Maroko postaví solární elektrárny, začátek DESERTECu?

Maroko, jediná africká země bez jakýchkoliv nalezišť ropy a zároveň pomalu se otevírající turistický ráj, se rozhodlo k prozíravému kroku. Hodlá investovat miliardy do stavby několika solárních elektráren. Ty by se podle všeho mohly stát začátkem velkého projektu DESERTEC.  Ekologické bydlení - obrázky - solární enegie Maroko poušť Erg Chebbi

Maroko se rozkládá v severozápadním cípu Afriky. Arabská země má velmi těsné kontakty s Evropou, zejména Španělskem, ale také Francií, kterýchžto zemí je to bývalá kolonie. Zároveň jde o jednu nejbezpečnějších arabských zemí, kterou teprve nyní začínají objevovat turisté z celého světa.

Prozíravého rozhodnutí zaměřit se na solární energii pochází ze samotné vlády. „Je to odvážný, ale realistický projekt. Garantujeme všechny technické i finanční prostředky proto, aby projekt mohl uspět,“ řekl tamní ministr energetiky Amina Benkhadra už minulý listopad u příležitosti ohlášení projektu.

Celkem pět solárních elektráren o celkovém výkonu 2000 MW má vyrůst v oblastech Ouarzazate, Ain Bni Mathar, Foum Al Oued, Boujdour a Sebkhat Tah. První elektrárna má být dokončena do roku 2015, další pak do roku 2020. Celkový výkon zhruba odpovídá současné spotřebě ekonomického motoru celého Maroka, města Casablanca.

Mezi potenciálními partnery Maroka jsou Světová banka, Evropská komise a Německo. Ti všichni mají na projektu zájem, protože by se mohl stát počátkem slibného, ale velmi ambiciózního projektu DESERTEC. Maroko dnes není samo, které má v oblasti solárních elektráren poměrně ambiciózní plány. Dalšími jsou Alžírsko, Tunis, Katar či Saudská arábie.

Co se týká obnovitelných zdrojů obecně v Maroku, příliš slavné to zatím není, ale blýská se na lepší časy. Poblíž Tangieru stojí větrná farma o výkonu 140 MW, v roce 2011 má být dokončena další na severozápadním pobřeží poblíž města Tarfaya s výkonem 300 MW. Střešní solární panely jsou navíc dotovány vládou pro některé odlehlé vesnické oblasti.

globalarabnetwork via greenprophet, foto: Dar El Khamlia

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *