Solární články ve spreji

V oblasti výroby probíhá neustálý boj mezi hmotností, cenou a efektivitou. Soudobé články jsou jednoduše příliš objemné a drahé na to, aby se staly každodenní a všudypřítomnou součástí lidského života. Technický vývoj je však nezadržitelný a přináší nové možnosti jak popsané neduhy odstranit. Příkladem může být nový objev chemických inženýrů z University of Texas v Austinu, kteří předvedli revoluční způsob výroby solárních článků. Nevyrábějí se na velkých strojích, ale nanášejí sprejem!  
Solární články v barvě

Podstatou aplikace je barva unikátních vlastností, která má schopnost přeměňovat na elektrickou energii.

Ptáte se, jak je to možné? Výzkumnici pro výrobu „solární barvy“ využili polovodičového materiálu CIGS, který se běžně používá na výrobu .

Materiál CIGS je pevný roztok složený z mědi, india, galia a selenidu. Vědcům se podařilo vytvořit materiálu, které pak můžou být vmíchány do barvy nebo inkoustu.

Takto vylepšená barva by mohla být nastříkaná na plast, sklo a dokonce i tkaniny. Dle vize vědců by tak v budoucnu neměl být problém, aby vaše šaty dodávaly energii pro váš .

Vědci však jdou ještě dále. Svou solární barvu by rádi viděli jako součásti střešních tašek. Místo těžkopádných panelů byste tak ani nepoznali, že na vaší střeše leží obrovský zdroj elektrické energie.

Další oblast, která se přímo vybízí, je . Solární barva by mohla být na každé jednoduše nanášena přímo v automobilce – v lakovně.

Problémem je, jak mnozí již tuší, účinnost. Samotná solární barva je levná, ale účinnost v současné době dosahuje pouze 3 %. Vědci však věří, že se jim podaří dosáhnout účinnosti až 10 %, při které by již aplikace mohla být komerčně životaschopná. Tak jim držme palce!

physorg.com
Sdílet: