USA a Čína společně po zelené stezce

a jsou největšími světovými znečišťovateli. Zároveň jde o země, které spotřebovávají největší množství uhlí a mají největší automobilové trhy. Společně teď chtějí spolupracovat na své „zelené“ budoucnosti.   
ministerstvo energetiky - Čína USA

Bez zajímavosti nejsou dvě související zprávy: deník e15.cz informuje, že uhlí prudce zlevnilo a je nejlevnější od roku 2007. Zároveň se světově zobchodovalo největší množství od téhož roku. Druhá zpráva se týká konkrétně Číny. Tamní úřady překvapivě nakázaly bankám nepůjčovat firmám ocitnuvším se na seznamu neekologických společností.

Americký ministr energetiky aktuálně oznámil, že obě země společně vytvoří koncorcium pro výzkum čistých energií. Celkový objem financí má dosáhnout 100 mil. dolarů, každá ze stran dodá polovinu částky. Hlavním zaměřením výzkumného konsorcia budou šetrná auta a „čisté“ spalování uhlí.

Zatímco proti vývoji šetrných aut nelze protestovat, čistě spalovat uhlí je samozřejmě poněkud problematické. i mají dostatečné zdroje uhlí, které jak to tak vypadá ještě pár desítek let zůstane zdaleka nejlevnějším zdrojem energie. V tiskovce DOE se však píše, že „ani jedna z našich zemí si nemůže dovolit spalovat uhlí v 21. století technologií ze století 20.“.

Co konkrétně USA a Čína v souvislosti s „čistým“ spalováním uhlí chystají není zatím jasné. Jisté je, že tohle je teprve začátek. V následujících měsících má americké ministerstvo energetiky ohlásit vzájemnou spolupráci v oblasti energeticky šetrných budov. A ještě nakonec přidáváme zajímavý článek o Číně na Britských listech.

DOE

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *