Jižní Korea zavádí nákupní eko-kredity

Pokrokoví ekonomové, by nejspíš skákali radostí. zavádí nové nákupní eko-kredity. Tamní ministerstvo životního prostředí chce podpořit trvale udržitelný rozvoj tak, že a každý nákup ekologických produktů nebo třeba jízdu dostanou zákazníci na svou kreditní kartu připsány tzv. eko-kredity.  
kreditní karty

Jižní Korea se v oblasti trvale udržitelného rozvoje snaží v poslední době dělat co se dá.

Nejen, že masivně investuje do výstavby . Navíc zavádí také elektrické autobusy, buduje rozsáhlé větrné farmy a staví úžasné šetrné budovy.

S téměř 50 miliony obyvatel jde o jednu z nejvyspělejších zemí , hned vedle a rostoucí , se kterými sousedí přes moře.

Nově zavedené „zelené kredity“ může sbírat každý občan Jižní Koreje, který platí kreditní kartou (což je ve městech většina). Nasbírané eko-kredity pak může použít k placení účtů za , vodu nebo plyn, případně je proměnit v peníze.

Cílem je přimět spotřebitele, aby při nakupování a využívání dopravy hledali takové produkty či způsoby dopravy, které co nejmén zatěžují .

Jižní Korea se zavázala, že do roku 2020 sníží emise oxidu uhličitého až o 30%.

„Můžete si vydělat bonusové body v každodenním životě tak, že si koupíte šetrnější čistící prostředky nebo budete sbírat použité baterie,“ doplnil Hwang Suk-tae z příslušné divize ministerstva životního prostředí.

„Uhlíkové body“ neboli „eko-kredity“ vám může vydělat například i to, že si v kavárně nenecháte kafe nalít do papírového kelímku, ale do skleničky.

Ozývají se už ale také kritici tohoto velmi zajímavého programu. Ti tvrdí, že sám o sobě podporuje utrácení a spotřebu, tedy obecně konzumerismus.

Takové hlasy jsou nicméně ojedinělé. Z ekonomického hlediska jde o chytré řešení problému jak běžného spotřebitele donutit k alespoň trochu šetrnému chování.

Vláda Jižní Koreje v tom ale nezůstává sama. Také hlavní město Soul aktuální zavádí vlastní speciální kreditní karty pro tamní obyvatele, kteří se rozhodnou koupit si nebo .

Programu se účastní velké firmy jako je a . Cílem je ušetřit hlavnímu městu elektřinu i vodu.

MNN.com
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.