Měsíc jako gigantická solární elektrárna

Solární elektrárny na zemi jsou dobrý nápad. Skutečně praktické využití ale představují teprve solární elektrárny umístěné ve vesmíru. Japonská společnost Shimizu aktuálně přišla s nápadem obepnout rovník Měsíce gigantickým solárním pásem, který bude vysílat vyrobenou energii s pomocí mikrovln nebo laserů na zemi. pokračování…Vesmír - Luna Ring - solární elektrárna na Měsíci

Shimizu je jednou z největších stavebních firem v Japonsku a patří mezi 20 největších na světě. Nápad s umístěním solární elektrárny do vesmíru nebo dokonce na Měsíc není nový, nicméně Shimizu jej rozvedla do překvapivých detailů.

Projekt nese označení Luna Ring, čili „Lunární pás“. Idea je taková, že dálkově ovládaní roboti by kolem rovníku Měsíce vybudovali více než 10 800 km dlouhý pás solárních panelů. Gigantická solární elektrárna by pak vysílala vyrobenou energii na zemi s pomocí mikrovln nebo laserů.

Vesmír - Luna Ring - solární elektrárna na Měsíci

Pozemní přijímací stanice by tuto energii přeměňovaly zpět na elektřinu, případně by s její pomocí vyráběly vodík pro vodíkovou ekonomiku. Projekt počítá s tím, že většina potřebných materiálů bude vyrobena přímo na Měsíci z měsíční horniny. Lze z ní vyrábět keramiku, sklo, beton, kyslík, solární články i vodu.

Roboti zase mají tu výhodu, že mohou pracovat 24 hodin denně. Přímo na Měsíci by pak bylo umístěno pouze několik astronautů, kteří by na celý projekt dohlíželi. Šířka solárního pásu by byla proměnlivá od několika až do 400 km. Přenos energie na Zemi by zajišťovaly mikrovlnné antény s průměrem 20 km.

Vesmír - Luna Ring - solární elektrárna na Měsíci

Za celým projektem je cítit japonská filozofie ochrany životního prostředí a klidné koexistence lidí a planety Země. Japonsko je velmi chudé na nerostné suroviny a ty co má si chrání jako oko v hlavě, stejně jako vlastní přírodu.

Nápad na měsíční solární elektrárnu takového rozsahu zní nanejvýš fantasticky. Bohužel, v době kdy se lidem ani jejich pomocníkům robotům nedaří ucpat relativně malou díru v potrubí 1500 m pod hladinou moře, to nevypadá, že bychom se mohli někdy vůbec realizace něčeho podobného dočkat. Kolik tipujete – 100, 200 nebo ještě více let?

zdroj: inhabitat
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.