Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29. 7. 2008 v rubrice Solární energie

Už před pár měsíci jsme informovali o projektu TREC/DESERTEC, jehož cílem bylo vybudovat evropskou rozvodnou síť postavenou na obnovitelných zdrojích umístěných po celém kontinentu, ale i v Africe. Sahara a její sluneční síla ukrývající obrovské množství energie je pro Evropu velkým lákadlem. Nově hodlá EU využít saharské slunce v obrovském projektu pro vybudování sítě solárních elektráren. Nový projekt si pomalu získává politickou podporu, a to i díky úspěšnému ustavení Středomořské unie. Britský předseda vlády Gordon Brown i francouzský prezident Nicolas Sarkozy energetický plán podporují. Ambiciózní projekt zahrnuje vybudování evropské rozvodné supersítě, která by umožnila využívat obnovitelné zdroje energie z Dánska či Británie v dalších částech Evropy. Solární panely (fotovoltaika) umístěné v severní Africe by dokázaly generovat až třikrát více elektřiny, než pokud by se nacházely na Starém kontinentě. Celý projekt vybudování řady elektráren a sítě by EU stál asi 45 mld. euro s tím, že každá elektrárna by měla výkon 50-200 MW. Každoroční výdaje na budování projektu by se mohly až do roku 2050 pohybovat kolem 1 mld. euro. Otázkou je, proč namísto fotovoltaických solárních panelů nevyužít třeba termální solární elektrárny, které by zároveň mohly fungovat jako odsolování mořské vody, případně koncentrační solární elektrárny.

Sahara

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Anonym:

    …Otázkou je, proč namísto fotovoltaických solárních panelů nevyužít třeba termální solární elektrárny…
    Na stránkách projektu jsou žlutými kolečky označeny CSP neboli koncetrační solární zdroje. Tedy převážně termální, s akumulací. Běžná fotovoltaika je oranžový trojúhelníček a je plánovaná po Evropě, kde jsou ještě dobré světelné podmínky, ale teplota výrazně nižší než v Africe, tedy lepší účinnost.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz