Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
18. 1. 2011 v rubrice Životní prostředí

Pokrokoví ekonomové, by nejspíš skákali radostí. zavádí nové nákupní eko-kredity. Tamní ministerstvo životního prostředí chce podpořit trvale udržitelný rozvoj tak, že a každý nákup ekologických produktů nebo třeba jízdu dostanou zákazníci na svou kreditní kartu připsány tzv. eko-kredity.  
kreditní karty

Jižní Korea se v oblasti trvale udržitelného rozvoje snaží v poslední době dělat co se dá.

Nejen, že masivně investuje do výstavby . Navíc zavádí také elektrické autobusy, buduje rozsáhlé větrné farmy a staví úžasné šetrné budovy.

S téměř 50 miliony obyvatel jde o jednu z nejvyspělejších zemí , hned vedle a rostoucí , se kterými sousedí přes moře.

Nově zavedené „zelené kredity“ může sbírat každý občan Jižní Koreje, který platí kreditní kartou (což je ve městech většina). Nasbírané eko-kredity pak může použít k placení účtů za , vodu nebo plyn, případně je proměnit v peníze.

Cílem je přimět spotřebitele, aby při nakupování a využívání dopravy hledali takové produkty či způsoby dopravy, které co nejmén zatěžují .

Jižní Korea se zavázala, že do roku 2020 sníží emise oxidu uhličitého až o 30%.

„Můžete si vydělat bonusové body v každodenním životě tak, že si koupíte šetrnější čistící prostředky nebo budete sbírat použité baterie,“ doplnil Hwang Suk-tae z příslušné divize ministerstva životního prostředí.

„Uhlíkové body“ neboli „eko-kredity“ vám může vydělat například i to, že si v kavárně nenecháte kafe nalít do papírového kelímku, ale do skleničky.

Ozývají se už ale také kritici tohoto velmi zajímavého programu. Ti tvrdí, že sám o sobě podporuje utrácení a spotřebu, tedy obecně konzumerismus.

Takové hlasy jsou nicméně ojedinělé. Z ekonomického hlediska jde o chytré řešení problému jak běžného spotřebitele donutit k alespoň trochu šetrnému chování.

Vláda Jižní Koreje v tom ale nezůstává sama. Také hlavní město Soul aktuální zavádí vlastní speciální kreditní karty pro tamní obyvatele, kteří se rozhodnou koupit si nebo .

Programu se účastní velké firmy jako je a . Cílem je ušetřit hlavnímu městu elektřinu i vodu.

MNN.com
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Azbi:

    Další přerozdělování peněz v rámci zelené loby, je to moderní a dá se z toho krást jedna báseň. Stěžujete si na to že politici kradou, ale vy sami jim k tomu dáváte mandát podporou zelené haluze. Jsem ekolog, ale zároveň jsem si jist že tyhle stránky jsou přímím důkazem zelené loby, pač takovéhle nesmysli vychvalují jen na tomto servru!!

  2. Honza:

    No v česku masivně investovat do výstavby jaderek je že vic jak 60% financi skonci v rukou poslancu a vladnich stran a to si srandu nedelam, realny odhad přestavby dukovan a temelína je kolem 500 miliard Kč ale vyhradi se 1000 miliard, aby bylo neco pro poslance… česko je jedna velká korupce… a nic s tím nikdo neudělá….

  3. Marie Rihoskova:

    „masivně investovat do výstavby jaderných elektráren“ znamená dělat pro udržitelný rozvoj co se dá? to je pro mě novinka

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz