CO2 do podzemia.
    Urcite nevlozim ani korunu do ich akcii.

    peace … miro novak

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *