Švýcarsko podporuje ústup od jaderné energie

Německo odstaví své jaderné elektrárny. je o něco střízlivější. Sice je předčasně neodstaví, ale tamní parlament podpořil vládní návrh na postupný odchod země od . Platí tedy zákaz výstavby nových reaktorů nebo nahrazování vyřazovaných reaktorů novou výstavbou .  
jaderná elektrárna Dukovany ČEZ Česká republika
obrázek: ČEZ, jaderná elektrárna Dukovany, Česká republika

K celé otázce se ještě musí vyjádřit horní komora tamního parlamentu. Ta se sejde 16. června. Konečné rozhodnutí ale může padnout až na podzim. Navíc je v alpské zemi zvykem, že většina rozhodnutí bývá ponechána lidovému referendu a stejně tak tomu bude pravděpodobně i v tomto případě.

Švýcarská vláda tedy rozhodla, že postupně vyřadí z provozu všech pět jaderných elektráren v zemi. Žádnou z nich však nebude odstavovat předčasně jako v Německu. Jaderné elektrárny tedy doslouží dle své projektované životnosti. Ta se prodlužovat nebude. Poslední reaktor by tak měl přestat dodávat energii v roce 2034, první už v roce 2019.

Už v březnu, těsně po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima způsobené , pozastavil švýcarská vláda schvalovací proces pro výstavbu tří nových jaderných elektráren. Objevily se také protesty proti jaderné energetice, podobně jako v .

má výhodu v množství vodních toků a . Díky tomu má energetické přebytky, které vyváží do okolních zemí. Vodní elektrárny vyrábějí 56 % elektřiny, 39 % pak pět jaderných elektráren.

Nejstarší z nich, Beznau I, by měla být po 50 letech provozu odstavena v roce 2019. Dvě novější, Beznau II a Mühleberg, pak v roce 2022. Nejnovější JE Gösgen v roce 2029 a Leibstadt v roce 2034.

Mimochodem, už v roce 1990 si v lidovém referendu občané Švýcarska schválili desetileté moratorium na výstavbu nových JE, a to poměrem 54,5 % ku 45,5 %. Do roku 2050 chce navíc země snížit svou spotřebu energie na polovinu.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *