Živá hora proti postupující poušti
Nedostatek vody a postupující poušť je jeden z palčivých problémů 21. století. Neplatí to však jen pro Afriku. Postupujícími pouštěmi jsou ohroženy také milióny lidí v Indii, Číně nebo Jižní Americe. Vyjádřeno čísly, pouště ohrožují 30 miliónů čtverečních kilometrů úrodné půdy po celém světě. Není tak divu, že i architekti přizpůsobují své vize a návrhy takto nepěkné budoucnosti. Dnes vám představíme tzv. „živoucí horu“ (Living Mountain), která je jednou z odpovědí lidstva na rozpínající se poušť.
Živoucí hora je dílem řeckých architektů Anny-Maria Simatou a Marianthe Dendrou, kteří svého bojovníka s pustinou umístili do pouště Taklamakan, ležící v severozápadní oblasti Číny.
Stavba má extrahovat vodu z okolního prostředí a chytře ji využívat pro výrobu vhodného mikroklimatu. Takto se podpoří růst zeleně uvnitř a následně v okolí hory. Zeleň je totiž to jediné, co může postupující poušť zastavit nebo zatlačit zpět.
Hora stojí na železobetonových pilířích, umístěných tak, aby odolaly pohyblivým pískům vyskytujících se v poušti. Na základové desce se pak tyčí ocelové nosníky, na jejichž obvodě je přichycen průsvitný plášť, pokrývající celou budovu.
A jak se tedy pracuje s vodou? Zjednodušeně řečeno, dešťová voda se zachytí na vrcholu stavby a přes kaskádovitě poskládaná jezírka ve tvaru lusků se distribuuje do celého prostoru umělé hory. Přebytečná voda se ukládá v pozemním jezeře, odkud se následně využívá k podpoře růstu zeleně v okolí hory.
Své kouzlo to jistě má, neboť paní Simatou a Dendrou dostaly za svou práci čestné uznání v soutěži eVolo Skysdraper Competition 2011.