Přečerpávací a solární elektrárny – zajímavá souhra

za slunečného počasí dokáže vyrobit podstatnou část své spotřeby elektřiny v solárních elektrárnách. To tlačí na burzách dolů a naopak tak v Německu roste příplatek za obnovitelné zdroje. Na druhou stranu, díky nízké ceně elektřiny přes den mohou přečerpávací elektrárny fungovat ve dvou namísto jednoho cyklu.

Přečerpávací vodní elektrárna Yomikaki v Japonsku, foto: Qurren/Wikipedia
Přečerpávací vodní elektrárna Yomikaki v Japonsku, foto: Qurren/Wikipedia

Přečerpávací elektrárny (v České republice jsou čtyři, např. Dlouhé stráně či Dalešice) jsou de-facto běžné vodní elektrárny, které však mají vlastní rezervoár. Ten plní v době mimo energetickou špičku, kdy je elektřina levná. Až dodnes tedy především v noci, kdy je výkon uhelných a přebytečný.

Aktuální situace v , které jen v roce 2011 přidalo 7,5 GW výkonu nových solárních elektráren, ale ukazuje, že přečerpávací elektrárny by mohly nově fungovat ve dvou cyklech. Během nedávného slunečného víkendu totiž v Německu padl rekord: solární elektrárny tam dosáhly rekordního výkonu 22,24 GW.

To znamená, že cena elektřiny na burze byla i během špičky hluboko pod dlouhodobým průměrem. Spadla na takovou cenu, kdy se přečerpávacím elektrárnám vyplatí plnit vodou své zásobníky pro pozdější využití a prodej elektřiny za vyšší cenu. To vše v době, kdy Německo plánuje masivní investice do obnovitelných zdrojů poté, co se rozhodlo do roku 2022 odstavit všechny jaderné elektrárny.

A to v reakci na katastrofu japonské jaderné elektrárny Fukušima. stejnětak odstavilo všechny své jaderné elektrárny. A teď přemýšlí jak dál. Obnovitelné zdroje energie se zdají být tou správnou cestou a právě kombinace solární energie a přečerpávacích vodních elektráren je pro Japonsko jedním z možných řešení energetické krize.

Ze 76 % hornaté Japonsko má k dispozici řadu přečerpávacích elektráren, které dříve sloužily jaderným elektrárnám. Pokud by „šlo“ do solární energie podobně silně jako Německo, mohl by být výpadek alespoň částečně nahrazen a především by přečerpávací elektrárny mohly sloužit jako stabilizátor rozvodné sítě pro nestálé sluneční elektrárny.

Kevin Meyerson, Renewables International, Photon

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

11 komentářů: „Přečerpávací a solární elektrárny – zajímavá souhra

  • 13. 6. 2012 (7.32)
    Trvalý odkaz

    Což o to, Japonsko má výborný terén pro vodní elektrárny, ale jsem zvědavý, jak se budou ekologisti tvářit, až při příští tsunami spláchne druhá vlna i ten zbytek, co přežil.

    Reagovat
  • 13. 6. 2012 (7.31)
    Trvalý odkaz

    „Během nedávného slunečného víkendu“

    výborně, to měli všechny ekologisty nahnat do fabrik, ať makaj, když je elektřina. Kdo by chtěl odpočívat o víkendu, když je pěkně, když místo toho může jít do práce, aby využil ekologickou elektřinu?

    Reagovat
  • 5. 6. 2012 (9.28)
    Trvalý odkaz

    Jarduk
    „z naprosté většiny jde odpad přepracovat a znovu použít a taky to třeba frantíci dělají“

    Frantíci možná, ale Angličané se rozhodli pro konec dotovaní tohoto ekonomického a energetického nesmyslu, ale atomhujerové sní dál.
    1,4 miliardy liber daňových poplatníků za pouhých třináct tun oxidu plutonia za osm let. A teď zase řeší co s nebezpečným odpadem a kdo tu „srandu“ uklidí.
    http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=709616

    Reagovat
  • 3. 6. 2012 (14.00)
    Trvalý odkaz

    Pane wegu, lžete. Přečerpávací elektrárny byly původně určeny k vykrytí spiček spotřeby, kdy by bylo ekonomicky nevýhodné udržovat další zdroj v provozu kvůli pár hodinám denně. OZE jim ale přidělily novou funkci. Nyní hlavně vyrovnávají výkyvy, respektive akumulují přebytky z panýlků, páč ono je krapet škoda energii jen tak vyhodit a jaksi se nedá moc dobře predikovat, kolik vám za pět minut hodí sluníčko fotonů na krajinu.
    Pane Tome. Opět jsou vaše matematickofyzikální znalosti trochu chybné. Vy primárně srovnáváte nesrovnatelné. Bohužel zapomínáte na to, že jestliže se energie z jádra neuvolní v JE, uvolní se během let sama v přírodě. Překvápko, že? Tudíž to tu jen urychlíte. A jako další zajímavost možná poslouží fakt, že z naprosté většiny jde odpad přepracovat a znovu použít a taky to třeba frantíci dělají. Víte, co vám pak zbyde? taková silně radioaktivní sračka, která je ale po 30 letech radioaktivní jak popel z vašeho ekokrbu. Btw. jak jste se dopočetl v účinnosti FVE? Doufám, že je tam započítána energie na výrobu, energie na ekologickou likvidaci, energie na údržbu atd…
    Jenki má pravdu. Opravdu si načtěte z čeho jsou dnes akumulátory a z čeho panely…

    Reagovat
  • 31. 5. 2012 (11.53)
    Trvalý odkaz

    Přečerpávací elektrárny kvůli JE? Vida, to jsem nevěděl, ale je to logické. Zatímco JE jedou na nominální výkon, který není radno měnit, tak spotřeba kolísá. Pokud se použijí FVE, tak kolísá jak výroba, tak spotřeba. Přečerpávačky se budou hodit.

    Reagovat
  • 31. 5. 2012 (9.17)
    Trvalý odkaz

    Tak jsem se sekl o dvě nuly 0,04% * 65% = 0,026%.
    Tedy 375 krát je lepší kombinace FVE s přečerpávačkou než jaderka s přečerpávačkou.

    Reagovat
  • 31. 5. 2012 (9.13)
    Trvalý odkaz

    Jenki:
    Násobíme tedy:
    Účinnost současných jaderných elektráren 0,04% (většina energie zůstane ve formě nebezpečného odpadu) * účinnost přečerpávačky 65% = 2,6%

    Když to porovnám s FVE o účinnosti 15% potom 15%*65%=9,75%
    Vychází mi tedy 3,75 lepší účinnost pro FVE s přečerpávačkou než jaderka s přečerpávačkou. K tomu jako bonus k tomu odpadá jaderné palivo a odpady a rizika havárií.

    Reagovat
  • 31. 5. 2012 (7.29)
    Trvalý odkaz

    @Jenki:

    Zaklad je v tom ze neekologicka vyroba panelu se deje v zemich tretiho sveta, ale u nas je muzeme pekne ekologicky nasadit a usetrit zivotni prostredi tady u nas, co se deje v Cine nikoho z evropanu moc nezajima :)

    Reagovat
  • 31. 5. 2012 (7.01)
    Trvalý odkaz

    2Jenki
    Ty přečerpávačky se stavěly kvůli jaderným elektrárnám, ne fotovoltaickým.

    Reagovat
  • 31. 5. 2012 (4.16)
    Trvalý odkaz

    Zdravím, když si vynásobíte účinnosti veškerých zařízení od výroby fotovoltaikou přes všechny přenosové soustavy až po vyčerpání vody a znovu použití vody pro výrobu energie, celková účinnost se blíží pár procentům. A to je ekologické? Takhle vyrobená „ekologická energie“ bude vždy neekokogická. Za celou svoji životnost fotovoltaického panelu bude dopad z jeho výroby na životní prostředí větší než dopad, který nahradí jiné neekologické zdroje energie. Zamysleme se proto hlavně nad spotřebou energie, nad tím jakou energii budeme spotřebovávat, jak ji dostaneme ke spotřebiči a hlavně jestli je vůbec nevyhnutelně nutné ji spotřebovávat!!! Hezký den, J

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *