Širokospektrální solární články dokážou zpracovat „celé“ světlo

Hlavní překážkou v konstrukci vysoce účinných je neschopnost zachycovat celé spektrum světelného záření. Je to proto, že solární články jsou vyrobeny z polovodičů, které mají schopnost zachycovat světlo (elektromagnetické záření) jen určité vlnové délky. Ostatní energie, která je obsažená v jiných vlnových délkách, přijde nazmar. Cílem laboratoří na celém světě je konstrukce levných solárních článků, které by měly schopnost zachycovat široké .  
Světelné spektrum

Vysoce účinné (širokospektrální) solární články již existují. Jejich podstatou je kombinace několika druhu polovodičů, kde každý zachycuje určitou část vlnové délky. Podobné články se používají na Mezinárodní vesmírné stanici nebo u . Jsou však velmi drahé a pro běžného uživatele nedostupné.

Vývojem širokospektrálních solárních článků se rovněž zabývají výzkumnici z laboratoří Berkeley, kteří nedávno oznámili výrazný pokrok ve vývoji nízkonákladových solárních článků s vysokou účinností.

vlnové délky

Základem nově vyvinuté technologie je materiál, který je složen z těžce legované slitiny – galium nitridu arsenidu. Materiál je vyroben procesem nazvaným organicko-kovová chemická depozice (MOCVD). Proces se běžně používá v polovodičovém průmyslu.

Při použití nové slitiny vědci zjistili, že jejich upravené solární články jsou schopny absorbovat široké spektrum elektromagnetického záření – od infračerveného až po ultrafialové. Tedy vlastnost, která je zásadní pro výrobu vysoce účinných solárních článků.

Tyto solární články jsou vám možná už z našich stránek známé. Avšak výzkum vědců z laboratoří Berkeley přináší naději, že články o účinnosti až 40% se v blízké budoucnosti stanou cenově dostupnými pro běžné uživatele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *