EU chce zavádět úsporné žárovky

Úsporné žárovky šetří elektřinuUž delší dobu se v magazínu Ekologické bydlení zabýváme zajímavými a především šetrnými alternativami v oblasti osvětlení, ať už domácností, veřejného osvětlení (např. LED osvětlení). Zdá se, že problematiky si začíná všímat také Evropská unie. Evropská komise totiž navrhuje komplexní výměnu žárovek za úspornější zářivky a výbojky. Brusel vidí samozřejmě jako cíl celkové snížení spotřeby elektrické energie a tím i nákladů. Návrh komisařů by měl být projednán do konce června letošního roku, zavádění úsporných žárovek by pak mohlo být prováděno už od druhé poloviny nebo konce roku. Úspornější osvětlení se týká také osvětlení silnic. Odorníci oslovení Lidovými novinami odhadují, že po kompletní výměně žárovek za úspornější typy svítidel by se sotřeba elektřiny snížila až o 80%. Na druhou stranu, úsporné zářivky bývají obvykle mnohonásobně dražší a mohou způsobovat kolísání v rozvodné síti.
Související články:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „EU chce zavádět úsporné žárovky

 • 6. 5. 2010 (7.04)
  Trvalý odkaz

  Mám za to, že tohle by měl rozhodnout trh. Důvod? Svým rozhodnutím EU ovlivní cenu výrobku. Namísto snížení ceny LED či OLED osvětlení, zůstanou déle na stávajících cenách a de facto zbrzdí vývoj. Zachování žárovek není až tak hloupé. Pasivní a nízkoenergetické domy svícením těmito žárovkami, ve své podstatě vlastně i přitápí. Jak řekl Martin Bursík na hradě „ten lustr víc topí než svítí“ je vystihující.

  Reagovat
 • 4. 3. 2008 (13.12)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, fandím usporným žárovkám!!! Do toho žárovky!!! miluji vás :-* mám vás plnej byt! =oD

  Reagovat
 • 17. 2. 2008 (14.40)
  Trvalý odkaz

  Spotřeba energie by se snížila o 80%. Předpokládám, že se jedná o energii na svícení. Kolik je ale tato část ze spotřeby celkové?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *