Japonská vesmírná solární jachta připravena k vyplutí

Japonsko patří k těm několika málo zemím, které jsou aktivní ve výzkumu vesmírných technologií. Tou nejnovější je jejich „Vesmírný kite“ nebo „Solární drak“ nazvaný Ikaros. Jde o vesmírnou jachtu poháněnou slunečním větrem. pokračování…Ekologické bydlení obrázky Japonsko JAXA Ikaros

Vesmírné plavidlo, které vyvinula Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA), by mělo být vypuštěno na orbitu 18. května. Následně by mělo rozvinout gigantickou plachtu tenčí než lidský vlas a fungující zároveň jako tenkovrstvý solární článek.

Do plachty o délce více než 14 metrů se bude opírat tzv. „sluneční vítr“, tedy tok světelných částic, které rozpohybují plavidlo skrz náš planetární systém. Zároveň bude plachta generovat elektrickou energii pro chod přístrojů plavidla.

Výzkum tohoto typu pohonu už probíhá několik let, Ikaros je ale prvním vesmírným plavidlem, které jej v praxi vyzkouší. JAXA už do zařízení investovala asi 16 milionů dolarů. Japonsko má ostatně s dobýváním vesmíru poměrně zajímavé plány. Do roku 2020 chce mít na Měsíci malou základnu obývanou nikoliv lidmi, ale roboty s kolečky. Během následující dekády hodlá na tento cíl utratit dvě miliardy dolarů.

zdroj: Popular Science

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *