Měsíc jako gigantická solární elektrárna
Solární elektrárny na zemi jsou dobrý nápad. Skutečně praktické využití ale představují teprve solární elektrárny umístěné ve vesmíru. Japonská společnost Shimizu aktuálně přišla s nápadem obepnout rovník Měsíce gigantickým solárním pásem, který bude vysílat vyrobenou energii s pomocí mikrovln nebo laserů na zemi. pokračování…
Shimizu je jednou z největších stavebních firem v Japonsku a patří mezi 20 největších na světě. Nápad s umístěním solární elektrárny do vesmíru nebo dokonce na Měsíc není nový, nicméně Shimizu jej rozvedla do překvapivých detailů.
Související články:
» Japonci postaví solární elektrárnu ve vesmíru
» Energie z vesmíru v roce 2016
Projekt nese označení Luna Ring, čili „Lunární pás“. Idea je taková, že dálkově ovládaní roboti by kolem rovníku Měsíce vybudovali více než 10 800 km dlouhý pás solárních panelů. Gigantická solární elektrárna by pak vysílala vyrobenou energii na zemi s pomocí mikrovln nebo laserů.
Pozemní přijímací stanice by tuto energii přeměňovaly zpět na elektřinu, případně by s její pomocí vyráběly vodík pro vodíkovou ekonomiku. Projekt počítá s tím, že většina potřebných materiálů bude vyrobena přímo na Měsíci z měsíční horniny. Lze z ní vyrábět keramiku, sklo, beton, kyslík, solární články i vodu.
Roboti zase mají tu výhodu, že mohou pracovat 24 hodin denně. Přímo na Měsíci by pak bylo umístěno pouze několik astronautů, kteří by na celý projekt dohlíželi. Šířka solárního pásu by byla proměnlivá od několika až do 400 km. Přenos energie na Zemi by zajišťovaly mikrovlnné antény s průměrem 20 km.
Související články:
» Solární energie z vesmíru na dosah?
» Japonská vesmírná solární jachta připravena k vyplutí
Za celým projektem je cítit japonská filozofie ochrany životního prostředí a klidné koexistence lidí a planety Země. Japonsko je velmi chudé na nerostné suroviny a ty co má si chrání jako oko v hlavě, stejně jako vlastní přírodu.
Nápad na měsíční solární elektrárnu takového rozsahu zní nanejvýš fantasticky. Bohužel, v době kdy se lidem ani jejich pomocníkům robotům nedaří ucpat relativně malou díru v potrubí 1500 m pod hladinou moře, to nevypadá, že bychom se mohli někdy vůbec realizace něčeho podobného dočkat. Kolik tipujete – 100, 200 nebo ještě více let?
Silesio to oplotenie sa ti važne zíde koliotravnym susedom a tak.
Jan Horčík: tzn. když budu mít pozemek cca 4ha a budu si tam chtít vybudovat „solární pole“ na kolik mě to tak příjde ? Oplocení, podstavce a solární panely, povolení atd. ?
re: Silesio – jedná se o investice v řádech stovek milionů korun, návratnost se pohybuje kolem 6-10 let.
Kolik můžou tak stát investice těch solárních polí co rostou podél silnic ? A jaká je jejich návratnost ?
Ako napad je to zaujimave a neobvykle. Ale tym to aj konci.
Je to blbost přenášet energie s obrovskými ztrátami na dálku. Nemluvě o negativním působení mikrovln takového výkonu. Daleko lepší je využít energii na místě např. pro nějakou energeticky náročnou výrobu. A transportovat až finální výrobek s vysokou přidanou hodnotou. Podobně by to mělo být i na Zemi. Solární elektrárny v poušti by měly stát hned vedle (automatických) továren s energeticky náročnou výrobou. A ne, že se energie povede dálkově ze Sahary do Evropy. Tudy cesta nepovede. Jediné správné ekologické chování je důsledné maximální využívání místních zdrojů.
díky japonské filosofii ochrany prostředí za chvíli budeme bez verlyb… ale jinak dobrý :-)
Radši tím laserem než mikrovlnama. Těch už máme v prostředí dost. Tipuju to na 80 let a do té doby se najde jiný zdroj energie, který bude dostupnější, takže podobné nereálné blbosti už nikoho nenapadnou.
opravte si ty čárky ve větách..
Pokud se potvrdí ekonomický přínos této investice, technicky se vyřeší přenos energie na velkou vzdálenost i přes atmosféru, tak je to dle mého názoru otázka 30-50 let. Právě takové stimuly, výzvy, cíle kosmonautika potřebuje a pokud je dostane, určitě dojde k jejímu prudkému rozvoji podobně jako za dob studené války.
No jako nez to bude postavene tak to bude 300let trvat a za druhe to bude stat hodne penez.