Bílé střechy mohou ušetřit obrovské množství energie

Americký ministr energetiky Steven Chu se rozhodl podpořit jednoduché opatření, které ovšem může uspořit obrovské prostředky. Bílé mohou v USA ušetřit značné množství energie díky tomu, že všudypřítomné klimatizace budou moct pracovat na nižší výkon.  

architektura - bílá střecha domů

Když se podíváte na glóbus, zjistíte, že většina leží zhruba na stejné úrovni jako jižní Evropa. Např. Washington D.C. leží zhruba na stejné rovnoběžce jako Řím. Není proto divu, že klimatizace je v USA tak rozšířeným jevem.

Už v srpnu 2009 o bílých střechách mluvil v show Johna Stewarta. Vyzval tehdy všechny Američany, kteří si budou pořizovat novou střechu, aby byla bílá. „Nestojí to nic navíc“, nezapomněl dodat. A teď jde sám příkladem.

Nařídil, aby všechny nové úřady Ministerstva energetiky měly bílé střechy. A nejen to – tam, kde se to vyplatí, má se začít bílit hned teď i stávající střechy. Navíc urguje ostatní americké státní úřady, aby jeho příkladu následovaly.

„Studené střechy jsou jednou z nejrychlejších a nejlevnějších cest jakým můžeme snížit naše globální uhlíkové emise a začít konečně nesnadné zpomalování ,“ řekl podle New York Times v oficiálním prohlášení.

Některé akademické odhady hovoří dokonce o tom, že pokud by se podařilo zvýšit odrazivost nejběžnějších materiálů užívaných ve městech jako jsou asfalt, beton a další, znamenalo by to v průběhu 20 let eliminaci stejného množství emisí, jako kdyby ze silnic zmizelo 300 mil. .

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Bílé střechy mohou ušetřit obrovské množství energie

 • 30. 7. 2010 (15.34)
  Trvalý odkaz

  By mě zajímalo, co budou dělat v zimě, chápu, není tam takové chladno jako u nás, ale stejně to jsou v zimním období ztráty tepla, kterého je škoda.

  Reagovat
 • 30. 7. 2010 (15.29)
  Trvalý odkaz

  No a po case prideu v USA na to, ze biela farba je zdraviu skodliva.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *