Hliník se odstěhoval do Applu!
Společnost Apple se v roce 2007 ústy svého šéfa Steva Jobse přihlásila v otevřeném dopise k výrazně zelenější politice. Specificky bylo zmíněno využití hliníku jakožto recykovatelného materiálu. Ten nyní úspěšně pomáhá Apple v překračování původních cílů.
Podíl recyklovatelných složek v produktech Apple stoupnul z 6,1 % v roce 2005 na plných 66,5 % v roce 2009. Během let 2011-2015 je pak dosáhnout podílu 70 %. Hliník je přitom klíčovou složkou.
Výhodou hliníku je, že je snadno recyklovatelný. Navíc Apple ve svých produktech využívá velmi kvalitní hliník, který je na úrovni toho využívaného v leteckém průmyslu.
Pro zpracování recyklovaného hliníku je třeba pouze 5 % energie, která by jinak byla třeba k produkci „nového“ kovu. Klaus Kleinfeld, šéf světové hliníkářské společnost Alcoa, tvrdí, že hliník je recyklovatelný donekonečna. Údajně až 75 % hliníku vyrobeného od roku 1888 se stále aktivně využívá.
Společnost Apple v posledních letech využívá tento kov čím dál tím častěji ve stále větším množství produktů. Poprvé jej uvedla ve svém notebooku PowerBook G4 v roce 2003.
Později v roce 2008 uvedl Apple na trh revoluční notebook Macbook Air, který měl jednolitou strukturu vyrobenou právě z hliníku. Ta se postupně objevila také u notebooků řady MacBook a MacBook Pro.
Tělo notebooku je s pomocí počítačem řízených strojů vyřezáno z jednoho bloku hliníku, přičemž vzniká minimum odpadu a je potřeba méně energie.
Hliník se následně objevil také v mobilním telefonu iPhone a tabletu iPad. V generacích iPhone 3G a 3GS hliník zmizel, ale v připravovaném iPhone 5 se údajně má opět vrátit. Stejně tak je hliník využit v nedávno uvedeném iPad 2.
Jde jen o náklady (energii) na recyklaci (jinak je hliníku dostatek – není třeba recyklovat).