Sourcemap.org – zjistěte odkud pocházejí vaše věci!

Příběh věcí je známé video o tom, jak dnes už vlastně nikdo neví odkud pocházejí jeho věci. Ať už jde o tak jednoduchou věc jako tužka, nebo o tak složité zařízením jakým je , notebook nebo třeba . Sourcemap.org je unikátní open-source projekt, který mapuje původ jednotlivých produktů takříkajíc „od kolébky“, neboli z dolu na prvotní suroviny.  
sourcemap-mapa

„Jde nám o to zviditelnit příběh věcí: z čeho jsou vyrobené, odkud jsou a jaké mohou být dopady na životní prostředí a život lidí.“

Díky Sourcemap.org můžete zjistit z čeho se produkty skládají, odkud jednotlivé součástky pocházejí, jaká je jejich uhlíková stopa, kolik energie se spotřebuje při jejich výrobě a přepravě a dokonce si nechat na satelitním 3D modelu země z zobrazit konkrétní místa odkud pocházejí suroviny pro tyto produkty.

sourcemap-mapa

Zakladatelem projektu Sourcemap.org je Leonard Bonnani. Podle něj je cílem celého snažení zprůhlednit dnešní velmi složitý a globální proces výroby prakticky jakéhokoliv produktu. Dát veřejnosti k dispozici informace odkud jejich produkty skutečně pocházejí, dát jim možnost prohlédnotu si na mapě konkrétní důl nebo kde se těží kovy nebo vyrábějí umělé hmoty.

„Jde nám o to zviditelnit příběh věcí: z čeho jsou vyrobené, odkud jsou a jaké mohou být dopady na a život lidí,“ říká Bonnani. Svůj projekt prezentoval velmi úspěšně na konferenci Greener Gadgets 2010.

Stránka Sourcemap.org tedy nabízí návštěvníkům možnost poznat pozadí výroby např. jejich nové kuchyňské linky nebo postele z IKEA úplně od začátku. Lidé se dokonce mohou dozvědět o pracovnících, kteří např. v jihoamerických, afrických nebo čínských dolech pracují.

Co je nejdůležitější, každý návštěvník webu může vytvořit „zdrojovou mapu“ jakéhokoliv nového produktu a sdílet ji s ostatními. Nikdo se už tak nemůže vymlouvat že neví odkud pochází jeho nové boty a jak složitá a náročná byla cesta z továrny ke konečnému zákazníkovi.

sourcemap-mapa

V současné době je např. k dispozici podrobná „zdrojová mapa“ nebo .

Unikátní služba může poskytnout zcela nový pohled na svět globální výroby ve kterém zcela vymizela jakási spotřebitelská zodpovědnost.

Pokud se podaří službu Sourcemap.org zpopularizovat, mohlo by jít o velmi silnou páku na samotné výrobce produktů, kteří by např. sami mohli své produkty do Sourcemap přidávat a dávat tak lidem najevo, že jim není lhostejné odkud pocházejí jednotlivé komponenty či dokonce suroviny pro jejich výrobky.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *