Oxid uhličitý může být užitečný v geotermálních elektrárnách

Využívání je technologicky náročný, ale ekologický zdroj energie – jak elektrické, tak i tepelné. Jako nosné médium, které vynáší tepelnou energii z nitra země, se používá voda. Co se však stane, pokud vodu nahradíme jinou sloučeninou, například takzvaně problémovým neboli CO2? Může to přinést nějaké výhody? Ve , konkrétně na Minnesotské universitě, jsou přesvědčeni, že ano. 

“geotermální

Obrázek: HDR tutorial

Nápad na použití CO2 vzešel od pánů Jimmyho Randolpha a Martina Saara z universitního oddělení pozemních věd (Departament of Earth Sciences). Již v roce 2008 si položili jednoduchou řečnickou otázku, proč nenahradit vodu v oxidem uhličitým.

Na svoji otázku nenalezli zápornou odpověď. S nápadem se tedy obrátili na svou domovskou universitu, kde pro svůj nápad našli pochopení. Výsledkem byl štědrý grant ve výši 600 000 dolarů.

Jak bylo načrtnuto v úvodu, hlavní myšlenkou je nahrazení vody vysoce stlačeným oxidem uhličitým. To přináší několik výhod. Nejdůležitější je možnost bezpečného pod zem.

Za další, plynné nosné médium mnohem lépe prostupuje zeminou a získává teplo o mnoho efektivněji. Provoz celého systému se stává ekonomičtějším a technologicky méně náročným.

Co více! Problémem klasických geotermálních zdrojů je, že voda z hlubin přichází silně mineralizovaná. Následkem je zanášení technologického zařízení, častá výměna rozvodných trubek a nutnost opakovaného čištění celého systému. Za použití oxidu uhličitého nic takového nehrozí.

Jako další výhodu oba výzkumníci zmiňují možnost využití systému v regionech, kde je voda nedostatkovým zbožím – suché regiony nebo .

Pánové Randolph a Saar nyní pracují na prototypu zařízení a rovněž chystají založit novou společnost, která zastřeší prodej systému potencionálním zákazníkům.

Pokud se ptáte na nevýhody, tak vás musím zklamat. O nich se nikde nepíše. Pokud však víte, kde by mohl být „zakopaný pes“, rádi si přečteme vaše názory v diskuzi pod článkem.

Sdílet: