Pijete balenou vodu? Dneska ne!

Máte-li zrovna žízeň, nevolte alespoň dnes balenou , zkuste tu z kohoutku. Alespoň symbolicky se tak připojíte k Bottled Water Free Day neboli Dni bez balené vody. A kdo ví, třeba už u vodovody zůstanete.

Voda z kohoutku - minimálně stejně kvalitní jako balená, ale 200x levnější, foto: ArtMast/SXC.hu
Voda z kohoutku - minimálně stejně kvalitní jako balená, ale 200x levnější, foto: ArtMast/SXC.hu

Průzkumy uvádí, že tři čtvrtiny Čechů mají k vodě z vodovodu pozitivní vztah. Přesto přiznávají, že kupují balenou. V anketách na sociálních sítích každý napíše, že samozřejmě balenou vodu nekupuje, ale pohled do nákupních košů v supermarketech pak vypadá trochu jinak. Proč se vody z vodovodu bojíme?

Reklama ovládá lidi

„Balená voda je důkazem toho, jak reklama dokáže ovládat lidi. V České republice má většina z nás doma přísně kontrolovanou vodu, stačí jen otočit kohoutkem,“ říká Zuzana Cabejšková z občanského sdružení Česko pije z vodovodu a jedním dechem dodává: „Přesto pod vlivem reklamy platíme až dvě stě krát vyšší cenu za vodu balenou, která nemá prokazatelné lepší kvality.“

Odborníci nad negativním postojem k vodě z vodovodu jen kroutí hlavou. Voda v  má prý význam při sportu nebo cestování, případně v domácnostech s kojenci. Jinak ale ne.

Například odborný konzultant v oblasti ekologických a rizik Miroslav Šuta by balenou vodu preferoval pouze v exotických oblastech, kde není kvalitní k dispozici.

Navíc kdo ví, co kupujete v lahvích. „Vzhledem k tomu, že výrobce nemá povinnost geograficky specifikovat svůj zdroj na obalové etiketě, můžeme se domnívat, že za minimální cenou a bezejmennými označeními zdrojů stojí kohoutková voda stočená do lahve,“ varuje Cabejšková před balenou vodou za extrémně nízkou cenu.

Jiné společnosti vodu opravdu „těží“. Čerpání cenných zásob z hlubinných vrtů však není podle ekologického institutu Veronica také nejlepší řešení. Tyto zásoby totiž nejsou nekonečné a tato, do jisté míry léčivá, voda bude jednou chybět, pokud jí vyplýtváme.

A pokud někoho nepřesvědčí ekonomická stránka věci, možná by mohla ta ekologická: výroba, doprava a recyklace lahví na balenou vodu představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí.

Na výrobu jedné velké PET lahve je potřeba 6,5 MJ energie. Stejné množství energie spotřebuje notebook za 60 hodin běžného používání, upozornila Cabejšková.

A že PET lahví není zrovna málo, potvrzují čísla: jen v roce 2009 se na světě vyrobilo 340 miliard PET lahví. Celosvětově se jich ale k recyklaci dostalo 26 procent.

Situace se lepší

Veolia Voda Česká republika, která dodává vodu do některých českých domácností, uvádí, že stále více českých spotřebitelů dává přednost vodě z vodovodu před balenou.

Ekologický institut Veronica jen dodává, že v mezinárodním srovnání bezpečnosti pitné vody dostala ta česká plný počet bodů.

Údaje týkající se prodeje jsou sice obtížně dohledatelné, nicméně všeobecně se uvádí, že v roce 2009 došlo poprvé k poklesu prodeje balených vod. Přesto se stále jedná o čísla v řádu stovek milionů litrů, tedy ohromný byznys.

Veolia: Na pití je jen zlomek vody

Podle ředitelky komunikace a marketingu ve Veolii Marcely Dvořákové je voda na pití jen nepatrnou částí v celkové spotřebě vody v domácnosti. Každý Pražan prý denně spotřebuje 104 litrů vody, z toho jen 2 litry jsou na pití a vaření.

S averzí k vodovodě to podle Dvořákové nebude tak horké – téměř 85 % lidí v ČR totiž údajně pije vodu z vodovodu.

Ani když jdete do restaurace, nebojte si říct o vodu z vodovodu. Čtyři z pěti Čechů by vodovodu, ať už zdarma či za poplatek, uvítali, přesto si o ní neřeknou. Důvod? Neví o takové možnosti nebo se obávají reakce obsluhy.

Chcete-li se předem podívat, kde vodovodu nabízí, stačí se podívat na web www.zvodovodu.cz/kde-uz-to-funguje. “Máme připravený k publikaci update databáze, kde náš seznam synchronizujeme s Veolii i Vodovodou, tak aby měl zákazník kompletní přehled,“ uvádí správci webu.

O propagaci se snaží i Veolia, která do stovek restaurací dodala karafy, ve kterých mají návštěvníci čerstvou vodu přímo na stole.

Co je Bottled Water Free Day?

Den bez balené vody připadá vždy na druhý čtvrtek v březnu. Vznikl před dvěma lety, kdy se Kanadští studenti rozhodli bojovat proti plýtvání v podobě vody v PET lahvích. Jejich ambicí je, aby se nejen Kanada, ale i zbytek světa oprostili od lahví a vrátili se ke kohoutku.

První ročník vyzněl jako národní záležitost, v roce 2011 se různými akcemi zapojili lidé již z pěti kontinentů. Účastníci propagují vodu z kohoutku různou formou – od koncertů, přes informační kampaň po sportovní závod. Tvůrci iniciativy upozorňují na ekologický i humanitární rozměr tématu.

5 komentářů: „Pijete balenou vodu? Dneska ne!

 • 23. 2. 2014 (18.55)
  Trvalý odkaz

  Tyhle kontroverzní názory to vždycky obracejí úplně vzhůru nohama a to mě vytáčí. Vždyť máme všichni na výběr. Buď jdete do lesa, naberete si vodu z říčky s tím, že vám tam plavou všechny možný bakterie, a ušetříte… nebo si koupíte balenou vodu a víte, že je bezpečná..

  Mám zkušenosti s firmou watercooler (viz http://w-system.cz/pramenita-voda/), se kterou obchoduju už docela dlouho, a všechno bez problému.

  Voda je chutná a levná.

  Reagovat
 • 26. 3. 2012 (18.40)
  Trvalý odkaz

  Tvrdost vody je velmy vysoka presne cislo si jiz nepamatuju vodarny ji zmekcovat nehodlaji pry by to vodu extremne prodrazilo (ted je asi levna …) zpusobu jak ji filtrovat a tim zmekcit je vice ale vsechny jsou drazsi nez voda balena. Odzkousenu mam napr filtracni konvici s filtrem primo na tvrdou vodu, bohuzel vydrzi zmekcovat ctvrtinu toho co uvadi vyrobce. Zkratka tolik vapna kolik mame ve vode nepojme a revezni osmoza je nejen draha nakupem ale i spotrebou o prostoru nemluve. Zkousel jsem i filtr s Iontomenicovou smolu Bayer opet zivotnost cca ctvrtinova. Anonym :-)

  Reagovat
 • 15. 3. 2012 (12.40)
  Trvalý odkaz

  Zkuste si pit vodu od Veolii ve Slanem kde se musi pomalu kousat jak je tvrda.

  Reagovat
 • 15. 3. 2012 (14.28)
  Trvalý odkaz

  Vazeny pane ze Slaneho,

  zkuste se o svem problemu poradit na zakaznicke lince Stredoceskych vodaren 840 121 121. Tam Vam mohou poskytnout presna data o tvrdosti vody a navrhnout reseni (filtr napriklad, ale pozor na pripadny nedostatek vapniku).

  Reagovat
 • 15. 3. 2012 (10.42)
  Trvalý odkaz

  Nekupuju už ani minerálky (natož balenou vodu), voda a sirup stačí.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *