10 nejčastějších mýtů, které zvyšují vás účet za vytápění

Jak ušetřit za ? Je to jednoduché, ale lidé přesto stále dokola opakují stejné chyby. Nebo se nevěnují opatřením, která jim mohou pomoct peníze skutečně uspořit. V následujícím článku najdete deset nejčastějších chyb, které mohou zvyšovat účty a topení.  
vytápění radiátor topení

1) Používání klasického krbu
Mýtus: Soused dostal kus lesa a mám možnost si za odvoz odvést pořádnou fůru dřeva, zatopit si a ještě udělat romantiku.

Důsledek: Klasické vám na 99% zvednou účty za energii a ještě si zvyšujete riziko požáru v domě. Je prokázáno, že otevřený krb nasaje více studeného vzduchu do domu, než kolik tepla může vyzařovat do obytného prostoru. Naše rada: pokud už krb chcete, používejte ty nejlepší uzavřené s možností vzduchotěsného uzavření při nečinnosti.

2) používání přímotopů
Mýtus: Nelogickým uvažováním jsem si postavil dům, který využívám ani ne z poloviny, rozhodnu se tedy, že není třeba topit všude , ale do kuchyně a obýváku si dám přímotop.

Důsledek: Toto bude mít za následek zvýšení účtu za energie. Obecně platí, že integrovaný otopný systém v domě má větší účinnost, než mobilní systém. Navíc tím opět zvyšujete riziko požáru. Existují však i výjimky. Jeden energeticky účinný přímotop v malé dobře izolované místnosti může ušetřit energii, pokud ústřední zcela vypneme.

3) přechod na elektrické vytápění
Mýtus: Elektrický systém je účinnější než plynové topení, takže musí být účinnější a ohleduplnější k .

Důsledek: Ve většině oblastí vede přechod na elektrické vytápění k vyšším nákladům na energii a zanechává větší uhlíkovou stopu. Vaše topení může být efektivnější, ale většina evropských domovů je stále vázána na které vyrábějí energii z neekologických zdrojů. Tyto uhelné i jiné elektrárny a jejich přenosové systémy jsou velmi neefektivní. Jiná situace nastává ve chvíli, kdy vlastníte velké , nebo používáte jiný .

4) Výměna oken
Mýtus: Ty zatraceně velké plochy skel musejí vést k vyšším výdajům za energii, nechám je vyměnit.

Důsledek: Ano, má za následek tepelné ztráty domu, ale je prokázáno, že daleko vyšší tepelnou ztrátu má 80% domů přes zdivo a stropy, než přes okna. Ano, můžete vyhodit spoustu peněz a ušetřit nějaké peníze. Dejte si však pozor na správnou instalaci oken a myslete na to, že okna samotná vám s energiemi bez zateplení zdí a stropu nepomohou.

5) Výměna samotného topení
Mýtus: Za vysoký účet za topení může určitě starší . Vyměním jej, ať to stojí, co to stojí.

Důsledek: Vaše účty za energie budou stále vyšší a vyšší, pokud si neuvědomíte, že jen komplexní přístup ke zlepšení energetické účinnosti vašeho domova, včetně , stěn, stropů a oken, může vést k výsledkům.

6) Výměna topení za nejúčinnější topení na trhu
Mýtus: Chci nejelegantnější, nejvíce energeticky účinné topení, které je k dispozici, protože to bude nákladově nejefektivnější.

Důsledek: Pomůžete si pouze v případě, že velký předimenzovaný kotel vyměníte za správný, přesně nadimenzovaný na váš dům či byt. Průzkumy uvádějí, že většina evropských domácností má předimenzované topení a tím i vyšší účty za energie. Opět zde platí známý kruh – a maximalizace efektivity vzhledem k místním podmínkám vám pomůže snížit energetickou spotřebu domu – pak lze nasadit menší otopný systém, který pohodlně splní vaše potřeby vytápění a tím bude spotřeba výrazně snížena.

7) Použití žárovek pro vytápění
Mýtus: Klasická vydá více tepla, než světla, a proto je vhodné je využít pro vytápění domu.

Důsledek: Je těžké přijmout argument někoho, kdo v dnešní době s touto větou instaluje do svého lustru 100W žárovku. Ve skutečnosti jeden německý podnikatel dál prodává zakázané 100W žárovky, ne jako žárovky – ale jako otopný systém. Rádi bychom viděli, jak útulně se mu tuto zimu spalo při světle jeho žárovek.

Další tipy si můžete přečíst na blogu 3Energy.cz…

14 komentářů: „10 nejčastějších mýtů, které zvyšují vás účet za vytápění

  • 30. 9. 2018 (20.04)
    Trvalý odkaz

    Ta vlkost je sice pravda ovšem obráceně… :-) Malá vlhkost vede k větší spotřebě energie lidského těla, nutí tělo více se potit a tak pocit zimy je ještě větší. Naopak Větší vlhkost nedovoluje virům a bakteriím se tak dobře rozmnožovat jako za sucha, tělo má menší spotřebu energie a tím dochází k pocitu většího tepla.

    Reagovat
  • 18. 11. 2012 (13.42)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den. K bodu 4-výměna oken. Máme 3 velké prosklené stěny v přízemí našeho domku a před nimi jsou umístěny nízké radiátory Koratherm, které jsou připevněny k podlaze. Když v zimě svítí slunce, radiátory vypínají, neboť dvojskla Ug=1,0 pouštějí teplo dovnitř a zabraňují úniku tepla ven. Také světlo je mnohem déle, než v bytě s malými okny.

    Reagovat
  • 5. 11. 2012 (22.10)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, pokud máte jakékoliv elektrické topení, mám pro vás zajímavou nabídku.Naše společnost nabízí klientům zařízení na snížení spotřeby elektrické energie o 30 – 40%. Jde o absolutní novinku na trhu a vše je garantováno a patentováno v ČR. Tento produkt byl 15 roků vyvíjen, 5 roků testován a je vyráběn v ČR. Jeho použitelnost je všestranná ( rodinné domy, hotely, sportovní zařízení, sauny, bazény, průmyslová a gastro zařízení …). Návratnost investice je 12 – 36 měsíců. Pokud vás zajímají podrobnosti, kontaktujte mě na soucek.p@eltrick.cz

    Reagovat
  • 5. 10. 2011 (17.43)
    Trvalý odkaz

    Zdravíčko, já mohu z vlastní zkušenosti tuto formu topení rozhodně doporučit. Sama infratopení dnes využívám při mnoha příležitostech a rozhodně si nemohu na nic stěžovat. A pokud mohu, určitě bych odkázala na tento web: http://www.tkf.cz/infrazarice na kterém jsem dosud vše kupovala.

    Reagovat
  • 19. 4. 2011 (6.32)
    Trvalý odkaz

    Pocit tepla sa da zvysit vytvorenim pretlaku – t.j. utesnenim ked vymena vzduchu pracuje regulovane a vytvara sa v miestnosti vyssi tlak ako vonku. V zime je vonku znizena vlhkost vzduchu, staci kvalitne vetrat – dostatok kysliku, menej dusiku. Desim sa ked niekde vidim nevetranu spalnu rano plnu smradu a vydychaneho vzduchu.

    Reagovat
  • 9. 3. 2011 (13.15)
    Trvalý odkaz

    Souhlasím s Fandou. Vysoká vlhkost výrazně ovlivňuje subjektivní posit chladu. Udržování nízké vlhkosti pomocí odvlhčovače je optimálním řešením. Mám také vlastní zkušenost s nízkým účtem za energie dík snížení vlhkosti. Také se mi podařilo odvlhčovačem výrazně snížit a někde se zcela zbavit zvláště v zimě hojného rosení oken. Například v místnosti, kde suším odvlhčovačem prádlo je nyní krásně sucho a teplo a o rosení nemůže být ani řeč. Chce to ale kvalitní odvlhčovač, ne kozí dech z hobbymarketu.

    Reagovat
  • 15. 2. 2011 (14.18)
    Trvalý odkaz

    To mate pravdu, ale kurenie vysusuje vzduch az ked su radiatory horuce. Ked sa ale podari znizit vlhkost uz pri nizsej teplote (17C), co je v rodinnom dome problem, tak sa da za teplo usetrit aj niekolko tisic CZK mesacne. A nemusite investovat do draheho zateplovania, alebo tepelnych cerpadiel.

    Reagovat
  • 15. 2. 2011 (8.58)
    Trvalý odkaz

    to anonym : v bodě 2 jde o účinnost kotle, pokud si koupíte kotel pro dům s výkonem 22kW, ale topíte na 3kW účinnost je v tahu a celý systém nebude pracovat správně

    to fanda: ano, to máte pravdu, ale 90% českých domácností trpí spíše suchým vzduchem, který zase není zdravotně v pořádku a způsobuje těžkosti s dýcháním.

    Reagovat
  • 14. 2. 2011 (22.04)
    Trvalý odkaz

    Nezdá se mi podloženo tvrzení, že samostatné vytápění místností je horší než jeden systém. Minimálně v závislosti na využívání domu bych čekal v mnoha případech opak (využívána jen část domu – bod 2).
    Plus v kombinaci s centrálním rozvodem vzduchu s rekuperací bez aktivního dohřevu (či jak se to jmenuje) má pak podle mne cenu topit jen v opravdu využívaných místnostech.

    [5] ale zase nízká vlhkost znamená špatné dýchání

    Reagovat
  • 14. 2. 2011 (17.52)
    Trvalý odkaz

    Z vlastnej skusenosti by som povedal,ze ucty za kurenie najviac zvysuje vysoka vlhkost vzduchu. Lacne riesenie, ako znizit ucet za kurenie je kupit odvlhcovac vzduchu. Pri suchsom vzduchu nie je cloveku zime ani pri 15-17 stupnoch. Ak je vzduch naopak vlhky, tak je pocit zimy aj pri 22 stupnoch.

    Reagovat
  • 14. 2. 2011 (12.03)
    Trvalý odkaz

    ano, je jich 10 :) viz. poslední řádky článku : Další tipy si můžete přečíst na blogu 3Energy.cz…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *