Jihoafrická republika vybuduje 1,044 GW obnovitelných zdrojů energie
Stane se Jihoafrická republika po Maroku další zemí Afriky, která dokáže „zkrotit“ obnovitelné zdroje energie? Prozatím to tak vypadá. Dne 21. května jihoafrická vláda rozhodla o kontraktech na vybudování celkem 1 043,9 MW výkonu v obnovitelných zdrojích energie.
Vláda Jihoafrické republiky, což je ekonomicky nejvýkonnější země Afriky s asi 49 miliony obyvatel, udělila zakázky na vybudováno devíti fotovoltaických slunečních elektráren o celkovém výkonu 417,1 MW. Dále na sedm projektů větrných farem o celkovém výkonu 562,5 MW, dvě malé vodní elektrárny o výkonu 14,3 MW a jednu koncentrační solární elektrárna o výkonu 50 MW.
V Maroku vyroste 500MW solární elektrárna
V Tunisku vyroste 2GW sluneční koncentrační elektrárna pro Evropu
V průběhu následujících pěti let Jihoafrická republika rozdá zakázky na vybudování celkem 3,725 GW výkonu v obnovitelných zdrojích energie. Spolehlivé dodávky elektřiny jsou jedním z problémů, kterými ekonomika nejjižnější země Afriky trvale trpí.
Přitom jde ale o jednoho z největších těžařů černého uhlí na světě. V roce 2009 dokonce Jihoafrická republika vytěžila více černého uhlí než Rusko – 247 milionů tun vs. 229 milionů tun.
V Jihoafrické republice dnes funguje asi 17 velkých uhelných elektráren. Právě díky nim a dlouhé historii těžbě černého uhlí je země považována za jednoho z největších producentů skleníkových plynů mezi rozvojovými zeměmi. Dále v zemi funguje pět plynových elektráren, devět vodních elektráren a jedna jaderná elektrárna Koeberg. Jde o jedinou komerční jadernou elektrárnu na africkém kontinentu.
Jihoafrická republika ročně spotřebuje kolem 240 300 GWh elektřiny. Do roku 2013 chce tamní vláda vyrábět 10 000 GWh z obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2030 pak chce vybudovat 17,8 GW obnovitelných zdrojů.