LED žárovky klepou na dveře

Ještě několik let nazpět jsme mohli zdroje světla, s nadsázkou řečeno, vidět maximálně na vesmírné lodi Enterprise ze slavného seriálu Star Trek. Avšak s pokrokem vědy začíná být , které spotřebuje až 10x méně energie proti klasickým žárovkám dostupné i mimo oblast vědeckofantastických filmů.  

LED žárovka

Současné nejen že vydrží 20 let v provozu, ale také na rozdíl od předchozí generace již dokážou emitovat oblíbené žluto-bílé světlo. Navíc je bez problému zašroubujete do stávajících objímek pro žárovky.

Předností LED žárovek oproti (CFL) je, že mají schopnost okamžitě poskytnout plný světelný výkon bez postřehnutelné prodlevy.

V neposlední řadě LED žárovky mají vzhled jako klasické vláknové žárovky, jejichž tvar známe celá desetiletí.

Musíme však připomenout i „stinnou“ stránku. Paradoxně, ačkoliv LED žárovky vydávají nesrovnatelně méně tepla, je to právě teplo, které omezuje jejich svítivost. Je to dáno citlivostí LED diod na teplotu prostředí. Pokud by byla příliš velká, došlo by k selhání diody.

Bohužel, právě tohle v současné době omezuje naší schopnost vyrábět opravdu výkonné LED žárovky. Tzv. „tepelná mez“ je udávaná mezi 8 a maximálně 14 watty.

Nejlepší LED diody mají světelný tok 100 lumenů na 1 W. Pro srovnání, klasická 60W žárovka Tesla (starší, náhodně vybraná) má podle našeho měření světelný tok zhruba 630 lumenů, tzn. asi 10 lumenů na watt.

V roce 2012 se očekává, že svítivý výkon by mohl dosáhnout 150 lumenů na 1 W. Bohužel, s větší svítivostí roste barevná teplota zdroje, což přináší změnu ve světelném spektru. Zatímco klasické žárovky stále svítí známým teplým žluto-bílým světlem, tak světlo LED diod přechází se vzrůstající světelnou teplotou do modré barvy.

To však nemusí být nutně na škodu. Někomu může vyhovovat pocit teple plápolajícího krbu, jinému dojem čiré polární oblohy. Navíc výzkumníci pracují na tom, aby i tento „neduh“ byl v blízké budoucnosti odstraněn.

Sdílet: