Solárně-tepelné články s 30% účinností

Klasické , instalované například na střeše domu, nevyužijí až 75 % energie slunce jen proto, že nedokáží zachycovat nejdelší vlnové délky světla – infračervené záření. Dala by se tato nevyužitá energie nějak zužitkovat? Zdá se, že ano! Výzkumnici z Wake Forest University představili nový solárně-tepelný polymerový článek, který kombinuje jak vlastnosti klasického solárního článku, tak i novou schopnost zachycovat infračervené záření k výrobě .  
“solárně-tepelný

Jak celý systém funguje? Jde vlastně o jakousi pokročilou a miniaturizovanou verzi a solárních článků.

Hybridní článek se skládá z řady průhledných trubiček o průměru 5 mm. Na zadní straně trubiček jsou umístěny miniaturní polymerové solární články, které zachycují světlo, jenž prochází trubičkami.

Uvnitř trubiček proudí olej s barvivem, který je procházejícím světlem zahříván a skrze rozváděn do vnitřního prostoru domu. Výsledkem je systém, který dosahuje účinnosti skvělých 30 %.

Dle zainteresovaných vědců zvolené řešení může srazit energetické nároky rodinného domu až o 40 %.

Ve srovnání s plochými klasickými články má trubičkový design také tu výhodu, že dokáže zachycovat světlo prakticky ze všech možných úhlů – tedy prakticky od východu do západu slunce.

Obrovskou předností je také možnost integrace zařízení do různých stavebních materiálů, například do střešních krytin. Podobná možnost se předpokládá i pro jiné lehké a pružné solární články budoucnosti, avšak žádný zdaleka nebude dosahovat účinnosti 30 %.

První velký prototyp zařízení je v plánu postavit tento rok v létě. Následně se uvidí, zda je zvolená cesta technologicky schůdná a zda cena zařízení může být konkurenceschopná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *