Největší větrná elektrárna na světě

Větší znamená lepší. U nejde sice o přímou úměru, ale své opodstatnění to zajisté má. Větší a delší lopatky větrné elektrárny dokážou zachytit více . Čím více větrné energie zachytí, tím větší síla se přenáší na generátor a ten může produkovat více elektrické energie. Cestou vývoje gigantických elektráren se například vydala dánská společnost , která představila projekt největší větrné elektrárny na světě.
 
elektrárna V164

Elektrárna označovaná stroze V164 bude mít výkon 7 MW, což je 2× více než její předchůdkyně V112 od stejnojmenné firmy. Jde o nový typ pobřežní větrné elektrárny, jejíž konstrukce je přímo určena do drsných vod .

Severní moře nebylo vybráno náhodou. Jde o oblast, která by měla nést hlavní tíhu rozvoje větrné energie v .

V krátkém názvu je ukryt jeden z parametrů elektrárny. Průměr rotoru by měl činit úctyhodných 164 m. Čímž překonává současného rekordmana mezi turbínami, elektrárnu G10x postavenou ve Španělsku v roce 2009. Ta s průměrem rotoru 128 m by se v budoucnu musela spokojit s druhým místem.

lopatka V164
Obrázek: Vestas Wind Systems

Osa turbíny se bude otáčet ve výšce 278 m nad hladinou moře. Kromě své velikosti je elektrárna zajímavá také tím, že se jedná o čistokrevnou mořskou elektrárnu, s jejíž stavbou na pevnině se vůbec nepočítá.

Výstavba první prototypové elektrárny se počítá na konec roku 2012. Sériová výroba by mohla začít v roce 2015, tedy pokud bude dostatek zájemců, kteří by svými objednávkami pokryli náklady pro kompletní vývoj elektrárny.

Ač se jedná o monstrózní elektrárnu – tedy energeticky náročnou na výrobu, společnost Vestats tvrdí, že energie potřebná ke stavbě by byla samotnou elektrárnou získaná zpět za 10 měsíců.

Vlády Evropského společenství se dohodly, že v roce 2020 bude obnovitelná energie představovat 20% podílu z energetického koláče. Větrná energie by se dle plánu mohla na tomto množství podílet plnými 12 %.

2 komentáře: „Největší větrná elektrárna na světě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *