Maroko postaví solární elektrárny, začátek DESERTECu?
Maroko, jediná africká země bez jakýchkoliv nalezišť ropy a zároveň pomalu se otevírající turistický ráj, se rozhodlo k prozíravému kroku. Hodlá investovat miliardy do stavby několika solárních elektráren. Ty by se podle všeho mohly stát začátkem velkého projektu DESERTEC.
Maroko se rozkládá v severozápadním cípu Afriky. Arabská země má velmi těsné kontakty s Evropou, zejména Španělskem, ale také Francií, kterýchžto zemí je to bývalá kolonie. Zároveň jde o jednu nejbezpečnějších arabských zemí, kterou teprve nyní začínají objevovat turisté z celého světa.
Prozíravého rozhodnutí zaměřit se na solární energii pochází ze samotné vlády. „Je to odvážný, ale realistický projekt. Garantujeme všechny technické i finanční prostředky proto, aby projekt mohl uspět,“ řekl tamní ministr energetiky Amina Benkhadra už minulý listopad u příležitosti ohlášení projektu.
Celkem pět solárních elektráren o celkovém výkonu 2000 MW má vyrůst v oblastech Ouarzazate, Ain Bni Mathar, Foum Al Oued, Boujdour a Sebkhat Tah. První elektrárna má být dokončena do roku 2015, další pak do roku 2020. Celkový výkon zhruba odpovídá současné spotřebě ekonomického motoru celého Maroka, města Casablanca.
Související články:
Mezi potenciálními partnery Maroka jsou Světová banka, Evropská komise a Německo. Ti všichni mají na projektu zájem, protože by se mohl stát počátkem slibného, ale velmi ambiciózního projektu DESERTEC. Maroko dnes není samo, které má v oblasti solárních elektráren poměrně ambiciózní plány. Dalšími jsou Alžírsko, Tunis, Katar či Saudská arábie.
Co se týká obnovitelných zdrojů obecně v Maroku, příliš slavné to zatím není, ale blýská se na lepší časy. Poblíž Tangieru stojí větrná farma o výkonu 140 MW, v roce 2011 má být dokončena další na severozápadním pobřeží poblíž města Tarfaya s výkonem 300 MW. Střešní solární panely jsou navíc dotovány vládou pro některé odlehlé vesnické oblasti.