Žárovky končí, budoucnost osvětlení má jméno LED

Ukončení výroby 60W k 1. září 2011 je dobrá příležitost k tomu, pustit do svého života moderní . Už dnes je přitom k dispozici široké portfolio produktů založených na třech hlavních technologiích – halogenové žárovky, nebo světelné zdroje založené na technologii .  
osvětlení LED žárovka
obrázek: Ekobydlení.eu

„Nevýhoda klasických žárovek je hlavně v tom, že při jejich použití se více než 90 procent elektrické energie mění na teplo a pouze 10 procent na světlo. Kromě přínosu pro a energetické úspornosti, nabízí moderní osvětlovací technologie také mnohem širší možnosti pro výběr vlastností , čímž mohou zákazníci dosáhnout přirozenějšího prostředí v interiérech“, říká Antonín Melč, ze společnosti .

Spolehlivá halogenová alternativa

Technologicky nejblíže starým edisonkám stojí . Tyto světelné zdroje dosahují zhruba třetinové úspory energie, takže světelného ekvivalentu 60W žárovky dosáhnete při příkonu 42W. Životnost je v průměru dvojnásobná (2000 hodin), žárovka má okamžitý náběh na plný světelný výkon a umožňuje plynulou regulaci příkonu například pro oblíbené stmívače. Také světelná charakteristika je velmi podobná tradiční žárovce.

Klasická úsporka

Úsporné světelné zdroje, lidově úsporky, prošly za posledních několik let bouřlivým technologickým vývojem. Zákazníci si mohou vybrat z různých tvarově odlišných produktů, přičemž modely se liší různou teplotou světla, ať už preferují světlo blízké svou charakteristikou dennímu, nebo naopak útulné teplé světlo klasických žárovek. nabízejí životnost až 20 000 hodin a oproti žárovkám dosahují úspory 80 % energie. Klasickou 60W žárovku proto nahradí model s příkonem 15 W.

Budoucnost je v LED žárovkách

Společnost Philips je světovým lídrem vývoje světelných zdrojů. Díky této moderní technologii nabízí např. světelné zdroje řady Philips MASTER LEDbulb tvar podobný klasickým žárovkám, úsporu 80 % energie a až 25 000 hodin provozu v případě 12W modelu. Světelné zdroje nabízí okamžitý náběh na plný výkon a naprostou kontrolu nad teplotou světla. Navíc při použití různých barevných variant LED osvětlení je možné dosáhnout velmi zajímavých a kreativních efektů při osvětlení prostor.

Klasické 60W žárovky se loučí

Členské státy regulačního výboru Evropského parlamentu schválily v prosinci 2008 implementaci směrnice 2005/32/ES, která se týká ekologických požadavků pro všesměrové světelné zdroje pro domácnosti.

V Evropské unii proto probíhá od 1. září 2009 postupné stahování čirých žárovek, které začalo stahováním žárovek s výkonem 80 W a vyšším. V letošním roce stahování dále pokračuje a od 1. září 2011 dochází ke stažení žárovek s výkonem 60 W.

Náhrada starých technologií za nové s sebou nese důležité ekologické i ekonomické aspekty. Stahováním uvedených produktů dochází k podstatnému urychlení zavedení efektivních řešení na evropském trhu s osvětlovací technikou. To vede k přímým provozním a finančním úsporám a současně ke snížení nepřímých nákladů na údržbu díky delší životnosti světelných produktů založených na moderní technologii.

tisková zpráva
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.