Žárovky končí, budoucnost osvětlení má jméno LED

Ukončení výroby 60W k 1. září 2011 je dobrá příležitost k tomu, pustit do svého života moderní . Už dnes je přitom k dispozici široké portfolio produktů založených na třech hlavních technologiích – halogenové žárovky, nebo světelné zdroje založené na technologii .  
osvětlení LED žárovka
obrázek: Ekobydlení.eu

„Nevýhoda klasických žárovek je hlavně v tom, že při jejich použití se více než 90 procent elektrické energie mění na teplo a pouze 10 procent na světlo. Kromě přínosu pro a energetické úspornosti, nabízí moderní osvětlovací technologie také mnohem širší možnosti pro výběr vlastností , čímž mohou zákazníci dosáhnout přirozenějšího prostředí v interiérech“, říká Antonín Melč, ze společnosti .

Spolehlivá halogenová alternativa

Technologicky nejblíže starým edisonkám stojí . Tyto světelné zdroje dosahují zhruba třetinové úspory energie, takže světelného ekvivalentu 60W žárovky dosáhnete při příkonu 42W. Životnost je v průměru dvojnásobná (2000 hodin), žárovka má okamžitý náběh na plný světelný výkon a umožňuje plynulou regulaci příkonu například pro oblíbené stmívače. Také světelná charakteristika je velmi podobná tradiční žárovce.

Klasická úsporka

Úsporné světelné zdroje, lidově úsporky, prošly za posledních několik let bouřlivým technologickým vývojem. Zákazníci si mohou vybrat z různých tvarově odlišných produktů, přičemž modely se liší různou teplotou světla, ať už preferují světlo blízké svou charakteristikou dennímu, nebo naopak útulné teplé světlo klasických žárovek. nabízejí životnost až 20 000 hodin a oproti žárovkám dosahují úspory 80 % energie. Klasickou 60W žárovku proto nahradí model s příkonem 15 W.

Budoucnost je v LED žárovkách

Společnost Philips je světovým lídrem vývoje světelných zdrojů. Díky této moderní technologii nabízí např. světelné zdroje řady Philips MASTER LEDbulb tvar podobný klasickým žárovkám, úsporu 80 % energie a až 25 000 hodin provozu v případě 12W modelu. Světelné zdroje nabízí okamžitý náběh na plný výkon a naprostou kontrolu nad teplotou světla. Navíc při použití různých barevných variant LED osvětlení je možné dosáhnout velmi zajímavých a kreativních efektů při osvětlení prostor.

Klasické 60W žárovky se loučí

Členské státy regulačního výboru Evropského parlamentu schválily v prosinci 2008 implementaci směrnice 2005/32/ES, která se týká ekologických požadavků pro všesměrové světelné zdroje pro domácnosti.

V Evropské unii proto probíhá od 1. září 2009 postupné stahování čirých žárovek, které začalo stahováním žárovek s výkonem 80 W a vyšším. V letošním roce stahování dále pokračuje a od 1. září 2011 dochází ke stažení žárovek s výkonem 60 W.

Náhrada starých technologií za nové s sebou nese důležité ekologické i ekonomické aspekty. Stahováním uvedených produktů dochází k podstatnému urychlení zavedení efektivních řešení na evropském trhu s osvětlovací technikou. To vede k přímým provozním a finančním úsporám a současně ke snížení nepřímých nákladů na údržbu díky delší životnosti světelných produktů založených na moderní technologii.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

9 komentářů: „Žárovky končí, budoucnost osvětlení má jméno LED

 • 26. 9. 2011 (18.26)
  Trvalý odkaz

  Ledky mají před sebou ještě dlouhý vývoj. Zejména v jednom parametru a tím je barevná věrnost. Jestli si chcete zničit zrak a narušit psychiku, jen do toho. Kupujte „levné“ shit led světla s vysokým světelným tokem, ale naprosto mizerným světlem. O co jde? Pro vysvětlení mrkněte sem: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Spektrum_spojite_carove.png Ledky prostě a jenoduše (stejně jako jedovaté rtuťové úsporky) nedokáží zobrazit spojité spektrum ale jen jeho fragmenty. Výsledkem je velmi nepřirozené světlo, pro mnoho lidí těžko snesitelné. Z tohoto pohledu se na prvním místě umisťuje halogen, v těsném závěsu klasická žárovka a s odstupem lineární zářivka s pětipásmovým luminoforem. Ledky jsou na úplném chvostu.

  Reagovat
 • 24. 9. 2011 (8.18)
  Trvalý odkaz

  Kdyby všechno bylo takové, jak se o tom píše, bylo by to skvělé. Ale ke vše zmíněným alternativám mám nejednu výhradu. Tak tedy…

  Halogenky: Je poměrně omezující, že se jich člověk nemůže dotknout holou rukou, jinak se po rozpálení mohou rozlítnout. Ale pominu-li to, nepřijde mi, že by měly vyšší světelný výkon – např. moje stmívací stojací lampa v obýváku má halogenovou žárovku s výkonem 300 W – z toho mi tak trochu spadla brada, když jsem to zjistil, protože její výkon tomu subjektivně rozhodně neodpovídá, a od té doby toto světlo nepoužívám. Bohužel pro její patici QT-DE12 jsem nenašel úspornější variantu. Oproti tomu v koupelně mám 2x10W v paticích G4, které neustále poblikávají a je nutné je poměrně často měnit – nejspíš je důvodem vlhkost, která ničí jejich kontakty, ale možná je to pouze špatné provedení patic.

  Úsporky: platí totéž o dotýkání se holou rukou, mají pomalý náběh, nesvědčí jim hodně krátkých cyklů (snižuje to jejich životnost až na desetinu udávané) a ty „odpovídající“ výkony jsou poměrně přestřelené. Existují měření, které ukázaly, že na náhradu svítivosti 60W klasické žárovky je potřeba spíše 20-25W úsporka. Samozřejmě o té správné barevné teplotě. Pro 120W žárovku tak prakticky neexituje úsporková náhrada. No a to nejhorší nakonec – je v nich rtuť, takže je zdraví nebezpečné úsporku doma rozbít, respektivě hodně finančně náročné nechat si specializovanou firmou rtuť z domova odnést.

  LEDky: tady je to hlavně malá nabídka, přemrštěné ceny a pochybná kvalita. Samozřejmě existují výjimky, ale kde vezmu jistotu, že ji najdu? Když potřebuji žárovku do předsíně, abych si v zimě (řekněme 100x ročně) mohl po příchodu z práce na 2 minuty rozsvítit, tak si raději vyberu žárovku za 5 korun, která má sice 4x větší spotřebu, ale nejspíš mi bude svítit 20 let, než LEDku za 500 korun, u které si těmi 20 lety nebudu vůbec jistý. Bohužel, onu žárovku za 5 korun si díky EU již nemám možnost koupit.

  Reagovat
 • 21. 9. 2011 (13.40)
  Trvalý odkaz

  Jistě lze souhlasit s tvrzením, že budoucnost je v LED žárovkách. Počátkem roku jsme se proto rozhodli, že založíme e-shop na LED osvětlení. Hlavním zjištěním v počátcích ale bylo, že na trhu je celá řada nekvalitních LED žárovek, které využivají technicky zastaralé diody. Bohužel to přispívá k tomu, že spotřebitelé jsou často zklamání kvalitou, protože žárovky rychle ztrácejí světelný výkon. Trvalo nám proto velice dlouho, než jsme našli výrobce, kteří se opravdu zaměřují na kvalitu, dlouhou životnost a zároveň nejsou na takové cenové úrovni jako Philips.
  Také jsme zjistili, že řada lidí si nespočítá, že na jedné LED žárovce ušetří až stovky korun ročně, ale spíše se dívá na aktualní cenu žárovky ve srovnání s klasickou žárovkou a to je často ještě od koupě odradí. Přitom je to jedna z nejlepších investic do úspor energie.

  Reagovat
 • 21. 9. 2011 (10.25)
  Trvalý odkaz

  „Klasickou 60W žárovku proto nahradí model s příkonem 1415W.“ To bude asi špatně ne?
  Existují také stmívatelné úsporky. Halogenku bych nestmíval, protože pro svůj provoz potřebuje určitou teplotu, při které se odpařené vlákno neusazuje na baňce, ale zpět na vlákně. Při nižším výkonu prudce klesá její účinnost na úroveň klasické žárovky.

  Reagovat
 • 21. 9. 2011 (9.20)
  Trvalý odkaz

  Musím souhlasit s Tomášem, také si nemyslím, že by měl být zrovna Philips lídrem na poli trhu. Jsou zdě i konkurenční firmy, které se specializují přímo na LED technologii a „ledové“ projekty. Mám zkušenost s firmou TOP KONSTRUTKT http://www.topkonstrukt.cz/ konkrétně mě nasvěcovali byt a z původních 1,6 KW se pískám na 90W. Mají velmi velký výběr produktů a myslím, že zatím můžu být jen a jen spokojen. Philips, OSRAM a další značky mají starší LEDky, které jsou přemrštěné a vychválené do nebes. Není tomu tak.

  Reagovat
 • 21. 9. 2011 (8.35)
  Trvalý odkaz

  Že by Philips byl lídrem na poli LED? Poměrně dost slabý světelný tok čipů, které používají, oproti jiným LED žárovkám na trhu zbytečně vysoká spotřeba, krátká deklarovaná životnost a přemrštěné ceny. Díky takovýmto produktům, které jsou všude omývány si lidé udělají o LED technologii špatný obrázek. Naštěstí díky internetu je možnost si produkty porovnat a nespoléhat pouze na značku a světový věhlas. Úsporné svícení LED je stále ve vývoji a je ještě příliš brzy na to, aby byl někdo označován za lídra na světovém trhu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *