V Belgii staví solární železniční tunel

Belgické se pustily do stavby pozoruhodného díla. Na je budován 3,4 kilometru dlouhý tunel, který bude po celé délce pokryt ! Celá stavba má jediný účel, dodávat čistou sluneční energii projíždějícím a přilehlé . Pojďme tento ambiciózní projekt prozkoumat podrobněji.  
“solární
Obrázek: Enfinity

Tunel je stavěn na rychlostním koridoru propojujícím s nizozemským . Co je však důležité, jedná se pouze o první fázi. Pokud se projekt ukáže přínosným, plánuje se pokračovat dále ve stavbě dalších solárních tunelů podél tratě.

zabírá plochu 50 000 m2, k čemuž bylo zapotřebí položit 16 000 (každý se špičkovým výkonem 245 Wp). Odhadovaný zisk bude 3,3 MWh čisté elektrické energie ročně.

Uvedené množství poskytne dostatek pro 4 000 projíždějících ročně nebo ekvivalentně pokryje jednodenní spotřebu celé sítě belgických železnic. Převedeno na emise – úspora dosáhne 2400 t CO2.

 solární tunel
Obrázek: Enfinity

Bohužel zdroje mlčí, po jaký časový úsek bude vyrobená energie stačit projíždějícím vlakům. Mějme naději, že to bude na více než na 3,4 km, které zabírá tunel.

Samotné dílo bude stát vedle hlavního nádraží v Antverpách. Kromě pohonu vlaků bude elektrická energie využitá rovněž k , signalizaci a pro .

Dle společnosti Enfinity , která vede vývojové práce, je to vůbec poprvé, kdy je pro pohon vlaků použitá solární energie. Možná poprvé, ale na nákladech se nešetřilo. Cena dosahuje bezmála 350 milionů korun.

Belgické železnice nejsou jediné, které chtějí využívat energii slunce. Také ve Velké Británii chystají projekt nové železniční stanice jménem Blackfriars, jenž bude polovinu své energie získávat ze solárních panelů.

7 komentářů: „V Belgii staví solární železniční tunel

 • 7. 10. 2011 (14.57)
  Trvalý odkaz

  ,,Solární elektrárna zabírá plochu 50 000 m2, k čemuž bylo zapotřebí položit 16 000 solárních panelů (každý se špičkovým výkonem 245 Wp). Odhadovaný zisk elektrárny bude 3,3 MWh čisté elektrické energie ročně.,,

  16000 x 245wp je po odecteni strat 3,3Mwp to je za rok 3,3Gwh

  Reagovat
 • 18. 6. 2011 (11.18)
  Trvalý odkaz

  Hroch a Anonymní : A to jste viděli kde? Kolik elektráren jste prošli? Nebo je to jen takové Drobilovo nesmyslné obvinění o nočním svícení na solární panely, které nakonec odvolal:
  http://www.czechfreepress.info/ekologie/podvody-v-ceske-fotovoltaice-jen-nadsazka-ministra-drobila

  Zrovna včera jsem se byl podívat na FVE Vojkovice a byla tam posečená tráva i pod panely. Ve FVE v Dubňanech pasou ovce. Žádná vegetace neodumírá mám to podloženo i fotograficky.
  Jde to také krásně vidět na fotkách v googlu:
  http://www.google.cz/search?q=FVE&hl=cs&safe=off&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&ei=mIj8Te3NEMnCswa4t7HyDQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CCIQ_AUoAQ&biw=1920&bih=946

  Reagovat
 • 17. 6. 2011 (16.04)
  Trvalý odkaz

  Reagoval bych na Tomův přispěvek. FVE zcela určitě půdu nechrání. Vzhledem k tomu že na ni dopadá podstatně méně srážek a slunečního záření odumře vegetace, půda se odkryje a začíná postupná degradace, snižuje se oživení a následně na holých místech přichází eroze (větrná, vodní), která postupně odnáší nejcenějších cca 20cm půdy a ta se tak stává mrtvou zeminou, která není použitelná pro růst rostlin (a to dlouhodobě). Zemědělská půda je jednou z nejcennějších složek krajiny a její obnova trvá desítky až stovky let (přírustek cca1mm/rok-podle mateční horniny a místních podmínek).
  Proto je určitě vhodné nepodporovat výstavby FVE na zemědělských pozemcích, ale využít k tomu plochy (nejlépe správně orientované), na které nemají FVE negativní dopad. Jako například střechy, komunikace, stávající zpevněné plochy, stěny budov, dopravní prostředky,…

  Reagovat
 • 16. 6. 2011 (20.07)
  Trvalý odkaz

  Výborný projekt, treba vyuzívať existujúce zastavané plochy na osadenie panelov ako sú cesty, strechy a trate. Úrodnú pôdu treba nechať nezastavanú

  Reagovat
 • 16. 6. 2011 (19.03)
  Trvalý odkaz

  Tak se běžte podívat, jak se takové plochy ošetřují proti rostoucí vegetaci. Chemie navěky. Tam neporoste nic ještě 100 let po likvidaci FVE.

  Reagovat
 • 16. 6. 2011 (11.52)
  Trvalý odkaz

  FVE chrání naši krajinu a ornou půdu. Je potřeba si uvědomit že půda pod FVE bude minimálně 20 chráněná před betonovou a asfaltovou loby.
  Za nějakých 20 let budou u plotu stát připoutáni lidé a bránit rozebrání FVE a rozorání pozemku. Protože pod panely bude žít chráněná fauna a flóra. Zatímco v okolí budou betonové nebo kontaminované plochy. Půda si pod panely aspoň trochu odpočine po zemědělském rabování, umělých hnojiv a další chemie.

  Reagovat
 • 16. 6. 2011 (6.38)
  Trvalý odkaz

  …lépe než slunečními elektrárnami zabírat ornou půdu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *