10 nejčastějších mýtů, které zvyšují vás účet za vytápění

Jak ušetřit za ? Je to jednoduché, ale lidé přesto stále dokola opakují stejné chyby. Nebo se nevěnují opatřením, která jim mohou pomoct peníze skutečně uspořit. V následujícím článku najdete deset nejčastějších chyb, které mohou zvyšovat účty a topení.  
vytápění radiátor topení

1) Používání klasického krbu
Mýtus: Soused dostal kus lesa a mám možnost si za odvoz odvést pořádnou fůru dřeva, zatopit si a ještě udělat romantiku.

Důsledek: Klasické vám na 99% zvednou účty za energii a ještě si zvyšujete riziko požáru v domě. Je prokázáno, že otevřený krb nasaje více studeného vzduchu do domu, než kolik tepla může vyzařovat do obytného prostoru. Naše rada: pokud už krb chcete, používejte ty nejlepší uzavřené s možností vzduchotěsného uzavření při nečinnosti.

2) používání přímotopů
Mýtus: Nelogickým uvažováním jsem si postavil dům, který využívám ani ne z poloviny, rozhodnu se tedy, že není třeba topit všude , ale do kuchyně a obýváku si dám přímotop.

Důsledek: Toto bude mít za následek zvýšení účtu za energie. Obecně platí, že integrovaný otopný systém v domě má větší účinnost, než mobilní systém. Navíc tím opět zvyšujete riziko požáru. Existují však i výjimky. Jeden energeticky účinný přímotop v malé dobře izolované místnosti může ušetřit energii, pokud ústřední zcela vypneme.

3) přechod na elektrické vytápění
Mýtus: Elektrický systém je účinnější než plynové topení, takže musí být účinnější a ohleduplnější k .

Důsledek: Ve většině oblastí vede přechod na elektrické vytápění k vyšším nákladům na energii a zanechává větší uhlíkovou stopu. Vaše topení může být efektivnější, ale většina evropských domovů je stále vázána na které vyrábějí energii z neekologických zdrojů. Tyto uhelné i jiné elektrárny a jejich přenosové systémy jsou velmi neefektivní. Jiná situace nastává ve chvíli, kdy vlastníte velké , nebo používáte jiný .

4) Výměna oken
Mýtus: Ty zatraceně velké plochy skel musejí vést k vyšším výdajům za energii, nechám je vyměnit.

Důsledek: Ano, má za následek tepelné ztráty domu, ale je prokázáno, že daleko vyšší tepelnou ztrátu má 80% domů přes zdivo a stropy, než přes okna. Ano, můžete vyhodit spoustu peněz a ušetřit nějaké peníze. Dejte si však pozor na správnou instalaci oken a myslete na to, že okna samotná vám s energiemi bez zateplení zdí a stropu nepomohou.

5) Výměna samotného topení
Mýtus: Za vysoký účet za topení může určitě starší . Vyměním jej, ať to stojí, co to stojí.

Důsledek: Vaše účty za energie budou stále vyšší a vyšší, pokud si neuvědomíte, že jen komplexní přístup ke zlepšení energetické účinnosti vašeho domova, včetně , stěn, stropů a oken, může vést k výsledkům.

6) Výměna topení za nejúčinnější topení na trhu
Mýtus: Chci nejelegantnější, nejvíce energeticky účinné topení, které je k dispozici, protože to bude nákladově nejefektivnější.

Důsledek: Pomůžete si pouze v případě, že velký předimenzovaný kotel vyměníte za správný, přesně nadimenzovaný na váš dům či byt. Průzkumy uvádějí, že většina evropských domácností má předimenzované topení a tím i vyšší účty za energie. Opět zde platí známý kruh – a maximalizace efektivity vzhledem k místním podmínkám vám pomůže snížit energetickou spotřebu domu – pak lze nasadit menší otopný systém, který pohodlně splní vaše potřeby vytápění a tím bude spotřeba výrazně snížena.

7) Použití žárovek pro vytápění
Mýtus: Klasická vydá více tepla, než světla, a proto je vhodné je využít pro vytápění domu.

Důsledek: Je těžké přijmout argument někoho, kdo v dnešní době s touto větou instaluje do svého lustru 100W žárovku. Ve skutečnosti jeden německý podnikatel dál prodává zakázané 100W žárovky, ne jako žárovky – ale jako otopný systém. Rádi bychom viděli, jak útulně se mu tuto zimu spalo při světle jeho žárovek.

Další tipy si můžete přečíst na blogu 3Energy.cz…

Sdílet: