RepRap – vaše vlastní továrna do domácnosti

Technologie 3D tisku se během uplynulých deseti let posunula významně kupředu. 3D tiskárny jsou dnes schopné „tisknout“ i složité objekty. Používají se především v průmyslu, návrhářství a jiných profesionálních činnostech. Přitom tiskárnu schopnou vyrábět běžné objekty je možné si sestavit doma za cenu pod 25 000 Kč. Jmenuje se RepRap. 
technologie 3D tiskárna RepRap

RepRap je „svobodný projekt“ mnoha nadšenců z celého světa postavený na ideji . Jde o kombinaci hardwaru, tedy samotného zařízení, a softwaru. Obojí je vyvíjenou s myšlenkou svobodného šíření informací, tedy open source software i open source hardware.

To znamená, že svou 3D RepRap si může postavit každý zdatnější kutil doma sám. Ti podnikavější dokonce mohou nabízet už hotové stavebnice nebo rovnou celé výrobky ke koupi.

RepRap dnes existuje už ve druhé generaci. Jde o samo-replikovací stroj. Jinými slovy, 3D tiskárna RepRap dokáže vyrobit sama sebe, resp. součástky potřebné pro její sestavení. Kdokoliv, kdo si postaví svou 3D tiskárnu, tak může pomoct přátelům „vytisknout“ také jejich. A ti zas mohou pomoct dalším.

Stolní 3D tiskárna dokáže vyrábět předměty až do velikosti kolem 30 x 20 x 14 cm. Výroba předmětů probíhá nanášením vrstev roztaveného plastu, který postupně tuhne. Dnes už existuje 3D tiskárna RepRap ve druhé generaci přezdívané Mendel a intenzivně se pracuje na generaci třetí.

Výhodou toho, že jde o celosvětový komunitní projekt, je skutečnost, že 3D tiskárna se neustále zlepšuje a vyvíjí. A to zcela zdarma.

Jedním z vývojářů, kteří se na vývoji 3D tiskárny RepRap podílejí, je i český programátor a nadšenec Josef Průša. Ten se přednáškou o 3D tisku představil na konferenci TEDxPrague koncem listopadu a díky zaslouženému úspěchu o týden později také ve Vídni na tamní konferenci.

Koncept „lidové 3D tiskárny“, kterou si každý může postavit doma, která dokáže sama sebe replikovat a vyrábět užitečné produkty, dokonale zapadá do nově se rozvíjejícího konceptu „wikinomie“. Tedy ekonomie, resp. založené na široké globální spolupráci umožněné srkze internet.

Aktuálně.cz, foto: MIT

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

13 komentářů: „RepRap – vaše vlastní továrna do domácnosti

 • 24. 5. 2013 (11.19)
  Trvalý odkaz

  Vážení, niesu ani tak dôležité jednotlivé komponenty, alebo prídavný materiál, ako ovládací software a presnosť pohybu hlavice, resp. tolerancia pohybu a voľba hrúbky vlákna z hlavice. Skúste poradiť, kde by bolo možné stiahnúť rôzne varianty ovládacích programov, prípadne nejaké „vychytávky“, alebo diskusné fórum na túto tému.
  Ďakujem

  Reagovat
 • 29. 3. 2012 (11.51)
  Trvalý odkaz

  Vyuzitie: neviem detaily ale pokial by cena plastu bola ovela nizsia tak by sa oplatilo vyrabat na tom prototypy plastovych dielov bez potreby cakat na vyrobu prototyp formy a platit za to radovo od 20tis € a viac , napad fajn , ale doma by to boli asi drahe novo vyrobene ND xixix
  zaujimave …..

  Reagovat
 • 20. 2. 2012 (8.01)
  Trvalý odkaz

  Dagobar: Zkus to porovnat s profi strojem a dostanes se pomalu na 1/4 ceny.. Z jinych zdroju mam, ze cena home made 3D tiskarny je kolem 15 000. Ale uprimne opravdu nejsem tak naivni abych si myslel, ze by tiskarna mohla stat 2500 Kc:). a k tomu materialu, opet z jinych zdroju: kilogram naplne vystaci na nekolikadenni nonstop provoz… akorat jsem se nedozvedel jakou to ma cca spotrebu, rekneme hmotnost materialu na 1 cm3 kostku..

  Reagovat
 • 18. 2. 2012 (2.45)
  Trvalý odkaz

  Dvě kila plastu za dva litry a tiskárna za 25 litrů to je fakt úlet. To už by muselo být něco opravdu meganesehnatelného, abych platil takhle šílené prachy za „tisk“ :-O Takže ještě jednou převyprávějte tu pohádku o tom, jak bude super na tom doma tisknout věci, místo toho abych zašel do obchodu a já se budu hodně, ale opravdu hodně smát. Obě ty ceny budou muset jít minimálně o řád dolů na to, aby se to dalo brát alespoň trochu vážně.

  Reagovat
  • 10. 3. 2013 (11.58)
   Trvalý odkaz

   Jde hlavně o součástky který se prostě sehnat nedají, například pro výrobu vlastní 3D tiskárny. Nemluvim pak o hobby modelářích tam se to hodí uplně nejvíc .-)

   Reagovat
 • 8. 7. 2011 (11.42)
  Trvalý odkaz

  No pokud to xcete mít „echt“ ekologické, použijete PLA (kyselinu polymléčnou). Tento plast se dělá ze škrobu a jde rozložit na kompostu (dělá se z toho některé plastový nádobí a příbory na jedno použití). Vlastnosti jsou celkem podobné jako u ABS, má o málo nižší potřebnou teplotu na natavení, větší potřebnou sílu na vytlačování a asi o 20% vyšší cenu. Další možnost je dodávka ve velkém od číňanů…

  Reagovat
  • 22. 4. 2014 (18.09)
   Trvalý odkaz

   Quite strange egunoh there will be another robot like this at LW!( Search for Dryw Filtiarn on the web… )In my opinion the one I mentioned looks better, but the idea behind it is the same.Is this a question of copy and paste?

   Reagovat
 • 22. 4. 2011 (14.55)
  Trvalý odkaz

  ahoj, pokud jsi někdy viděl stroj na vstřikování plastů a znal princip, tak to ani nenapíšeš. Roztavení granulátu a jeho zpracování není prča. Je naprosto jednoduší tavit vlákno a posouvat ho. Aspoň tak to podle mě funguje.

  Reagovat
 • 8. 3. 2011 (10.55)
  Trvalý odkaz

  vie niekto chemicke zlozenie toho plastu? pretoze kilo beznych plastov stoji max par eur. je absolutne nutne aby bol ten material vlakno? ved ked uz sa roztavi, je to jedno nie?

  Reagovat
 • 3. 1. 2011 (23.07)
  Trvalý odkaz

  Váááv, koľko stojí náplň ( plast ) do tejto tlačiarne?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *