Vertiwind – nový typ plovoucí větrné turbíny

Francouská těžařská společnost Technip společně se start-upem Nenuphar brzy uvede do provozu první prototyp své nové plovoucí nazvané Vertiwind. Jde o vertikální umístěnou na plovoucím pontonu.  

VertiWind - plovoucí turbíny

Hlavním cílem návrhu nové turbíny bylo maximálně snížit veškeré náklady spojené jak s její výrobou, tak především instalací a zabezpečením proti převrácení. Právě proto bylo zvoleno řešení vertikální větrné turbíny, která má těžiště mnohem níž než klasické horizontální turbíny.

Samotný generátor je tedy umístěn pouhých 20 metrů nad mořem, zatímco u běžných větrných elektráren s horizontálním řešením (jaké známé např. z našich hor) to bývá až 60 metrů nad mořem. Celková výška elektrárny Vertiwind je 100 metrů.

Díky nízkému těžišti nebylo nutné mít velký ponor, a tak je plovoucí platforma ponořena pouze do hloubky devíti metrů pod mořem.

První prototyp Vertiwind o výkonu 2 MW by měl být ve Středozemním moři spuštěn na vodu v roce 2013.

V současné době se v laboratořích v Lille testuje na zemi desetinový model turbíny. Tento skok byl umožněn zejména díky grantu v hodnotě sedm milionů euro od francouzské vlády

Společnot Technip je kromě výše zmíněného projektu zapojena také do vývoje plovoucí turbíny HyWind, která je horizontálního typu.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *