Ekologická farma Ratibořice

V dnešní uspěchané době má málokdo čas studovat výrobky, které nakupuje. Obzvlášť už tak každodenní, byť možná nejdůležitější věci, jakou jsou . Jednou z jistot při výběru potravin je zákonem dané označení bio. Jde o známé zelené zebrované logo. Při koupi tohoto výrobku si můžete být jisti, že farma je pod neustálou kontrolou a ke zvířatům se chová slušně, narozdíl od konvenčních chovů. Jako je třeba ta v Ratibořicích.  
kozí farma ekofarma
obrázek: SXC.hu

Příkladem jedné z mnoha krásných ekofarem v je chov koz v Ratibořicích. Na farmě se chová 590 kusů. Jde o kozy bílé krátkosrsté. Farma se samozřejmě řídí pravidly ekologického a nabízí široký sortiment eko výrobků, například jogurty nebo sýry.

Ratibořice za svůj chov dostaly i ocenění, například v roce 2003 získala farma titul Nejlepší bio jogurt a Nejlepší ekofarma. Kromě vynikajících produktů nabízí farma také exkurze pro skupinky zájemců. Majitel vás osobně provede po statku a součástí je i ochutnávka výrobků z kozího mléka.

Ke statku patří samozřejmě i zemědělská půda, kterou zde obhospodařují z větší míry ekologickým způsobem, pro pokrytí spotřeby chovaných koz. Další zvláštností farmy je levandulová zahrádka ze které majitelé vyrábějí levandulový hydrolát s vysokými antiseptickými účinky a levandulový olej.

Farmu jsem sama nedávno navštívila v rámci školní výpravy. Majitel nám řekl něco málo o historii a provedl nás po podniku. Bylo zajímavé vidět dobytek v takové pohodě a klidu. Všechny kozy byly čisté a ve stájích vládla pohoda, stejně tak při dojení nebylo znát, že by se kozy ničeho nebály.

Další zajímavou nabídkou farmy je posezení pro rodiny. Farma je ideálním tipem na rodinný výlet, protože součástí areálu je i možnost příjemného posezení na terase s výhledem na výběh s kozami. Vlastně jde o takovou menší restauraci, kde se podávají výrobky z farmy. Výrobky mohu sama vřele doporučit i těm, kdo se dříve produktů z kozího mléka obávali!

Sdílet: