Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
14. 6. 2011 v rubrice geotermální energie

Využívání je technologicky náročný, ale ekologický zdroj energie – jak elektrické, tak i tepelné. Jako nosné médium, které vynáší tepelnou energii z nitra země, se používá voda. Co se však stane, pokud vodu nahradíme jinou sloučeninou, například takzvaně problémovým neboli CO2? Může to přinést nějaké výhody? Ve , konkrétně na Minnesotské universitě, jsou přesvědčeni, že ano. 

“geotermální

Obrázek: HDR tutorial

Nápad na použití CO2 vzešel od pánů Jimmyho Randolpha a Martina Saara z universitního oddělení pozemních věd (Departament of Earth Sciences). Již v roce 2008 si položili jednoduchou řečnickou otázku, proč nenahradit vodu v oxidem uhličitým.

Na svoji otázku nenalezli zápornou odpověď. S nápadem se tedy obrátili na svou domovskou universitu, kde pro svůj nápad našli pochopení. Výsledkem byl štědrý grant ve výši 600 000 dolarů.

Jak bylo načrtnuto v úvodu, hlavní myšlenkou je nahrazení vody vysoce stlačeným oxidem uhličitým. To přináší několik výhod. Nejdůležitější je možnost bezpečného pod zem.

Za další, plynné nosné médium mnohem lépe prostupuje zeminou a získává teplo o mnoho efektivněji. Provoz celého systému se stává ekonomičtějším a technologicky méně náročným.

Co více! Problémem klasických geotermálních zdrojů je, že voda z hlubin přichází silně mineralizovaná. Následkem je zanášení technologického zařízení, častá výměna rozvodných trubek a nutnost opakovaného čištění celého systému. Za použití oxidu uhličitého nic takového nehrozí.

Jako další výhodu oba výzkumníci zmiňují možnost využití systému v regionech, kde je voda nedostatkovým zbožím – suché regiony nebo .

Pánové Randolph a Saar nyní pracují na prototypu zařízení a rovněž chystají založit novou společnost, která zastřeší prodej systému potencionálním zákazníkům.

Pokud se ptáte na nevýhody, tak vás musím zklamat. O nich se nikde nepíše. Pokud však víte, kde by mohl být „zakopaný pes“, rádi si přečteme vaše názory v diskuzi pod článkem.

 Jan Grohmann
Diskuse
 1. Martin:

  CO2 je momentálne nosná téma (oteplovacia panika) a tak na získanie grantu postačuje dostatočne….

 2. Jan Grohmann:

  Technologie získaní CO2 je už propracovaná. Zkráceně se ji říká CCS (Carbon capture and storage) http://cs.wikipedia.org/wiki/Zachycov%C3%A1n%C3%AD_a_ukl%C3%A1d%C3%A1n%C3%AD_oxidu_uhli%C4%8Dit%C3%A9ho . Jde o technologii, která řeší zachycení i uskladnění CO2 z uhelných elektráren.
  Psali jsme o ni například tady http://www.ekobydleni.eu/zivotni-prostredi/ciste-technologie-pro-spinave-uhelne-elektrarny

 3. eko_hunter:

  Jako další výhodu oba výzkumníci zmiňují možnost využití systému v regionech, kde je voda nedostatkovým zbožím – suché regiony Afriky nebo Asie.

  Zato CO2 tam mají plnou prdel, co? :-DD

  Řekl bych, že nejde ani tak o použití plynného jako spíše superkritického CO2 (nicméně článek jsem nečetl). Určitě bude problém s tím, jak získat čistý CO2, aby ho víc nevzniklo (a neuvolnilo se do ovzduší) při výrobě.

 4. miro novak:

  1. Preparovat CO2
  2. Stlacit CO2
  3. Nahnat do podzemia
  4. Stratit tlak unikom do podzemneho priestoru
  5. Viazat teplo na neucinny nosic (v porovnani s obycajnou vodou).

  Tam vidim zakopanych tolko psov, ze skutocne sa nejedna o nic prinosne. Je to len dalsi hype v suvislosti akoze s ukladanim CO2 do podzemia.
  Urcite nevlozim ani korunu do ich akcii.

  peace … miro novak

 5. rumik:

  …a co např. strhávání radonu z hornin?

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz