Jak jezdit úsporně a ekologicky?

Automobilismus je nedílnou součástí moderního světa. Jenže tento fenomén přináší kromě nesporných výhod také některá závažná rizika, jako např. dopad na životní prostředí. Jezdit lze ovšem i tak, že budete šetrní k přírodě i své peněžence!auta na parkovišti

Dopad automobilismu na životní prostředí

Přehlížet vliv automobilové dopravy na naše životy lze v současném světě jen stěží, a to zvláště v rámci městských aglomerací. Všudypřítomný hluk je pouze jedním z negativních dopadů automobilismu na životní prostředí člověka.

Hlavní problémy se nicméně pojí se znečišťováním ovzduší, vody a půdy, jakož i se spotřebováváním fosilních paliv. S rostoucím počtem vozů se navíc tato negativa zvyšují. Proto jsou už dnes mnohé automobily, mezi které patří např. nové vozy Volvo, vyvíjeny s ohledem na snižování takových vlivů.

nabíjení elektromobilu Smart ED
nabíjení elektromobilu Smart ED

Alternativní pohony automobilů – cesta pro 21. století

Znečištěné ovzduší, jež má pochopitelně neblahý vliv na zdraví populace včetně dětí, je důsledkem nedokonalého spalování paliva v motorech. Negativní dopad mají především uhlovodíky, oxid uhelnatý anebo oxidy dusíku. Řešením se tedy mohou stát alternativní pohony, které neblahé důsledky automobilové dopravy více či méně snižují a navíc jsou často úspornější i z finančního hlediska.

 • Zajímavým alternativním pohonem pro automobily je LPG. Jde o zkratku anglického Liquefied Petroleum Gas, tedy o „zkapalněný ropný plyn“. I když něco stojí přestavba na LPG a rovněž spotřeba takových vozů je nepatrně vyšší, palivo je výrazně levnější. Výměnu pohonu je přitom možné sehnat i poměrně lacině (viz přestavba LPG Praha), takže tímto způsobem lze jezdit úsporně a ekologicky. Při spalování LPG totiž vzniká výrazně méně emisí, tedy látek znečišťujících ovzduší.

 • K pohonu motorových vozidel lze použít rovněž CNG stlačený zemní plyn (angl. Compressed Natural Gas), čímž je míněn metan. Opět se jedná o výrazně „čistší“ palivo, a to zejména ve srovnání s benzínem či motorovou naftou. Navíc musíme znovu zmínit i finanční stránku, neboť provozní náklady jsou s podstatně nižší. Tuto pohonnou hmotu lze sehnat až o polovinu levněji než např. benzín Natural 95. Také síť čerpacích stanic prošla za posledních několik let výrazným vývojem a čerpací stanice CNG dnes nalezneme v každém větším městě.

 • Další zajímavou možností jsou vozidla s hybridním pohonem, tzn. s několika zdroji energie pro pohon. Existují přitom v mnoha variantách, obvykle se ovšem jedná o kombinaci elektromotoru s jinou trakcí či trakcemi. Hybridní pohon se navíc aktuálně vyskytuje i u vysoce komfortních vozů. Volvo V60 kupříkladu představuje jeden z vůbec prvních luxusních diesel elektrických hybridních automobilů, který produkuje méně výfukových plynů.

 • Elektrický pohon se pochopitelně vyskytuje také u stále populárnějších elektromobilů (EV), jejichž zdrojem energie je ve většině případů akumulátor. Ačkoli je cena těchto vozidel poměrně vysoká a zároveň potřebují před jízdou nabít, neprodukují žádné výfukové plyny a navíc jsou náklady na jejich provoz opět výrazně nižší.

 • Elektromobily jsou tedy další ideální kombinací, jak ušetřit životní prostředí i finance.

plnění auta na CNG

placená inzerce

Jeden myslel na “Jak jezdit úsporně a ekologicky?

 • 9. 2. 2016 (19.49)
  Trvalý odkaz

  nejlepší způsob jak jezdit ekologicky je nejezdit vůbec uznávám to je asi nereálný ale do jisté míry by to reálné bylo hlavně ve městech kde lidi kolikrát jedou autem i tam kam jim pohodlně jede MHD a u nás na vesnici vídám lidi co jedou nakoupit půl Km autem jen aby nemuseli pěšo nakupovat

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *