Domy budou mít podobné označení jako lednice

Do Parlamentu ČR zamíří v následujících měsících k projednávání nová podoba zákona o hospodaření energií. Změna zákona souvisí s požadavky EU a také s trendem energeticky úsporného bydlení. Nové podmínky ve stavebnictví by měly platit již od roku 2013. Co změna přinese?

Takhle vypadá moderní pasivní dům. Vizualizace www.projektydomu.cz
Takhle vypadá moderní pasivní dům. Vizualizace www.projektydomu.cz

Novela zákona předpokládá, že se domy budou stavět již jen z moderních materiálů a stanovuje nové energetické požadavky. Pro všechny starší budovy s podlahovou plochou nad 350 m2 a dále pro všechny budovy při prodeji, nebo pronájmu, bude nově zavedena povinnost nechat zpracovat „štítek“, přesněji Průkaz energetické náročnosti.

Nové domy dostanou označení již při stavebním řízení. „Štítky“ pro domy mají podobné označení, které se běžně používá u domácích spotřebičů. Při koupi nebo pronájmu domu či bytu tak uživatel okamžitě pozná, jak nákladný může očekávat energetický provoz.

Zákon a jeho prováděcí vyhláška je zatím ve stádiu přípravy, konkrétní dopady však budou velmi významné. „Developeři i výrobci se na nové podmínky již připravují,“ potvrzuje Petr Veleba ze společnosti Wienerberger.

„Zaznamenali jsme zvýšenou poptávku po produktech, jako jsou cihly plněné minerální vatou. Tedy takové, které umožňují jednoduchou stavbu domu v energetické třídě A nebo B,“ potvrzuje Veleba.

tisková zpráva
Sdílet: