Bill Gates ušetřil světu 13 TWh energie – zničil největší zdroj spamu

, největší světová softwarová společnost, kterou spoluzakládal, aktuálně skrze svou Jednotku digitální kriminality zničila největší světovou spamovou síť Rustock. Ta byla každý den schopna odeslat až 30 miliard spamových emailů.  

Microsoft Bill Gates


je dnes jedním z nejzásadnějších problémů internetu, který obtěžuje prakticky každého jeho uživatele. Každý z nás už někdy v emailové schránce narazil na prapodivné emaily nabízející nám zvětšení/zmenšení jakékoliv části těla nebo zázračné pilulky a všeléky.

Tyto emaily jsou odesílány rozsáhlou sítí infikovaných počítačů jako byl právě Rustock. Co je ale důležitější. Spam, tedy zcela neužitečné emaily, každý rok spotřebují kolem 33 TWh energie – na odeslání, zpracování, skladování. Jde o obrovské množství , které je spotřebováno zbůhdarma.

Rustock sestával celkem z 2 milionů počítačů po celém světě. Kritické bylo vyřadit z provozu řídící stroje. Toho Digitální kriminalistická jednotka dosáhla ve spolupráci s čínskými a nizozemskými kolegy a také farmaceutickou společností Pfizer a dalšími společnostmi, včetně univerzity ve Washingtonu.

Celosvětový objem spamu díky tomu poklesl o plných 39 %. To znamená ušetření celkem 13 TWh energie.

inhabitat
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.