Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
7. 9. 2010 v rubrice Solární energie

Vědci z americké Národní laboratoře spadající pod tamní ministerstvo energetiky přišli se zajímavým novým objevem. Původně zrcadlové křemíkové placky přetvářejí na „černý křemík„, který dokáže zajímavým způsobem zachycovat světlo.  
solární články - černý křemík

Původní nápad přišel od vědců z Technické univerzity v Mnichově. Byli to oni, kdo popsal způsob tvorby „černého křemíku“. Vědci z amerického výzkumného centra začali od roku 2006 zkoušet svůj vlastní postup. Ten se jim nakonec podařilo vylepšit tak, že výroba černého křemíku je poměrně levná a efektivní.

Co je ale vlastně „černý křemík“? Jde o křemíkový plátek („wafer„) podobný těm, ze kterých se vyrábí mikroprocesory. Jen o menším průměru. Běžný wafer světlo odráží, funguje jako zdrcadlo. „Černý křemík“ v sobě má ale obrovské množství miniaturních dírek, které světlo naopak pohlcují. Křemík pak vypadá jako zcela černý – podobně jako mimozemský kvádr z filmu Vesmírná odyssea.

Hlavní přínos vědců z spočívá v tom, že vymysleli způsob, jak černý křemík vyrábět relativně levněji než jejich kolegové z . Využívají přitom místo zlata běžně dostupné kyseliny. Samozřejmě, že cesta k funkčnímu není tak přímá, jak se může na první pohled zdát.

Dírky v křemíku musí být totiž „tak akorát“. Nejlepších výsledků dosáhli vědci s dírkami hlubokými půl mikronu (500 nanometrů) a o průměru o něco menším než je nejmenší vlnová délka světla. Pokud by byly díry hlubší, solární článek by nebyl schopen dostat z nich elektrony. O novou technologii už projevily zájem některé firmy, které by ji chtěli využít pro výrobu komerčních .

NREL
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Balaji:

  I love my droid I have the thunderbolt and love it I had an ihpone and I just hated at t ihpones are nice for what they do but I think the androids have more potential they would have more potential if all the apps worked with every android but im kinda rambling OH and I love swype it changed my life

 2. x:

  „poriadneho investora, nie TV show.“
  Spíše však někoho kdo rozumí i fyzice.

 3. orcinusorca:

  miro novak:
  co takhle umístit video toho produktu na youtube? :)

 4. miro novak:

  Uz som bol v den D. Skoncilo to tym, ze som jednomu z panov musel vysvetlovat rozdiel medzi tepelnym zasobnikom a tepelnym cerpadlom. Dakujem, neprosim. Porota sa tak zhovadila, ze ma ani nedali do vysielania. Zasobnik energie potrebuje poriadneho investora, nie TV show.

 5. MPL:

  To Miro,
  to co tu píšeš mi připadá absolutně neuvěřitelné. Co zkusit účastnit se v pořadu Den D ?

 6. miro novak:

  Hovorim o mojom vynaleze, ktory chcem ponuknut aj Nemecku. Smiesne lacny (3 Eur na 1kWh), kapacita az stovky MWh, vykon desiatky MW.

 7. Karel2:

  To Miro o jakem zasobniku mluvis? Nemci maji problem z vetrnema elektrarnama, proc si ten zasobnik nepostavili?

 8. miro novak:

  Dnes sa dosahuje ucinnost fotovoltaiky na urovni +- 20%. Aj ked to raz bude 100 %, bude to len 100 % z takmer ničoho. Zber slnečného žiarenia je len rozmarná činnost, drahá a bez dotácii nenávratná.

  S dobrym zásobníkom energie je možno dosiahnut automaticke odstranenie povinného 5% prebytku /= nadvyroby energie. Taky zasobník uz je vymysleny a predstavte si, co sa deje: Neexistuje investor v tomto multimiliardovom bussinesse?!?!?

  • Marian Fabian:

   Pre pána Mira Nováka: investor? ´
   Áno, nie ja, ale pracujeme pre takého, projekty sa týkajú energie.
   Prosím kontaktuje ma na uverejnenej adrese.

 9. MANE:

  To je jedna z dobrých věcí, které plynou z dotované zelené filsofie. Díky tomu se dává veliký prostor (i peníze) pro vývoj zelených technologií, které následně šetří náklady na energie.

 10. Kybic:

  Jenže tam se zrcadlí strop, který asi není osvětlený tak jako podlaha, protože světla směřují dolů k podlaze.

 11. Petr:

  pro Kybice – běžná zrcadla pro domácnost mívají třeba jen 80-90%. Ač se to nezdá, tak i na tom obrázku je odrazivost asi 50% (srovnajte rozdíl tmavosti na waferu a jasu na podlaze).

 12. Kybic:

  Běžné wafery určené k výrobě procesorů (nikoliv solárních článků) mají asi podstatně větší odrazivost než běžné fotovoltaické křemíkové články. Je to téměř dokonalé zrcadlo. Ostatně je to dobře vidět i na fotografii u článku.

 13. Jan Horčík:

  re: Petr – díky za upozornění, větu jsem opravil

 14. Petr:

  Rozumí tady tomu někdo?
  „Běžný wafer takřka 100% odráží světlo“
  to by žádný solární článek nefungoval.
  (nemohl by mít účinnost třeba těch ubohých 10%)
  Odrazivost bývá pod 50%.
  http://www.tufts.edu/as/tampl/projects/mems/collab/thesis/Ch5_radiative.doc
  http://www.journalamme.org/papers_vol31_1/31111.pdf
  pak se musí ještě absorbova a využít
  http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cell
  Jak toto může být důvěryhodné?

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz