V Keni začala stavba obří větrné farmy
Afrika má všeobecně problém s infrastrukturou. Ať už dopravní nebo energetickou. Nový projekt v Keni, který si klade za cíl vybudovat 300MW větrnou farmu u jezera Turkana je proto slibným krokem vpřed.
Větrná farma se bude skládat ze 353 větrných turbín Vestas, každá o výkonu 850 kW. Ve srovnání s moderními větrnými elektrárnami budovanými ve světě je to výkon velmi malý. Dnes mají turbíny běžně 2 – 3 MW, chystají se i 5MW.
Největší větrnou farmu Afriky spustil král v Maroku
Solární energie ze Sahary poteče do Evropy do 5 let
Afrika sleduje Mistrovství světa ve fotbale díky solární energii
Pro Keňu je však i toto výrazný pokrok. Nová větrná farma by mohla pokrýt až 30 % spotřeby celé země. Výroba ve větrné farmě má začít v červnu 2013 kdy bude spuštěno prvních 50 MW. Plného výkonu má farma dosáhnout v červenci 2014. Výstavba má začít letos v prosinci.
Celkové náklady se vyšplhají na 850 mil. dolarů. Za projektem stojí nizozemská společnost KP&P. Rozvoj obnovitelných zdrojů v Africe jde pomalu, ale jde. Objevily se proto názory, že podobně jako Indie přeskočila pevné telefonní linky, Afrika přeskočí fosilní paliva.
Jezero Turkana, dříve známé jako Rudolfovo, se nachází z větší části v Keni, z menší severní části v Etiopii. Je to největší stálé pouštní jezero, má rozlohu 8 500 km². Je 220 km dlouhé a maximálně 50 km široké. Dosahuje maximální hloubky 73 m. Leží v nadmořské výšce 375 m.
Pro stavbu větrné farmy je vhodné zejména proto, že okolní větr mohou dosahovat extrémní síly. A to díky tomu, že povrch jezera se ochlazuje a otepluje mnohem rychleji, než okolní krajina. Časté jsou proto silné bouře.
re: Shal – však to je jen dobře! :)
Vestas na svých stránkách představuje již 7MW variantu se 164 metrovou vrtulí.