Přečerpávací a solární elektrárny – zajímavá souhra

za slunečného počasí dokáže vyrobit podstatnou část své spotřeby elektřiny v solárních elektrárnách. To tlačí na burzách dolů a naopak tak v Německu roste příplatek za obnovitelné zdroje. Na druhou stranu, díky nízké ceně elektřiny přes den mohou přečerpávací elektrárny fungovat ve dvou namísto jednoho cyklu.

Přečerpávací vodní elektrárna Yomikaki v Japonsku, foto: Qurren/Wikipedia
Přečerpávací vodní elektrárna Yomikaki v Japonsku, foto: Qurren/Wikipedia

Přečerpávací elektrárny (v České republice jsou čtyři, např. Dlouhé stráně či Dalešice) jsou de-facto běžné vodní elektrárny, které však mají vlastní rezervoár. Ten plní v době mimo energetickou špičku, kdy je elektřina levná. Až dodnes tedy především v noci, kdy je výkon uhelných a přebytečný.

Aktuální situace v , které jen v roce 2011 přidalo 7,5 GW výkonu nových solárních elektráren, ale ukazuje, že přečerpávací elektrárny by mohly nově fungovat ve dvou cyklech. Během nedávného slunečného víkendu totiž v Německu padl rekord: solární elektrárny tam dosáhly rekordního výkonu 22,24 GW.

To znamená, že cena elektřiny na burze byla i během špičky hluboko pod dlouhodobým průměrem. Spadla na takovou cenu, kdy se přečerpávacím elektrárnám vyplatí plnit vodou své zásobníky pro pozdější využití a prodej elektřiny za vyšší cenu. To vše v době, kdy Německo plánuje masivní investice do obnovitelných zdrojů poté, co se rozhodlo do roku 2022 odstavit všechny jaderné elektrárny.

A to v reakci na katastrofu japonské jaderné elektrárny Fukušima. stejnětak odstavilo všechny své jaderné elektrárny. A teď přemýšlí jak dál. Obnovitelné zdroje energie se zdají být tou správnou cestou a právě kombinace solární energie a přečerpávacích vodních elektráren je pro Japonsko jedním z možných řešení energetické krize.

Ze 76 % hornaté Japonsko má k dispozici řadu přečerpávacích elektráren, které dříve sloužily jaderným elektrárnám. Pokud by „šlo“ do solární energie podobně silně jako Německo, mohl by být výpadek alespoň částečně nahrazen a především by přečerpávací elektrárny mohly sloužit jako stabilizátor rozvodné sítě pro nestálé sluneční elektrárny.

Kevin Meyerson, Renewables International, Photon
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.