Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
15. 1. 2008 v rubrice Spotřebiče

LED diody jako osvětleníV každé domácnosti dnes najdeme celou řadu LED diod. Většinou ale slouží pouze jako pomocná „světélka“ signalizující činnost nebo nečinnost televizí a dalších zařízení. V automobilovém průmyslu se ale LED diody začínají využívat namísto hlavních světlometů a do tří let by podle vědců z University of Glasgow mohly nahradit klasické žárovky. Vymysleli totiž nový typ LED diod, ve kterých jsou mikroskopické dírky na povrchu. Díky tomu LED diody lépe propouštějí světlo a jsou jasnější. Mohly by tak snadno posloužit jako domácí osvětlení – stolní lampičky i klasické osvětlení místnosti. A to bez zvýšených nároků na spotřebu energie. Už teď jsou LED diody úspornější, než klasické úsporné žárovky. Navíc jsou trvanlivé. Věk klasických žárovek tak nejspíš brzy skončí.

enn
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. led lamp manufacturer:

  Hi,I would like to send our price list of LED light for your reference,pls contact :anna@kindomled.com.skype:kindomanna.

 2. Martin:

  Já mám tyto LEdky:
  http://www.horaenergy.cz/eshop-led/led-zarovky/chara-f13-led-zarovka-13w
  A naprostá spokojenost. V pokoji svítím až 5hodin denně, takže návratnost bude docela rychlá:)

 3. Pavel:

  Tady je také srovnání klasických a led žárovek
  http://www.t-led.cz/srovnani-zarovek-a-led-diod/

 4. h:

  Já mám doma tyto:
  http://www.dstechnik.cz/2-7w-zarovka-54x-led-s-patici-gu10-napajeni-230v-teple-bile-svetlo/led-zarovky-bodove-54x-led-led-54-gu10bt-0226-usporna-led-zarovka-s-patici-gu10-3075.html?qkk=8970777ad8de447a5fc666200fd775fe
  Použil jsem je do bodového světla na strop (4x bodovka v kuchyni 4m x 4m) a nastavil aby osvěcovaly strop, svítí to pěkně a dohromady nic moc „nežere“, časté rozsvěcení nevadí. Tu samou bodovku mám i v nástěnné lampičce u PC a dalších. Nevýhoda je cena a nutnost použít více žárovek na místo jedné.

 5. nevýhoda LED:

  úsporky:
  ===========
  v obýváku 4x 7W úsporka (svět.tok 600lm, cena 80kč), tj. 2400lm/28W (85lm/W) za 320kč (kvalitní úsporky mají REÁLNOU životnost 1 až 2 roky – a to i při častém „blikání“)

  LED:
  =====
  v obýváku bych mohl mít max. 6x 3W (svět.tok max.250lm, cena 350kč/ks) tj. max.1500lm/18W za 2100kč
  (led jsou velmi často „příliš nekvalitní“ a ještě za vysokou cenu – REÁLNÁ životnost 2 až 4 roky – např. se po 2 letech změní barevný nádech světla = kvalita světla)

  Hrubým dhadem jen 20 procent výrobců LEDek (ale i úspornych kompaktnich zarovek) je solidních, tj. za solidní kvalitu chce jen přiměřenou cenu !!!

  NEJVĚTŠÍ NEVÝHODA LED
  =====================
  maximalizace zisku obchodníků za každou cenu (velké finanční ztráty zákazníka, který neustále hledá kvalitu ale má max. „dobrý pocit“ z toho, „jak šetří“). = zneužití neznalosti zákazníků =
  obtížné získávání referencí na dobrého výrobce a dobrého obchodníka

 6. LED:

  Cená je nevýhodou, ale ta půjde brzo dolů, na to vsadím svoje boty. A že nesvítí? Musítě si je koupit podle svítivosti. Je jasný, že když si dáte 4W do kuchyně, tak budete naštvaní, že nesvítí jako stará „šedesátka“. :)

 7. W+L:

  No tak vzhledem k tý ceně i když vydržej mnohem víc stejně většina lidí určitě stejně zůstane u tých „starých“ žárovek jak dobře zná =D =o)

 8. energysolar@seznam.cz:

  již teď máme k dispozici až 200 W čipy LED.O jejich svítivosti není pochyb.
  20 W čip cca 1500,-

 9. -@-.--:

  LED žárovky 4W svítí asi jako 20W běžná žárovka. LED 7W svítí asi jako 30~40W běžná žárovka. Info viz zde – http://www.i4wifi.cz/?inc=inc/Promo-LED.htm

 10. Hondrej@gmail.com:

  Já si je chtěl na zkoušku také koupit, ale každého, koho by taky popadl ekologický amok, POZOR!

  Jistě, žárovky mají obrovskou životnost, mají nejmenší představitelnou spotřebu, ale též jednu OBROVSKOU NEVÝHODU. Tou je dámy a pánové jejich svítivost.

  Ty nejlepší a nejdražší modely za 1 000 Kč za kus jsou schopny nahradit bodové halogenové zářiče o výkonu 25 W – a přece mají stále deficit – svítí málo.

  • petr:

   tak to si na omylu mám tam 50 Watovou halogenu a vedle diodu a ta svítí víc značky PULMAN a ne made in china

  • petr:

   tak to si na omylu mám tam 50 Watovou halogenu a vedle diodu a ta svítí víc značky MEGAMAN a ne made in china

 11. Jan Horčík:

  „neznicitelne“ je trochu silné slovo, ale vlastně prakticky téměř ano. vzhledem ke svym rozmerum a zpusobu konstrukce mohou mit mnohonasobne vyssi životnost než klasické žárovky

 12. Anonym:

  Co to znamená trvanlivé? Že jsou prakticky nezničitelné??

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz