Největší větrná elektrárna na světě
Větší znamená lepší. U větrných elektráren nejde sice o přímou úměru, ale své opodstatnění to zajisté má. Větší a delší lopatky větrné elektrárny dokážou zachytit více větrné energie. Čím více větrné energie zachytí, tím větší síla se přenáší na generátor a ten může produkovat více elektrické energie. Cestou vývoje gigantických elektráren se například vydala dánská společnost Vestas, která představila projekt největší větrné elektrárny na světě.
Elektrárna označovaná stroze V164 bude mít výkon 7 MW, což je 2× více než její předchůdkyně V112 od stejnojmenné firmy. Jde o nový typ pobřežní větrné elektrárny, jejíž konstrukce je přímo určena do drsných vod Severního moře.
Severní moře nebylo vybráno náhodou. Jde o oblast, která by měla nést hlavní tíhu rozvoje větrné energie v Evropě.
V krátkém názvu je ukryt jeden z parametrů elektrárny. Průměr rotoru by měl činit úctyhodných 164 m. Čímž překonává současného rekordmana mezi turbínami, elektrárnu G10x postavenou ve Španělsku v roce 2009. Ta s průměrem rotoru 128 m by se v budoucnu musela spokojit s druhým místem.
Obrázek: Vestas Wind Systems
Osa turbíny se bude otáčet ve výšce 278 m nad hladinou moře. Kromě své velikosti je elektrárna zajímavá také tím, že se jedná o čistokrevnou mořskou elektrárnu, s jejíž stavbou na pevnině se vůbec nepočítá.
Výstavba první prototypové elektrárny se počítá na konec roku 2012. Sériová výroba by mohla začít v roce 2015, tedy pokud bude dostatek zájemců, kteří by svými objednávkami pokryli náklady pro kompletní vývoj elektrárny.
Vyšší stožáry pro větrné turbíny umožní zvýšit výrobu elektřiny
Baterie pro ukládaní přebytku energie z rozvodné sítě
Čisté zdroje energie by mohly do roku 2030 zásobovat celou planetu
Ač se jedná o monstrózní elektrárnu – tedy energeticky náročnou na výrobu, společnost Vestats tvrdí, že energie potřebná ke stavbě by byla samotnou elektrárnou získaná zpět za 10 měsíců.
Vlády Evropského společenství se dohodly, že v roce 2020 bude obnovitelná energie představovat 20% podílu z energetického koláče. Větrná energie by se dle plánu Evropské komise mohla na tomto množství podílet plnými 12 %.
Elektrárna na kterou odkazujete má průměr rotoru „jen“ 127 m.
No asi ťažko najväčšia na svete: http://www.enercon.de/de-de/66.htm