Švýcarsko podporuje ústup od jaderné energie
Německo odstaví své jaderné elektrárny. Švýcarsko je o něco střízlivější. Sice je předčasně neodstaví, ale tamní parlament podpořil vládní návrh na postupný odchod země od jaderné energetiky. Platí tedy zákaz výstavby nových reaktorů nebo nahrazování vyřazovaných reaktorů novou výstavbou jaderných elektráren.
obrázek: ČEZ, jaderná elektrárna Dukovany, Česká republika
K celé otázce se ještě musí vyjádřit horní komora tamního parlamentu. Ta se sejde 16. června. Konečné rozhodnutí ale může padnout až na podzim. Navíc je v alpské zemi zvykem, že většina rozhodnutí bývá ponechána lidovému referendu a stejně tak tomu bude pravděpodobně i v tomto případě.
Německo by mohlo nahradit jaderné elektrárny větrnými
Spojené státy chystají zavírání uhelných elektráren
Čisté zdroje energie by mohly do roku 2030 zásobovat celou planetu
Švýcarská vláda tedy rozhodla, že postupně vyřadí z provozu všech pět jaderných elektráren v zemi. Žádnou z nich však nebude odstavovat předčasně jako v Německu. Jaderné elektrárny tedy doslouží dle své projektované životnosti. Ta se prodlužovat nebude. Poslední reaktor by tak měl přestat dodávat energii v roce 2034, první už v roce 2019.
Už v březnu, těsně po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima způsobené zemětřesením v Japonsku, pozastavil švýcarská vláda schvalovací proces pro výstavbu tří nových jaderných elektráren. Objevily se také protesty proti jaderné energetice, podobně jako v Německu.
Švýcarsko má výhodu v množství vodních toků a vodních elektráren. Díky tomu má energetické přebytky, které vyváží do okolních zemí. Vodní elektrárny vyrábějí 56 % elektřiny, 39 % pak pět jaderných elektráren.
Nejstarší z nich, Beznau I, by měla být po 50 letech provozu odstavena v roce 2019. Dvě novější, Beznau II a Mühleberg, pak v roce 2022. Nejnovější JE Gösgen v roce 2029 a Leibstadt v roce 2034.
Mimochodem, už v roce 1990 si v lidovém referendu občané Švýcarska schválili desetileté moratorium na výstavbu nových JE, a to poměrem 54,5 % ku 45,5 %. Do roku 2050 chce navíc země snížit svou spotřebu energie na polovinu.