Plovoucí koncentrační solární elektrárna testována v Indii

Australská společnost Sunengy testuje v prototyp nové . Jde o koncentrační , která plave na vodě, např. v přehradách, nádržích a jezerech.  
solární koncentrační fotovoltaická elektrárna Sunengy

Sunengy spolupracuje na projektu s indickým průmyslovým koncernem Tata Power, součástí skupiny Tata, která vlastní např. automobilku .

Demonstrační projekt plovoucí koncentrační fotovoltaické (nikoliv tepelné) solární elektárny má výkon pouhých 13,5 kW. Firma nazývá novou technologii „Liquid Solar Array (LSA)“.

Výhodou jsou relativně nízké náklady na vybudování takovéhoto typu , protože ji není nutné zajišťovat například proti silnému větru. Navíc odpadají náklady na pořízení půdy a kupodivu také připojení k .

Testovací prototyp je totiž umístěn na nádrži vodní elektrárny nedaleko Bombaje. Tam jsou přímo k dispozici kabely pro připojení do sítě.

Nový typ umožní zvýšit celkovou na vodní přehradě až na 50 %, tvrdí Phil Connor, šéf Sunengy. Jde podle něj o dokonalé spojení dvou přírodních obnovitelných zdrojů energie.

V okamžiku kdy vyrábí solární elektrárna energii, de-facto „šetří“ energii přehrady, která pak může začít vypouštět vodu (a tedy vyrábět energii) např. až v noci. Výhodou je, že voda udržuje solární fotovoltaické panely chladné, čímž zvyšuje jejich účinnost.

V , kde elektřina často funguje pouze několik hodin za den, by toto bylo dokonalé řešení. Nemohlo by fungovat na otevřeném oceánu, protože je třeba jej chránit proti vlnám. Ale pro přehrady jde o ideální řešení.

Dokonce je odolné i proti bouřím, protože zrcadla se sama obrátí do vody pokud by mohla být poškozena. Sunengy doufá, že po úspěšném demonstračním projektu začne budovat plnohodnotné plovoucí solární koncentrační fotovoltaické elektrárny v přehradách po celém světě. Výhodou bude nízká cena (není třeba půda ani složité připojování do sítě).

Cleanenergyauthority

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Plovoucí koncentrační solární elektrárna testována v Indii

  • 15. 4. 2011 (6.12)
    Trvalý odkaz

    Rybník by to ochlazovalo a nevím co by na to říkal vodní život. Ale například pro přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně by to nebylo špatné, ovšem v zimě by to asi zničil led.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *