Čisté teplo: jak proměnit horký vzduch v elektrickou energii

ORegen je technologie, která využívá inovativní způsob zachycování tepla a jeho následné přeměny na čistou elektrickou energii. Díky vylepšenému mechanismus výměny tepla, tzv. organickému Rankinovu cyklu, pro svůj chod nevyžaduje žádné dodatečné zdroje energie a produkuje nulové množství skleníkových plynů.

ORegen - nový způsob využití odpadního tepla z dílny General Electric, foto: GE
ORegen - nový způsob využití odpadního tepla z dílny General Electric, foto: GE

Investoři dnes vynakládají miliardy dolarů na vývoj nových zdrojů energie. Inženýři divize Oil & Gas společnosti GE zvolili odlišný přístup. Zaměřili se na odpadní teplo. Díky jejich úsilí se dnes čím dál tím více teplého vzduchu stává zdrojem čisté energie.

Běžná plynová turbína ztratí až dvě třetiny tepla, jež vyprodukuje spalováním zemního plynu. Odpadní teplo tak ve Spojených státech ročně zodpovídá za ztráty v řádu miliard dolarů. Nová technologie společnosti GE nazvaná ORegen (tedy Organický Regenerátor) využívá inovativní způsob zachycování tepla a jeho následné přeměny na čistou elektrickou energii. Tato technologie pro svůj chod nevyžaduje žádné dodatečné zdroje energie a produkuje nulové množství skleníkových plynů.

Technologie ORegen byla schválena iniciativou Ecomagination společnosti GE, jež se zaměřuje na podporu a propagaci čisté energie. Při napojení na plynové turbíny PGT25+ společnosti GE může tento systém zvýšit účinnost elektrárny až o 25% a ulehčit atmosféře o více než 38 000 tun CO2 ročně. Stejné množství by ubylo po stažení 14 000 vozů ze silnic.

Společnost GE oznámila, že první systém ORegen bude zprovozněn ve městě Whitecourt v kanadské provincii Alberta. Nový projekt vyprodukuje 14 megawattů čisté energie – dost elektrické energie pro pokrytí roční spotřeby 14 000 kanadských domovů. Elektrárna má být uvedena do provozu do roku 2013.

Jiná zařízení pro výrobu elektrické energie, jako například elektrárny kombinovaného cyklu s plynovými a parními turbínami, zachycují odpadní teplo a opětovně ho využívají k výrobě energie. ORegen je však unikátní systém, který ke svému chodu nepotřebuje vodu a funguje i v mrazivém počasí.

Inženýři společnosti GE přišli na způsob, jak umocnit mechanismus výměny tepla zvaný organický Rankinův cyklus. Odpadní teplo o teplotě až 900 stupňů Fahrenheita (482 °C) je převedeno do oleje a následně do speciální kapaliny s bodem varu pouhých 127 °F (52,8 °C). Odpařená kapalina pak pohání turbínu vyrábějící elektrickou energii.

Inženýři vypočítali, že při délce provozu přesahující 8500 hodin ročně vyprodukuje systém ORegen stejné množství energie jako obdobný systém kombinovaného cyklu, avšak zároveň každý rok ušetří čtyři olympijské plavecké bazény vody.

Technologii ORegen lze napojit na kteroukoli běžnou plynovou turbínu.

tisková zpráva

7 komentářů: „Čisté teplo: jak proměnit horký vzduch v elektrickou energii

 • 18. 11. 2011 (23.36)
  Trvalý odkaz

  Pane Horčík, měl byste se stydět, vydávat tento článek za svůj.

  Reagovat
 • 16. 11. 2011 (22.43)
  Trvalý odkaz

  Aha, a to označení PR je prosím kde? Já vidím jen doslovnou kopii zprávy co byla zveřejněna den předtím na jiném serveru (pravda, obrázek je ve vyšším rozlišení). To že se skutečně jedná o reklamní sdělení výrobce, převzaté bez jakéhokoli doplnění či uvedení do kontextu nezpochybňuji. Jen je to podle mě docela škoda, protože takovýchto článku je zde v poslední době čím dál tím více. Výraz „autor“ je potom pod vlastnímm textem jaksi nadbytečný…

  Reagovat
 • 16. 11. 2011 (22.05)
  Trvalý odkaz

  ctrl+c; ctrl.v: tady je to alespoň označeno jako PR, na odkazovaném ne

  Reagovat
 • 16. 11. 2011 (14.10)
  Trvalý odkaz

  Spousta skoro až reklamních řečí, ale o konkrétním principu nic :-(

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *